TERCHOVÁ. Na poriadok v Terchovej počas lyžiarskej sezóny dozerali aj dvaja policajti na koňoch.
„V tejto dobe tu býva ubytovaný väčší počet turistov, chaty sú plné, dochádzalo častejšie k vlámaniam a krádežiam vozidiel, požiadali sme preto Prezídium Policajného zboru (PZ) o pomoc - vyslanie dvojčlennej hliadky a dvoch služobných koní,“ povedal Peter Had, riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru Terchová.
Chaty sú často vo vyšších miestach, v nedostupnom teréne a policajným autom sa k nim nedá dostať. Pešej hliadke to trvalo aj päť-šesť hodín.
„Jazdná polícia dokáže prejsť väčší priestor a aj v nedostupnom teréne, “ povedal riaditeľ obvodného oddelenia.
Služobné kone
Všetky služobné kone sú zvyknuté na ľudí, pohybujú sa najmä v davoch. Slúžia na futbalových zápasoch, demonštráciách, hudobných festivaloch, kultúrnych podujatiach a na autom neprístupných miestach. Keď kone neslúžia, zúčastňujú sa rôznych ukážok, prezentácií na školách a cvičeniach.
Baron a Verdi
Najstarším koňom jazdnej polície je 23-ročný Baron pôvodom z Močenku. Patrí medzi vyslúžilcov, ale jeho zdravotný stav je postačujúci na výkon služby, povedal Henrich Richter, referent oddelenia Jazdnej polície Prezídia PZ SR.
Kone potrebujú trénovať. „Musia si neustále pripomínať, čo sa naučili a zvykať na rušivé činnosti ako dymovnice, svetlice, vlajky, streľby."
Druhým hliadkujúcim je český teplokrvník z Dolných Orešian Verdi, má päť a pol roka. Je to najmladší kôň jazdnej polície, ktorý má za sebou asi 30 zásahov.
Ako sa dá zistiť, že kôň je spôsobilý
Policajný kôň musí mať dobrú povahu a zdravotný stav a hlavne zvládať rušivé elementy.
„Kôň to musí mať v sebe, ak to nemá, zistíme to v priebehu troch mesiacov. Keď niečo nacvičujeme a po nejakej dobe sa toho stále bojí a cuká, tak sa ten kôň nezmení,“ povedal Peter Vavrík z jazdnej polície. Preto existuje určitá doba na pôžičku a tréning a ak kôň uspeje, nechajú si ho.
„Chceme, aby naše kone boli najlepšie, preto vyberáme a hľadáme,“ povedal Peter Vavrík.
Autor: Miriama Belohorcová