ŽILINA. S myšlienkou zvýšiť nielen dopravné vedomie, ale aj zručnosti mladých vodičov, prišlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline spoločne so Žilinským samosprávnym krajom.
Na cestách zomiera priveľa vodičov
O dôvodoch nám viac povedala hovorkyňa polície Jana Balogová: „Každoročne na cestách zomiera pomerne veľa ľudí vinou neskúsených alebo nezodpovedných vodičov. V roku 2013 zomrelo pri celkovom počte 13 586 dopravných nehôd v rámci SR 223 osôb, z tohto počtu v Žilinskom kraji podľahlo pri 1976 dopravných nehodách priamo na mieste celkovo 40 osôb. "
Príčinou býva aj nedostatok zručnosti
Príčiny okrem neskúsenosti vidí polícia v nedostatku zručnosti. „Problémom mladých vodičov do 25 rokov je okrem nedostatku zručností najmä porušovanie povinností vodiča a nedovolená rýchlosť," doplnila hovorkyňa.
Následky pri nezvládnutí motorového vozidla takýmito vodičmi bývajú fatálne. V roku 2013 zavinili vodiči do 25 rokov v Žilinskom kraji 336 dopravných nehôd. Z 31 smrteľných dopravných nehôd zavinili vodiči s vodičským preukazom do 5 rokov 7 smrteľných nehôd.
Myšlienku školy šmyku podporili viacerí
Myšlienka Školy šmyku sa vďaka podpore ďalších subjektov premietla do konkrétneho projektu určeného pre študentov stredných škôl.
Do pilotného projektu sa zapojili študenti Dopravnej akadémie zo Žiliny najmä vďaka podpore Nadačného fondu Pontis spoločnosti KIA Motoros Slovakia, s.r.o., Dopravného podniku mesta Žilina a ďalších subjektov.
Vyskúšajú si šmykľavú plochu
Na simulovanej šmykľavej ploche sa budú mladí vodiči – študenti počas troch týždňov (od 1.4. do 17. 4. 2014), ktorí už sú držiteľmi vodičského oprávnenia skupiny „B“, učiť zvládať náročné situácie, na ktoré často v reálnom živote nie sú pripravení.
Súčasťou praktického výcviku mladých vodičov bude prednáška o trestnoprávnej zodpovednosti a precvičovanie poskytovania prvej pomoci. Celkovo je do projektu zapojených 120 študentov Dopravnej akadémie v Žiline.
Svoje schopnosti predviedol aj župan Blanár
Školu šmyku v Žiline si mohli 2. apríla vyskúšať záujemcovia predovšetkým z radov mladých. Za volant si sadol aj predseda ŽSK Juraj Blanár, ktorý ukázal jazdu na šmykľavom povrchu a na suchu.
Projekt rozšíria na ďalšie stredné školy
Zámerom organizátorov pilotného projektu „Škola šmyku“ je po jeho absolvovaní a zhodnotení v projekte pokračovať a rozšíriť ho aj pre ďalších študentov stredných škôl v Žilinskom kraji.
Chcú takto pripraviť na cesty zodpovedných mladých vodičov, ktorí budú nielen zvládnuť náročné situácie, ale aj poskytnúť účastníkom dopravných nehôd predlekársku prvú pomoc. Počet nehôd chceme všetci znížiť.