ŽILINA. Nelegálna práca. To je najčastejší dôvod kontroly vo firmách zo strany inšpektorátu „Minulý rok v októbri sme zriadili tím Kobra. Jeho úlohou je kontrola porušenia zákazu nelegálneho zamestnávania. Mali sme 36 prípadov,“ hovorí Rudolf Kubica, vedúci služobného úradu inšpektorátu práce v Žiline a jeho hlavný inšpektor
Podnety
Väčšina kontrol sa robí na základe podnetu. „Počet podaných podnetov sa pohybuje v priemere okolo 380 ročne. Až 90 percent z nich sa týka pracovnoprávnych vzťahov, “ hovorí Kubica. Podnety sú anonymné, alebo konkrétne. „Väčšinou dostávame anonymné podnety. Či už klasickou poštou, alebo mailom.“Inšpektorát je zo zákona povinný prešetriť každý podnet v lehote do 60 dní od jeho doručenia.
Rudolf Kubica tvrdí, že často sa stretávajú s podnetmi, ktorých jediným účelom je snaha zamestnanca poškodiť zamestnávateľovi. „Ešte častejšie ide o bývalého zamestnanca.“ Kontrola ukáže, že potrestaný by mal byť podávateľ a nie zamestnávateľ. Alebo sa jedná o konkurenčný boj. „Zamestnávateľ, na základe podnetu, pošle inšpekciu k druhému zamestnávateľovi.“
Veľakrát kontrola zistí, že takéto podnety sú nepreukázateľné.Do priestorov a na pracoviská podliehajúcich inšpekcii, je inšpektor oprávnený vstupovať voľne a kedykoľvek. Tak hovorí zákon. Musí sa legitimovať preukazom inšpektora práce.Obvyklou praxou je prísť na inšpekciu bez ohlásenia „Naši inšpektori prichádzajú do prevádzky inkognito.“ Keby tak nerobili, dali by kontrolovaným veľkú výhodu.Dopredu sa ohlásia len v prípade povoľovania stavieb a ich kolaudácie. Alebo, pri vyšetrovaní úrazov. V takýchto prípadoch chodí len jeden inšpektor.
Vydieranie a úplatky
Keď sa prešetruje podnet, chodia inšpektori dvaja. „Mali sme prípady, kedy sa zamestnávateľ pokúsil inšpektora vydierať.“ V prípade dokazovania by to bolo tvrdenie proti tvrdeniu. Opatrenie slúži aj ako proti korupčný prostriedok. Nie je núdza ani o dramatické informácie.„Napríklad keď kontrolujeme taxikárov. Alebo keď ideme do nočných barov. Vtedy s inšpektormi chodí polícia,“ prezradil Rudolf Kubica. Inšpekcia môže zamestnávateľovi uložiť pokutu od 2000 až do 200000 euro. Týka sa to prípadov porušenia zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. Za iné nedostatky je sadzba od 0 až do 100000 euro. Rudolf Kubica hovorí, že v prípade pokuty sa často vyhovárajú. „Napríklad na účtovníčku.“
Čo s previnilcami
Ak inšpektori zistia nelegálne zamestnávanie, zaradia previnilca na zoznam tých, ktorí porušili zákaz nelegálneho zamestnávania. Zoznam zverejňuje Národný inšpektorát práce v Košiciach. „Až po piatich rokoch je zo zoznamu vyradený.“
Inšpektorát práce v Žiline vznikol v roku 1996. Má 44 inšpektorov, ktorí dohliadajú na takmer 52 000 zamestnávateľov v kraji. Ročne dostanú od 380 do 600 podnetov a za minulý rok vykonali 3782 kontrol.