ŽILINA. V meste je v súčasnosti namontovaných 41 kamier. „Nachádzajú sa v centre mesta a v širšom okolí. Pripravujeme projekt pre inštaláciu kamier na sídliská,“ hovorí Peter Hucko z referátu informačných systémov Mestskej polície Žilina.
Polícia plánuje rozmiestniť 30 kamier, ktorými chcú obsadiť všetky sídliská. Rozhodli sa tak kvôli bezpečnosti občanov, ale aj na základe petícií, ktoré dostala mestská polícia od obyvateľov jednotlivých sídlisk. „Ako prvé prišli požiadavky z Vlčiniec na okolie Berlínskej ulice. Rovnako kritické miesta, ktoré by sme chceli podchytiť, sú aj na Hájiku.“
Prevencia
Bezpečnostné kamery monitorujú priestor v meste a slúžia ako prevencia proti vandalizmu a výtržníctvu. O ich 24-hodinovú kontrolu sa stará mestská polícia.
„Zameriavame sa na priestupky, najčastejšie sú to dopravné priestupky alebo poškodzovanie majetku,“ vysvetľuje Hucko. „Spolupracujeme aj so štátnou políciou, pre ktorú spätne vyhľadávame zábery k uskutočneným trestným činom.“
Ako to funguje
Kamery sú monitorované v operačnom centre mestskej polície. Všetky ich sleduje jeden človek. Môže ich kontrolovať približne dve hodiny. Potom ho musí niekto vystriedať.
V prípade, že zaznamená niečo podozrivé, pošle na miesto najbližšiu hliadku, aby situáciu preverila. Najčastejšie však hľadajú záznamy pre štátnu políciu.
Záznamy môžu zo zákona archivovať 15 dní, potom ich prepisujú. V roku 2013 evidujú 35 žiadostí na vyhotovenie kamerového záznamu pre potreby štátnej polície.
Miesto pre kameru
Pri montovaní kamier berie polícia do úvahy najmä miesta, kde je veľký pohyb ľudí, keďže kamery slúžia na bezpečnosť občanov a ochranu ich majetku. „Ideme na miesto, kde by sme chceli kameru a vytypujeme, kde presne by mala byť. Nie vždy ju však môžeme namontovať tam, kde by sme chceli. Hľadáme preto vždy to najschodnejšie miesto,“ približuje výber umiestnení Hucko. „V centre sme vyberali kamery hlavne do pešej zóny. Okrem toho máme vytypované miesta, ktoré sú z minulosti známe tým, že sa tam niečo stávalo.“
Mestská polícia upevňuje kamery na mestské aj súkromné budovy. Potrebujú napájanie na elektrinu a tiež pripojenie na optické káble zabezpečujúce prenos signálu.
Zatiaľ sú všetky kamery prekáblované pomocou optického vedenia. V ďalšej etape plánujú už aj bezdrôtový prenos. „Chceme vyhovieť požiadavke občanov a umiestniť kamery tam, kde ich chcú. Keď sa nám to nepodarí káblom, tak to musíme vyriešiť inak. Preto to budeme musieť riešiť vzduchom.“
Putujúce kamery
Signál, ktorý sa šíri priestorom, je kvalitný a rýchly a vďaka bezdrôtovému pripojeniu by sa mali dať kamery premiestňovať z miesta namiesto. „Je to zatiaľ len naša vízia, aby sme ich mohli presúvať z miest, ktoré sa ukážu ako menej kritické tam, kde budú potrebnejšie,“ pokračuje Hucko. Podľa neho to však nebude jednoduché, pretože ide o citlivé informácie, a tie musia byť poriadne zabezpečené.
Plánované kamery by chceli na sídliská namontovať koncom marca. Pôvodne bolo v meste 11 kamier. Tie v priebehu rokov 2012 a 2013 mestská polícia postupne nahradila modernejšími.
Autor: Kristína Pomsárová