ŽILINA. Početné kontroly elektronických registračných pokladní urobili v roku 2013 žilinskí colníci. Vo svojom regióne ich skontrolovali takmer 850. Podnety im nahlásili často samotní občania, ktorým sa nepodarilo zaregistrovať svoje bločky do Národnej bločkovej lotérie.
Čo ukážu kontrolné nákupy
„Colníci počas roka vykonávali kontrolné nákupy, aby zistili, či jednotlivé prevádzky riadne evidujú platby prijaté od zákazníkov a či im následne vydajú aj pokladničný doklad, ktorý musí spĺňať náležitosti zákona," povedala hovorkyňa Colného úradu Žilina Božena Chríbiková. „Okrem pokladničných dokladov sa colníci zamerali aj na dodržiavanie ustanovení zákonov o spotrebných daniach a zákona o ochrane práv duševného vlastníctva."
Viac ako polovica porušila zákon
Hovorkyňa ďalej uviedla, že v roku 2013 vykonali v žilinskom regióne takýmto spôsobom 842 kontrol, pričom porušenie zákona bolo zistené v 473 prípadoch.
Colníkov niekde aj napadli
V niektorých prípadoch boli colníci pri kontrolných akciách v reštauračných zariadeniach zo strany podnapitých osôb fyzicky napadnutí. Takéto konanie sa kvalifikuje ako útok na verejného činiteľa, pričom útočníkovi hrozí trestná sadzba od 1 do 5 rokov.
„Najčastejším porušením zákona zo strany obchodníkov bolo nezaevidovanie tržby v pokladnici či nevydanie pokladničného dokladu (za nevydanie dokladu hrozí sankcia vo výške 330 až 3300 eur, pri opakovanom porušení až 6600 eur). Colníci sa v praxi stretli aj s tým, že v prevádzke sa nenachádzala žiadna registračná pokladnica," povedala Chríbiková.
Overujú správnosť výherných dokladov
V súvislosti s registračnými pokladnicami vykonávali colníci koncom minulého roka aj tzv. validáciu údajov z pokladničných dokladov. Ide o skontrolovanie správnosti údajov na výherných pokladničných dokladoch. V žilinskom regióne takto vykonali kontrolu v 22 prevádzkach, z ktorých pochádzali výherné bločky. Podľa pravidiel Národnej bločkovej lotérie sú colníci povinní skontrolovať správnosť údajov do 48 hodín.