Len pár kilometrov od Žiliny leží miesto, ktoré priťahuje každého prívrženca paraglajdingu a leteckých športov. Patrí k najznámejším štartovacím plochám na Slovensku a zároveň je jedným z najlepších miest na lietanie v rámci strednej Európy. Prichádzajú sem i piloti z okolitých štátov.
ŽILINA. Vrch Straník je vzdialený šesť kilometrov od Žiliny. Prístup k nemu je možný po turistickej značke z obce Zástranie.
V súčasnosti je Straník významným centrom, nielen miestnych paraglajdistov. Na jar a vlete,keď sú podmienky na lietanie najlepšie, ho vyhľadávajú piloti zo širokého okolia a tiež z Čiech či Poľska.
„Vtedy vznikajú stúpavé prúdy, nerovnomerným ohrievaním zemského povrchu Slnkom. Tie vás vynesú hore,“ vysvetlil Martin Gallo. Rodený Žilinčan, ktorý sa paraglajdingu venuje 12 rokov. Podobne ako mnohí piloti v regióne začínal na Straníku.
Straník sa vyznačuje prehľadným terénom a okolité lúky pod ním zabezpečujú pilotom bezpečné pristátie. Umožňuje štartovať na viacero smerov a ponúka ideálne podmienky začínajúcim aj pokročilým pilotom.
Štart letu. Foto: Martin Gallo
Skupinové lety
Let na paraglajde si vychutnáte rovnako osamote alebo s partiou kamarátov. Teda sólo a skupinové lety. Práve skupinovým letom sa venuje aj Martin Gallo.
V roku 2005 absolvoval letecký paraglidingový kurz a získal pilotný preukaz. „S lietaním som začal dva roky pred kurzom. Dopadlo to zle. Zlomil som si ruku. Preto som sa rozhodol spraviť si preukaz.“
Lietanie je pre neho relax a únik pred realitou. „Hore nemyslíš na nič. Nepočuješ ľudí, neriešiš mobily. Len sa tešíš z výhľadu na krajinu.“
Martin sa venuje hlavne skupinovým letom. Páči sa mu pocit spolupatričnosti a spolupráce, ktorý pri skupinovom lete vzniká. „Takéto lietanie je príjemnejšie.“
Či už letí s dlhoročným kamarátom, alebo partiou, vždy sa najprv dohodnú, kam poletia.
„Niekedy robíme voľný prelet. Z bodu A do bodu B. Alebo si vytýčime trasu s návratom. Napr. Straník, Terchová, Martinské Hole a spať na Straník. To vždy zavisí od podmienok, skúseností ale aj šťastia.“
Po štarte je dôležité, dostať sa do stúpavého prúdu. Prvý pilot v stúpavom prúde udáva smer točenia. „My ostatní ho nasledujeme.“
Mám! Tak znie signál, ktorým pilot upozorní ostatných, že sa dostal do stúpavého prúdu.
Komunikácia prebieha vysielačkou. „Alebo po sebe kričíme.“
Letí sa v niekoľko metrových rozstupoch. Tak, ako na zemi, aj v oblakoch platia určité pravidlá. „Dodržiavame pravidlo pravej ruky. Pilot letiaci z prava, má vždy prednosť.“
Pri každom lete platí, že skupina, ktorá spolu vyštartovala, spoločne nedoletí. „Nikdy nevieme, kde skončíme a nik z nás nepristane na rovnakom mieste.“
Ak je pilot unavený alebo nechce pokračovať, oznámi, že končí. „Po pristátí si vždy zavoláme. Zaujíma nás, kto kam priletel. Potom sa stretneme na pive.“
Horšie to je v prípade, keď sa ozvú biologické potreby. „Buď pristanete, alebo močíte počas letu. Videl som pilota, ktorý tak urobil.“
Spoločný let do Partizánskeho považuje Martin Gallo za najdlhší, aký absolvoval. Trval tri hodiny a dvadsať minút.
Priznal, že dlhé sedenie si vyberá svoju daň. „Po pristáti na zemi ma niekedy myká. Vyzerá to smiešne, ak napríklad cestujem autobusom domov a niekto ma vidí,“ zasmial sa Martin Gallo.
Lietanie. Foto: Martin Gallo
Spoločnosť len na zemi
Sólo lietanie pred skupinovými letmi uprednostňuje Štefan Duha. Pochádza z Námestova, ale na Straník sa vždy rád a často vracia. Paraglajdingu sa venuje druhú sezónu.
„Pre mňa je paraglajding individuálny šport,“ tvrdí. „Spoločnosť ti niekto môže robiť tak akurát na zemi.“
Pre neho je dôležité, aby čo najviac času strávil vo vzduchu a mohol lietať. „Keď vzlietneš, tak už je všetko len na tebe. To sa mi na lietaní páči.“
(Ne)splnené sny
Každý pilot má sen, ktorý by si rád splnil. Platí to i v prípade Martina Galla a Štefana Duhu.
„V podstate som si splnil všetko. Dnes je pre mňa lietanie skôr o rutine,“ zamyslel sa Martin Gallo. „Ale ak by som mohol, chcel by som si zalietať v nejakej exotickej krajine. Napríklad Brazílii.“
Zasmial sa, že určite nie v Iráne. „Pretože by som nechcel skončiť vo väzení, ako šestica slovenských paraglajderov, ktorí tam boli minulý rok lietať.“
Snom Štefana Duhu je cestovať po svete a spoznať nové miesta na lietanie. „Napríklad talianske či rakúske Alpy.“
Nemýliť si pojmy
Anglický termín paragliding je odvodený z pôvodných slov parachute - padák a gliding - kĺzanie, plachtenie. Jeho slovenským ekvivalentom je termín padákové lietanie.
Ľudia si paragliding často mýlia s parašutizmom. Rozdiel je v tom, že parašutisti vyskakujú z lietadla. Využívajú padák. Paraglajdisti využívajú kopce a terénne prevýšenia. Aby si užili pocit letu. Nie pádu. Paraglajdingový padák je určený na lietanie. Nie skákanie z lietadiel.
Podmienky lietania
Každý pilot, ak chce získať pilotný preukaz, musí absolvovať letecký kurz. Pozostáva z overenia zdravotnej spôsobilosti adepta lekárom. Vykonania teoretickej a praktickej prípravy vo výcvikovom stredisku. Absolvovania teoretickej a praktickej skúšky.
Letecká amatérska asociácia Slovenskej Republiky je jediným orgánom u nás, ktorý výcvik budúcich pilotov organizuje a ktorý má v kompetencii vydávanie pilotných preukazov. Základný preukaz oprávňuje pilota lietať na krídlach kategórie A, B a C. Písmená označujú základnú kategóriu náročnosti pilotáže padáku.
Kým pilot vzlietne, musí mať platný pilotný a technický preukaz a poistenie zodpovednosti za škodu tretej osobe.
Výbava a oblečenie
Kompletná výbava paraglajdera sa zmestí do špeciálneho vaku. Jeho hmotnosť je približne 20 kilogramov.
Skladá sa z padáku, lán a sedačky. Laná sú spojené s padákom a zakončené voľnými koncami. Tie sa upínajú do karabín na sedačke. V sedačke je zložený záložný padák. Otvára sa jednoduchým potiahnutím slučky na boku. Pre pohodlie a ochranu pilota, má sedačka zabudovaný airbag. Spevnenú časť vo vnútri. Chráni pilota pred úrazom chrbtice, napr. pri zlom pristáti.
Povinnou súčasťou výbavy je GPS navigácia. Meria aktuálnu rýchlosť, polohu, zaznamenáva trasu letu. Tiež výškomer (vario). Zobrazuje stúpanie, klesanie či nadmorskú výšku. Nepovinná je vysielačka.
Hore a dole
Pri paraglajdingu rozdeľujeme dva druhy štartu a tri spôsoby lietania.
Dopredný štart, keď pilot beží dolu svahom. Využíva sa pri slabom vetre. A otočný štart. Keď pilot štartuje otočený smerom k padáku. Pri silnejšom vetre.
Termické lietanie je spôsob lietania, ktorý využíva stúpavý prúd z nahriatej zeme. Svahové lietanie silu vetra. Vzduch, hnaný vetrom naráža do svahu, stúpa nahor a zvyšuje svoju rýchlosť. Tým umožňuje lietanie popri takomto svahu. Tretím spôsobom sú vzlety, To znamená, že pilot len skĺzne z kopca dole.