ŽILINA. Všetky obce v Žilinskom okrese majú vlastné webové stránky, kde sa ľudia dozvedia pre nich dôležité informácie, napríklad termíny zvozov odpadu či oznamy o plánovaných a uskutočnených akciách.
Z 52 obecných stránok 18 ponúka možnosť virtuálnej prehliadky obce, jedna dokonca videoprezentáciu.
Starostovia sa zhodujú, že ohlasy obyvateľov sú skôr pozitívne a obecné weby si pochvaľujú.
Mestský web - samozrejmosť
Mestá v okrese – Žilina, Rajec a Rajecké Teplice – svoju stránku majú a informácie na nich pravidelne aktualizujú. Stránky minulý týždeň zmodernizovalo aj mesto Žilina.
„Zmenu vzhľadu a obsahu stránok mesta sme pripravovali už dlhšie, pretože staré stránky už boli zastarané a občania mali často problém vyznať sa v nich,“ povedal primátor Igor Choma.
Odlišná situácia je v obciach. Takmer každá sa môže pochváliť vlastnou stránkou, ale nie všetky informácie sú aj aktuálne. Vo väčšine prípadov zohrávajú úlohu peniaze. Administrátormi sú najčastejšie starostovia alebo niekto z obce, ktorí tak robia zadarmo alebo za symbolickú sumu.
Správcom je starosta
Medzi menšie obce v regióne patrí Divinka, ktorá má viac ako 1000 obyvateľov. O založenie jej stránky sa postaral starosta Michal Krško. „Stránku sme zriadili pred troma rokmi, hneď ako som nastúpil do funkcie. Stála nás 200 eur,“ povedal. „Považujem ju za nevyhnutnú pre informovanie občanov.“
Starosta je zároveň aj správcom obecného webu. Výnimku tvoria len niektoré príspevky. Tie na stránky obce vkladajú iní administrátori a podľa Michala Krška majú prístup iba k určitým sekciám.
„Web aktualizujeme aj niekoľkokrát do týždňa. Snažíme sa, aby informácie na ňom boli aktuálne.“
Pravidelne zverejňujú informácie, ktoré im vyplývajú zo zákona, ako sú faktúry, zmluvy, alebo informácie o otváracích hodinách či výstupy z rokovania obecného zastupiteľstva.
„Stránku využívajú aj ostatné organizácie v obci, ktoré na nej majú určené svoje sekcie a samy si ich podľa potreby napĺňajú. Napríklad klub dôchodcov alebo farnosť."
Pochválil sa, že podľa štatistiky návštevnosť stránky neustále rastie.
Prispieť môžu aj občania
Internetová stránka obce Rosina funguje už takmer 10 rokov. „O to, aby vznikla, sa postarali niekoľkí mladí ľudia z obce, niektorí z nich sa o ňu starajú dodnes. Stránku vytvorili zadarmo, platí sa iba hosting a doména,“ informovali nás na obecnom úrade.
Web trojtisícovej obce má dvoch administrátorov a jeho aktualizácia prebieha podľa potreby. „Na webe sa zobrazujú aj údaje o aktuálnom počasí so štatistikami. V budúcnosti sa chystáme doplniť i štúdie, ktoré o Rosine píšu odborníci v rámci pripravovanej obecnej monografie,“ povedal Ľubomír Rendár, jeden zo správcov stránky.
„Ohlasy obyvateľov na web sú prevažne pozitívne. Tie negatívne sa týkajú jej obrazovej náplne. Žiaľ, naši dobrovoľní administrátori ju nestíhajú pre svoje vlastné pracovné povinnosti napĺňať.“
Každý obyvateľ Rosiny môže prispieť svojimi článkami alebo fotografiami.
Web navštívi aj sto ľudí
„Na stránku nemáme negatívne ohlasy. Radi si však vypočujeme nápady, ako ju vylepšiť,“ povedal Viliam Mrázik, starosta Tepličky nad Váhom. „Denne máme aj vyše sto prihlásení. Web využívajú nielen mladí ľudia, ale aj tí starší. Veľkú úspešnosť má najmä fotogaléria obce.“
Stránku zriadili v roku 2005. Koľko presne stála, starosta spresniť nevedel. Ako v predchádzajúcich prípadoch, aj v Tepličke si stránku spravuje obec sama. „Aktualizujeme ju takmer každý deň,“ dodal starosta.
Na obecných stránkach nájdete informácie o činnosti všetkých združení a spolkov, ktoré sa v obci nachádzajú, informácie o zdravotnom stredisku, miestnej knižnici či kalendár podujatí. Nechýba video zóna.
Obec si pozriete aj z domu
Osemnásť obcí v Žilinskom okrese má vo svojej ponuke aj virtuálnu prehliadku. Takto sa dá prezerať napríklad Rosina, Turie, Zbyňov či Varín.
V prípade Terchovej je ponuka rozšírená o tri webkamery s pohľadom na Vrátnu- Chleb, Paseky a Grúň.
Višňové tiež patrí k obciam, ktoré si môžete prehliadať virtuálne. Oproti iným obciam využíva službu google maps.
Výnimkou sú aj Stráňavy. Namiesto prehliadky obce stránka ponúkne takmer štvorminútovú videoprezentáciu nazvanú Deň v Stráňavách.
Virtuálnu prehliadku majú aj stránky Žiliny, Rajeckých Teplíc a Rajca.
To, čo ľudia z regiónu najčastejšie hľadajú na obecných stránkach, sú informácie o podujatiach.