ŽILINA. O vybudovanie siete turistických značkovaných chodníkov sa starajú dobrovoľníci – značkári. Kluby sú takmer v každom okrese.
V Žiline funguje klub Značkár Žilina, ktorý patrí k najsilnejším klubom v počte osôb na Slovensku.
„Máme 50 členov, obhospodarujeme 850 kilometrov turistických trás, klub zastrešuje aj okres Bytča a vznikol v roku 2000,“ povedal Stanislav Kučera, predseda klubu a tiež predseda ústrednej značkárskej komisie. Členstvo v klube je dobrovoľné.
Značenie trvá hodiny aj dni
Zoznam vyznačených trás sa rozširuje podľa potrieb turistických oddielov. S touto požiadavkou prichádzajú skôr obce.
„Značenie trasy trvá pár hodín, ale aj niekoľko dní. Trasu prejdeme, zmapujeme pomocou GPS a odbor životného prostredia vydá súhlas o vyznačenie. Tak vzniká TZP – turisticky značená trasa,“ vysvetlil predseda.
Na značky sa používajú štyri farby – červená, zelená, modrá, žltá, podkladová je biela. Iné farby zas označujú samotné trasy. Červená znamená hrebeňovku, žltá spojnicu, zeleno – modrá význačné regionálne trasy.
Sponzori sú dôležití
Značkárov síce zastrešuje ministerstvo školstva, ale bez sponzorov by klub neprežil. Ministerstvo im žiadne peniaze nedáva.
Vecí, ktoré potrebujú, je veľa. Napríklad stĺpy, smerovky, farby, štetce či riedidlá. To všetko musia značkári vyniesť do hôr prv, ako sa pustia do roboty.
„Do ťažko dostupných miest musíme materiál vynosiť. Aby nám nič neukradli, zahrabeme veci napríklad lístím. Do prístupnejších terénov vozíme materiál autom,“ vysvetlil Stanislav Kučera.
Úlohy si rozdeľujú
Značky sa osádzajú na turistické informačné miesto (TIM), kedysi nazývané pútač, alebo smerovník. Je to štíhla tyč s klobúkom navrchu. Naň sa pripevňujú smerovky – ľavé alebo pravé.
Značky a smerovky sa môžu upevniť aj na strom. Tam, kde stromy nie sú, iba lúky, používajú sa značkárske koly.
Dvakrát ročne klub organizuje jarný a jesenný aktív. „Na jarnom aktíve si rozdelíme trasy, povieme si, kto má čo urobiť, na jesennom prehodnotíme, čo sa za rok urobilo.“
Značkuje už roky
Stanislav Kučera sa značkárstvu venuje od roku 1960. Viedla ho k tomu láska k prírode. Prvá trasa, ktorú vyznačil, bola Strážov – Fačkov.
Aby sa niekto mohol venovať značkárstvu, musí absolvovať štvorstupňové školenie. Najnižší je prvý stupeň, najvyšší štvrtý.
„Prvý stupeň znamená, že ste pomocný značkár, štvrtý, že môžete robiť aj krajského inštruktora.“ Stanislav Kučera vlastní štvrtý stupeň.
Počas rokov, čo sa tomu venuje, už vyznačil tisícky kilometrov trás a značkoval napríklad aj Roháče či Rudohorie. „Značkárstvu sa venujú aj všetky moje deti a manželka,“ pochválil sa predseda.