ČIČMANY. Malé drevenice pokryté šindľom a pomaľované bielymi ornamentmi, ktoré sa objavili aj na slovenských oblečení olympionikov v Soči, sú na dolnom konci nalepené na sebe.
Českí turisti sa prechádzajú po dedine, žasnú a fotia. „Čičmany sme videli na internete. V skutočnosti sú ešte krajšie. Je to tu ako v inom svete,“ hovorí Češka a prezerá si obrázky vo fotoaparáte.
Starší muž nevyzerá na svojich šesťdesiatosem rokov. Miro sa do Čičmian presťahoval na dôchodok. „Neviem si predstaviť nič krajšie.“
René Pavlík z Brezovej pod Bradlom sa obáva, že unikátnu pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry môže ohroziť oheň. Starostka Natália Dubnicayová potvrdila, že požiarna ochrana obce je nedostatočná.
„Obec nielenže nemá hasičský zbor, ale nemá ani hasičské auto. Ak by ho aj mala, nemá dosť vody na hasenie. Ak by aj hasičské auto prišlo z Rajca alebo Ilavy, po vystriekaní privezenej vody by skončilo,“ napísal Pavlík štátnym úradníkom. „Vodná nádrž v Čičmanoch nie je a prietok vody v potoku kolíše. Drevenice by zhoreli do tla.“
Zhoreli už tri razy
V Čičmanoch sa kúri prevažne drevom. Cesty lemujú drôty elektrického vedenia na stĺpoch. V malej obci býva trvalo približne sto ľudí, väčšina z nich má nad 65 rokov. Nemajú ani jedného obecného, ani dobrovoľného hasiča. V prípade požiaru sú odkázaní na pomoc zvonku.
Čičmany sa dostali na kultúrnu mapu už v roku 1895 na Národopisnej výstave v Prahe. Tri razy ich takmer zničili požiare. O najväčšom v roku 1921, keď vyše päťsto ľudí prišlo o domy, písala aj zahraničná tlač.
Obnoviť Čičmany pomáhali významné osobnosti Československa vrátane architekta Dušana Jurkoviča a prezidenta Tomáša G. Masaryka.
„Bývalá hasičská zbrojnica je tamto, trochu nižšie,“ ukazuje Čičmanec smerom dolu dedinou. „V jednej časti predávajú suveníry,“ hovorí. „Môžeme len dúfať, že sa nič nestane. Najbližší hasiči sú vo Fačkove, ale kým by prišli z práce, možno už by bolo po všetkom,“ zakrúti hlavou.