Na Katedre technickej kybernetiky Žilinskej univerzity vyvinuli študenti a vyučujúci dva demonštračné vývojové systémy.
ŽILINA. Rozšíriť vedomosti z počítačového inžinierstva a aplikovanej informatiky majú žiakom základných a stredných škôl dva demonštračné vývojové systémy - robot George a Yrobot, ktoré vyvinuli študenti a vyučujúci Katedry technickej kybernetiky Žilinskej univerzity (ŽU). Informoval o tom Michal Ambrovič z oddelenia komunikácie Volkswagen Slovakia, a.s.
Privítajú každú aktivitu
Obidva systémy vyvinuli podľa neho s podporou Nadácie Volkswagen Slovakia, pričom robot George má programové vybavenie pre základné školy a Yrobot pre stredné školy a ďalších záujemcov. "Sú založené na princípoch otvoreného hardvéru, ktorý umožňuje voľné používanie a úpravu základných dosiek, ale najmä vývoj rozširujúcich aplikačných modulov rôznej zložitosti," vysvetlil vedúci katedry technickej kybernetiky ŽU Juraj Miček.
"Vítame každú aktivitu, ktorá zaujímavou formou zvýši záujem žiakov a študentov o technické smery. O to viac, ak ju vyvinú priamo študenti vysokých škôl, ktorí si ešte dobre pamätajú časy, keď boli sami žiakmi," povedal správca nadácie Boris Michalík.
Zámerom je poskytnutie novej pomôcky
Zámerom projektu "Otvorený hardvér pre aplikácie v rôznych oblastiach výskumu a priemyslu" je podľa neho dať učiteľom učebnú pomôcku pre rozšírenie vedomostí žiakov z programovania, elektroniky, robotiky, aplikovanej informatiky a vývoja vstavaných e-systémov. Do projektu sa zapojilo osem stredných technických škôl a jedno gymnázium v Žilinskom samosprávnom kraji.
"Túto časť Slovenska sme si zvolili najmä preto, že vyvinutý systém na školách aj osobne prezentujeme. Prevažná väčšina reakcií zo strany škôl bola mimoriadne pozitívna a učitelia prejavili o ďalšiu spoluprácu veľký záujem," uviedol odborný asistent na katedre technickej kybernetiky ŽU Michal Hodoň.
Práca trvala dva roky
Systematická práca na projekte zabrala vysokoškolákom od počiatočnej myšlienky dva roky. "Okrem samotného mobilného zariadenia tvorí robotický systém učebnica, ktorá daný systém popisuje a uvádza aj vzorové príklady. Súčasne sa vyvíja aj posledná súčasť systému - internetové/online fórum, ktoré bude akýmsi ´základným kameňom´ pre vytváranie užívateľskej komunity. Táto sa bude starať o rozširovanie systému, inovácie a vývoj nových aplikácií na báze robotickej platformy," dodal Michalík.