ŽILINA. V lokalite na Bratislavskej ulici už druhý mesiac pravidelne hliadkujú mestskí policajti. Trikrát denne - ráno, na obed a večer. Štvrť je neslávne známa svojím zložením obyvateľstva - bývajú tu neprispôsobiví, sociálne odkázaní ľudia na okraji spoločnosti, bez rešpektu k poriadku.
„Hodinu si každá hliadka vyberá, predchádzame tomu, aby sa na nás miestni pripravili. Najčastejšie riešime problémy občianskeho spolunažívania. Zvlášť po sociálnych dávkach tam je veselo. Okrem nás v mieste hliadkuje aj štátna polícia,“ povedal Peter Mišejka, zástupca náčelníka žilinskej mestskej polície.
„Najviditeľnejším a, žiaľ, aj čuchovo najvýraznejším problémom sú hromady odpadkov, skládky nepotrebných vecí a divoké toalety, ktoré tu vznikajú. Skládky vznikajú nielen tým, že takto sa zbavujú odpadkov a vecí, ale miestni zbierajú elektroodpad po meste. Diely, ktoré sa dajú predať, vyberú, zvyšok vyhodia.“
Ešte v januári zverejnila mestská polícia na stránke mesta žiadosť, aby ľudia nedávali svoj odpad zberačom z Bratislavskej ulice.
„Problémom je aj zakladanie ohňov. Nazbierajú napríklad medené káble, obalené v gume. Keď sa im nepodarí vybrať ich, skončia v ohni a guma sama zíde.“
My upratujeme, tvrdia miestni
Obyvatelia Bratislavskej sa v názore na neporiadok zhodujú. Nerobia ho oni, ale niekto iný. Prípadne, okolie by aj vyčistili, keby im mesto zaplatilo.
„Je tu špina,“ priznal miestny asi tridsaťročný Erik. Tvrdí však, že odpad nezvážajú miestni. „Niekto ho sem nahádzal.“ Kto, povedať nevedel.
Súhlasí s nim aj kamarát Peter. „Mesto nám nepomáha, my si tu musíme robiť poriadok sami. Boli tu možno raz.“
Zhovorčivý Ján ho doplnil. „Sami sme upratovali niekoľkokrát. Bolo tu odpadu po kolená, ale všetko zmizlo.“
Za pôvodcu neporiadku nepovažuje „tých druhých,“ ale miestnych. Samozrejme, z druhej strany sídliska. „Oni to sem nanosili. V našej časti sme si upratali. Upratovali aj moji bratranci,“ pochválil sa. Dodal, že by upratoval každý, keby im mesto zaplatilo.
Posťažoval sa, že pre neporiadok sa k nim často ani nedostane sanitka. „Radšej poč〜ká na ceste pred domom.“
V otázke častých policajných kontrol sa zhodujú všetci traja. „Prídu, povedia že tu máme bordel, potom odídu.“
Zlepšenie prinesú kamery?
Situáciu s poriadkom v problematickej časti mesta by mohli zlepšiť kamery. „Ide o tretiu etapu kamerového systému, ktorý v meste zavádzame. Na Bratislavskej budú dve,“ vysvetlil zástupca.
No aj keď sa páchateľ nájde, stále veľkým problémom pri riešení odpadu je podľa Petra Mišejku slabá vymožiteľnosť práva.
„Keď určíme páchateľa, pôvodcu skládky, nasleduje pokuta. Na mieste môžeme uložiť pokutu do 33 eur, do 165 eur ak to rieši obec a až do 663 eur ak obvodný úrad. Lenže, končí sa to tým, že dotyčný nemá peniaze. Častou výhovorkou je, že odpad niekto priviezol a vysypal.“
Paradoxné pritom je, že ešte vlani sa upratovania lokality zúčastnila aj mestská polícia.
„Na jeseň minulého roku sme v rámci čistenia mesta upratali práve na Bratislavskej. Dokonca aj miestni nám prisľúbili pomoc, nakoniec prišli dvaja,“ potvrdil Peter Mišejka.
Mesto čistí aj vyváža
Jediným, kto sa v súčasnosti stará o poriadok v lokalite, je mesto. Vývoz odpadu pre mesto zabezpečuje externá firma a čistenie robia ľudia zamestnaní v rámci verejnoprospešných prác.
„Na Bratislavskej ulici je zavedený štandardný vývoz odpadu, bytové domy majú pridelené 1100-litrové kontajnery, vývoz je v pondelok a vo štvrtok,“ informoval hovorca mesta Pavol Čorba a dodal. „Okrem toho je v takzvanom českom dvore umiestnený veľkokapacitný kontajner s vývozom raz týždenne, vo štvrtok, prípadne podľa potreby. V januári sme vyviezli osem veľkokapacitných kontajnerov, vo februári päť, v marci zatiaľ dva.“
Náradie si môžu požičať
Na Bratislavskej ulici už tri roky funguje nízkoprahové denné centrum. Sústreďuje sa na tamojšiu rómsku komunitu a pomoc deťom z tejto lokality v rôznych sférach.
Jednou z aktivít je aj požičovňa náradia. Ako to vyzerá v praxi nám v centre nepovedali.
V Žiline je približne 20 čiernych skládok. V lokalite na Bratislavskej ulici sa ich počet odhadnúť nedá.
Na mapovanie odpadu a skládok má mesttská polícia určeného pracovníka.
Na území mesta Žilina platí všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zbere, preprave, zhodnocovaní a zneškodňovaní komunálnych odpadov a miestnom poplatku za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov.
„Náklady na činnosti spojené s nakladaním s odpadmi (zber, odvoz a likvidácia) znáša pôvodca odpadu,“ píše so vo VZN.