Mesto chce tomu urobiť koniec.
ŽILINA. Sú na uliciach, pri cestách, na stenách. Na území mesta je asi 6000 bilbordov. Iba zlomok z nich – asi dvesto, je postavených legálne. „Chceme od tohto nešváru vyčistiť Žilinu,“ hovorí primátor Igor Choma.
Boj s nešvárom bude v zmysle zákona
Nebude to však ako boj s veternými mlynmi. Čiže márny a zbytočný. „Chceme to urobiť v rámci zákona, ktorý budem osobne iniciovať v parlamente. Mestá a obce by mali dostať do rúk nástroje, ktoré umožnia likvidáciu nepovolených reklám.“
Odstraňovali ich v roku 2010
Desať načierno postavených bilbordov nechala radnica spíliť ešte v roku 2010 s veľkým haló a účasťou takmer všetkých médií.
S vlastníkmi sa súdia
Nepomohlo to. Bilbordy pribúdali a sú všade, na mestských i súkromných pozemkoch, budovách či plotoch. S vlastníkmi vedie radnica súdne spory, pretože žiadne zákonom stanovené povolenia a súhlasy na bilbordy si nepýtali. Paradoxne však zákon chráni majetok vlastníka, aj keď je niekde postavený nelegálne. V dohľadnom čase, už tohto roku, by sa to všetko malo zmeniť.
Primátor spomína čiastočné úspechy
„Napriek snahe a vynaloženému úsiliu nie sú zatiaľ výsledky tak viditeľné, ako by sme si želali. Kroky, ktoré sme urobili, prinášajú čiastočné úspechy v podobe odstránených reklám, či už na základe súdneho príkazu, alebo priamo vlastníkom,“ povedal žilinský primátor Igor Choma.
Chceli by zlikvidovať aspoň polovicu
„Do dnešného dňa ich bolo odstránených približne sto, naším zámerom je odstrániť minimálne polovicu všetkých nelegálnych reklamných a informačných zariadení a regulovať vznik nových. V súčasnosti vedieme niekoľko súdnych sporov na odstránenie neschválených reklám,“ doplnil informácie primátor.
Stoja na súkromných pozemkoch
Všetky nelegálne bilbordy stoja síce na súkromných pozemkoch, no podľa Chomu ich majitelia nemajú povolenie zo stavebného úradu, súhlas architekta či vyjadrenie polície.
Na mestských pozemkoch už podľa primátora nie je ani jedna nelegálna reklama.
V minulom roku neuzavreli žiadnu zmluvu
„Za úspech považujeme aj skutočnosť, že na majetku alebo pozemku mesta nevznikla ani jedna nová reklama, prípadne ak vznikla, bola vo veľmi krátkom čase odstránená,“ povedal Choma s tým, že minulý rok mesto neuzavrelo žiadnu novú nájomnú zmluvu na umiestnenie reklamného zariadenia na mestských pozemkoch či budovách.
Takéto peniaze im nechýbajú
Kým v roku 2010 zarobila Žilina z prenájmu miest pre reklamu 80-tisíc eur, v roku 2013 už len 41-tisíc eur. Radnica totiž v roku 2011 vypovedala nájomné zmluvy na reklamné a informačné zariadenia a pre podpisovanie nových zmlúv určila prísnejšie pravidlá. „O takéto peniaze veľmi nestojíme, radšej by sme ich nemali, ako trpieť tento stav," zdôraznil Choma.
Verí, že pomôže zákon
Choma verí, že vyčistiť Žilinu od nelegálnych bilbordov pomôže pripravovaný nový stavebný zákon. „Súčasná legislatíva nám nepomáha a máme len minimálne možnosti, ako sa vysporiadať s nelegálnymi reklamnými zariadeniami. V novom stavebnom zákone by sa mali objaviť také pravidlá, ktoré dajú mestám a obciam nástroje bezproblémovej likvidácie nepovolených reklám. Zákon by mal byť schválený v prvej polovici tohto roka,“ dodal