ŽILINA. Dobrovoľní hasiči zasahujú väčšinou tam, kde je potrebných veľa ľudí. Zasahujú v ťažšie prístupných miestach, kde sa nedostanú štátni hasiči.
Nemajú pravidelné zásahy
„Väčšinou pomáhame pri povodniach, lesných požiaroch alebo rôznych pátračkách,“ hovorí Roman Huliak, veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru Trnové.
Pravidelné zásahy nemávajú. Do akcie idú podľa potreby. „V minulom roku sme mali jeden výjazd, v roku 2012 to boli štyri v roku 2011 tiež asi štyri pri povodniach.“
Od štátnych sa oddelili dávno
Okrem zásahov sa venujú športovým súťažiam zameraným na ochranu pred požiarmi. Do
športovej sféry prešli dobrovoľné hasičské zbory po rozdelení Česko-Slovenskej republiky. Odčlenili sa od štátnych a išli bokom, prestalo sa aj s ich systematickým vzdelávaním.
Na konci januára 2014 schválil parlament nový zákon o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky, ktorý by ich mal zase pomaly spojiť.
Roman Huliak sa pohybuje v oboch sférach a dúfa, že k sebe nájdu cestu. „Verím, že sa štátni a dobrovoľní hasiči môžu zase spojiť, ale doteraz išli 20 rokov od seba, čiže môže trvať niekoľko rokov, kým to bude zase ideálne.“
Zúčastňujú sa majstrovstiev Slovenska
V Žilinskom okrese je 53 dobrovoľných hasičských zborov. Asi polovica z nich je zároveň
športových. Súťažia navzájom na úrovni obvodových, okresných a krajských kôl.
Najvýznamnejšími pretekmi sú majstrovstvá Slovenska. Z okresu na kraj a z kraja na majstrovstvá môže postúpiť vždy iba prvé družstvo. Medzi top tímy, ktoré sa ligy zúčastňujú, patria Trnové, Rosina, Kamenná Poruba, Mojšová Lúčka, Bytčica.
Najúspešnejší je trnovský zbor. Zúčastnil sa za posledných 20 rokov majstrovstiev Slovenska vo všetkých kategóriách. Muži boli 2-krát majstri Severoslovenskej hasičskej ligy v požiarnom útoku.
Začínajú už v detstve
Dobrovoľnými hasičmi môžu byť už deti od ôsmich rokov. „V rámci DHZ a škôl fungujú krúžky mladých hasičov,“ povedal Huliak. „Deti, ktoré majú v zbore rodičov, sa tomu venujú odmalička. V tomto roku máme prihlásené družstvo chlapcov a družstvo dievčat, čo je asi dvadsať detí.“
Po deťoch nasleduje hasičský dorast, ktorý je od 15 rokov. S dosiahnutím plnoletosti sú už riadnymi členmi zboru.
Súťažia v tímoch
Súťažia v sedem až deväťčlenných družstvách, dospelí v dvoch disciplínach, deti vo viacerých. Kľúčovými disciplínami sú štafeta a požiarny útok vodou. Štafeta zahŕňa 400 metrový ovál, kde na bežcov čaká niekoľko úloh, ktoré musia splniť a dostať do cieľa štafetový kolík.
Pri požiarnom útoku s vodou musia zase v čo najkratšom čase prepojiť z vodnej nádrže savicami motorovú striekačku, hadice, rozdeľovač a prúdnice, dobehnúť k dvom terčom vzdialených 75 metrov a trafiť ich prúdom vody.
Musia si zháňať sponzorov
Dobrovoľnými hasičmi sú väčšinou zamestnaní ľudia, pretože obce nemajú peniaze na to, aby ich zamestnávali.
Trnovským hasičom na fungovanie a zásahy prispieva mesto. Netýka sa to však súťaží. Tie si musia platiť sami. „Využívame rôzne granty na športovú činnosť mládeže, niečo málo prispeje mesto a ŽSK, ale väčšina ide zo sponzorských peňazí,“ vysvetľuje Huliak.
Zmenu by mal priniesť nový zákon o dobrovoľnej požiarnej ochrane, ktorý vstúpi do platnosti 1. apríla 2014. Povýši dobrovoľné hasičské zbory na úroveň (skoro) profesionálov a zabezpečí im finančnú podporu zo štátneho rozpočtu.
Zákon o dobrovoľnej požiarnej ochrane
Zákon posilnil dobrovoľné hasičské zbory na miestach, kde nemajú štátni hasiči určitý čas dojazdu. Na tieto činnosti im prispieva štát. Zaradení sú do štyroch kategórii podľa času výjazdu a podľa techniky, ktorú majú k dispozícii.
Kategória C – hasiči, ktorí nemajú žiadne extra vybavenie, ale môžu pomáhať pri veľkých akciách. Napríklad veľký požiar v neprístupnom teréne ako bol vo Vysokých Tatrách alebo v Starých horách pri Banskej Bystrici. Tiež pomáhajú pri povodniach ako boli na juhu Slovenska v roku 2013. Pri podobných zásahoch zvolávajú dobrovoľné zbory z celého Slovenska.
Kategória B - už disponujú nejakou technikou, aby boli schopní zásahu a všetci hasiči by mali byť vyškolení.
Kategória A a A1 – patria sem zbory, ktoré sa nachádzajú v miestach, kde majú štátni hasiči dlhý dojazd. Na miesto požiaru by prišli neskôr ako dobrovoľní. Dobrovoľný zbor musí mať potrebnú techniku a vyškolených všetkých členov.
Existujú ešte špecializované hasičské zbory, ktoré majú k dispozícii ťažkú a vyprosťovaciu techniku a môžu byť nápomocní pri veľkých povodniach.
Celý okres Žiliny patrí zatiaľ do kategórie C. Dobrovoľný hasičský zbor Trnové chce požiadať o zaradenie do kategórie B.
„Máme hasičské auto IvecoDaily aj potrebné vybavenie, ktoré potrebujeme na zásah, tiež máme riadne vyškolených hasičov,“ odôvodňuje žiadosť Huliak. „Dobrovoľným hasičom môže byť každý občan, ktorý má o to záujem.“ Podľa neho byť hasičom nie je povolanie, ale poslanie. „Človeka to musí baviť, pretože dobrovoľný hasič robí zadarmo a venuje tomu veľa času na úkor seba a svojej rodiny.“
Autor: Kristína Pomsárová