Národnú kultúrnu pamiatku a pietne miesto museli kvôli vandalom a psičkárom uzavrieť. dovnútra sa dostanete len s mestskou políciou.
ŽILINA. Na Vojenský cintorín na Bôriku sa nedostanete len tak ľahko. Pred nedávnom mesto cintorín uzamklo reťazami zo spodného aj vrchného vstupu. Vynútilo si to neustále devastovanie aj zneucťovanie pietneho miesta. Ešte v decembri 2012 dokončili nové oplotenie. Potom pribudol plot, cintorín bol ale voľne prístupný neuzamknutý ešte niekoľko mesiacov.
Kľúče od brány má teraz Mestská polícia v Žiline. Po zavolaní prídu pre návštevníkov otvoriť a zatvoriť bránu. „Uzatvorili sme ho kvôli neustálemu vandalstvu a psíčkarom, ktoré sa nedarilo zlikvidovať napriek tomu, že areál cintorínu prechádza obnovou,“ povedal Pavol Čorba, hovorca mesta.
Namiesto piety - venčovisko a psí cintorín
Vojenský cintorín na Bôriku ako voľne prístupný používali ľudia z okolia ako priestor pre venčenie psov. Pri pamätníku SNP alebo pod cintorínom často parkovali autá.
Hliadky tu tiež pravidelne nachádzali injekčné striekačky, fľaše či iné pozostatky po nočných návštevníkoch. Vandali vylamovali staré kovové kríže, devastovali hroby.
V tesnej blízkosti cintorína sa nachádzajú zahradné chatky. Majitelia chatiek sa sťažujú na neporiadok, hlavne odpadky. „Väčšinou sú tam flašky, servítky, odpadky z fastfoodov,“ tvrdí jeden z chatárov.
Bývalý mestský poslanec hovorí, že kadysi tam dokonca pochovali psov. Jeden takýto hrob psa dokonca na podnet mesta odstránili.
Uctili si Vojenský cintorín
Vojenský cintorín postupne obnovili. Na opravách v hodnote 20 000 eur spolupracovalo mesto s Ruským veľvyslanectvom. V roku 2009 položili novú dlažba pred centrálnym pamätníkom, rekonštruovali prístupový chodník a nátery pamätníkov na hrobových miestach avšak len vojakom červenej armády.
Upravil sa porast okolo hrobov. Odstránili graffiti zo zadnej strany reliéfu, ktorý znázorňuje vojnové udalosti.
Oplotenie areálu cintorína
„Rekonštrukciu vyvolal Oblastný výbor SZPB a mestský úrad Žilina za finančnej pomoci Ruskej federácie a podpory veľvyslancov Udaľcova a Kuznecova“ hovorí plukovník Juraj Drotár zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Žiline.
Na výstavbu poskytlo Ruské veľvyslanectvo sumu 55 000 eur.
„Areál cintorína je oplotený z troch strán. Od hlavnej brány v dolnej časti, vľavo popri hvezdárni a v hornej časti. Oplotenie na pravej strane popri záhradných chatkách zostalo zachované,“ hovorí Pavol Čorba. Veľa zanedbaných hrobov na opravu ešte len čaká .
V minulosti sa na vojenskom cintoríne robili cirkevné bohoslužby v prírode. Miesto patrí pod národnú kultúrnu pamiatku.
Autor: Miriama Belohorcová