ŽILINA. Stredoeurópsky festival koncertného umenia sa konal v Žiline už po 24.-krát. Organizátorom sa podarilo na festival prilákať množstvo významných umelcov. „Sme radi, že je tento rok veľmi bohatý na mená. Spomeniem napríklad husľového virtuóza Andreya Baranova, nositeľa viacerých ocenení. Vôbec prvýkrát máme na festivale mimoeurópske zastúpenie v podobe Emersona Salazara z Čile. Jeden večer bol v réžii Hinricha Alpersa, nemeckého klaviristu, ktorý odohral výnimočný koncert,“ povedala riaditeľka hudobného centra Oľga Smetanová.
V názve je: ani pomaly, ani rýchlo
Tento rok bolo na festivale zastúpených 11 krajín.
„Chceme rozširovať zámer festivalu na svetovú interpretačnú scénu. Aj preto sme zmenili názov festivalu na Allegretto. Allegretto znamená mierne rýchle tempo. Teda ani pomaly, ani rýchlo. Festival je určený pre širokú verejnosť, čo chceme názvom vyjadriť,“ hovorí riaditeľka hudobného centra.
Uviedli Vtáka ohniváka
Zaujímavosťou je, že na festivale bola vôbec prvýkrát uvedená suita Vták ohnivák od Igora Stravinského.
„Vták ohnivák je suita určená pre veľké nástroje a ešte nikdy sa na Slovensku nehrala. Aj tu sme museli riešiť technické problémy, pretože pódium bolo krátke. Nakoniec sme pódium rozšírili a pomohol nám v tom aj dirigent Yordan Kamdzalov, ktorý odohral suitu naspamäť, a tak nepotreboval priestor na stojan,“ doplnila Smetanová.
Prišli svetové hviezdy
Allegretto je umeleckým vyvrcholením hudobného diania na Slovensku, vzbudzuje záujem širokej verejnosti.
„Hudobné centrum prinieslo do Žiliny šesť dní koncertov po sebe. Do Žiliny prišli klenoty, hviezdy, ktoré pozná celý svet,“ povedala manažérka Ivana Macáková.
Festival prináša do Žiliny nové diela, ktoré návštevníci nemali možnosť na Slovensku počuť. „Sme radi, že rozširujeme svoje pôsobenie aj mimo Európskej únie,“ dodala manažérka.
Choroby program neovplyvnili
„Čo sa týka festivalu a jeho organizácie, sme spokojní. Všetko vyšlo podľa našich predstáv. Zaujímavé je, že viacerí interpreti prišli chorí. Od Baranova, cez gitaristu Salazara až po akordeónistu Mogensena. Museli sme konzultovať s lekárom. Priebeh festivalu to ale neovplyvnilo a nemuseli riešiť žiadne náhrady,“ hovorí riaditeľka hudobného centra Oľga Smetanová.
Vystúpenia boli silným zážitkom
„Pre mňa bol veľmi silným zážitkom koncert huslistky Júlie Fischer, ktorá tu vystupovala v minulosti. Ľudia jej to dali aj pocítiť, akonáhle prestala hrať tlieskali. Má slovenský pôvod a predkov aj zo Žiliny. Dokonca vie aj niečo slovensky. Tento koncert bol naozaj silným aj tým, ako Júlia pôsobila na publikum,“ povedal PR manažér festivalu Dominik Kianička.
Radi sa do Žiliny vrátia
Všetci interpreti sa zhodujú na tom, že sa sem radi vrátia. Zapamätajú si Slovensko aj Žilinu. Aj to je cieľom festivalu - budovať vzťahy.
„Mali sme tu zástupcov z dánskeho veľvyslanectva. S interpretmi navštevujeme aj okolité regióny, čo veľmi oceňujú. Viacerí si obľúbili našu tradičnú bryndzu, ktorú si odnášajú aj domov.
Je to pre nás signál, že festival reprezentuje celé Slovensko,“ dodala Oľga Smetanová.