Byt na Ústeckej ulici mal odkúpiť za 700 eur. Primátor na tom nič zlého nevidí.
ŽILINA. Bytové kauzy v Žiline akosi pribúdajú. Nedávno primátor Igor Choma potvrdil, že mesto podalo trestné oznámenie za údajný úplatok, ktorý mal figurovať pri prideľovaní bytu. Úradníčka mala pri tom spolupracovať s poslancom mestského zastupiteľstva.
Byt za 700 eur
Ešte jedna vec nedoznela, už sa objavila druhá. Časopis Plus 7 dní priniesol článok, v ktorom kritizuje primátora Igora Chomu, že pridelil dvojizbový byt na Ústeckej ulici svojmu hovorcovi Pavlovi Čorbovi. Byt onedlho manželia Miriam a Pavol Čorbovci odkúpili do vlastníctva za necelých 700 eur. Autorka článku naznačuje, že to nebolo celkom kóšer konanie.
Poslanec chce vidieť zoznam
Vysvetlenie od primátora žiadali aj poslanci mestského zastupiteľstva. Peter Fiabáne chcel prehľad o všetkých predaných a prenajatých bytoch od roku 2011 až po súčasnosť, aby ho mestský úrad predložil na zastupiteľstvo. Aj s cenami za predaj, respektíve nájom. Primátor Igor Choma tento návrh síce neodmietol, ale ani nepodporil. „Veci, o ktoré žiadate, sú dávno zverejnené na webových stránkach mesta,“ povedal. „Každý si ich tam môže nájsť a otvoriť, sú tam všetky uzatvorené zmluvy na odpredaj mestského majetku, teda aj bytov.“
Kto byt predal?
Peter Ničík sa pýtal, kto vlastne Čorbovi predal byt, keď podľa neho by to malo urobiť mestské zastupiteľstvo, teda poslanci. Či takto môžu získať byty aj iní občania.
Primátor Igor Choma poslancom vysvetlil celý postup a zároveň nechal toto vysvetlenie zverejniť aj na webových stránkach mesta. „Aby si to každý mohol prečítať, ako to bolo. Ja sa za pomoc Pavlovi Čorbovi vôbec nehanbím, urobil pre toto mesto veľa a rozhodne si zaslúži, aby mu mesto, ktorého je zamestnancom, poskytlo náležité bývanie. Navyše, byt pôvodne nebol pridelený jemu, ale Miriame Žilinčárovej, ktorú si neskôr vzal za manželku,“ vysvetlil primátor.
Nájomníci majú predkupné právo
Všetko sa vraj udialo v súlade so zákonom, na základe ktorého si nájomníci v obecných bytoch starých 20 a viac rokov (postavených do 31.5. 1998) môžu byty odkúpiť do vlastníctva, ak o to požiadajú. Zákon presne stanovuje postup, ako a na základe čoho sa má vypočítať cena takýchto bytov. Mesto ako právny subjekt totižto v súčasnej dobe tieto byty nestavalo, nevynaložilo na ich získanie žiadne prostriedky, a tak nie je možné vôbec hovoriť o tom, že by takto prichádzalo o peniaze. Trhové ceny platia len pre novo postavené byty z prostriedkov mesta a s podporou rôznych fondov.
Primátor ďalej uviedol, že o pridelení bytu Miriame Žilinčárovej rozhodla bytová komisia. Keď neskôr požiadala o odkúpenie bytu, o tom už mestské zastupiteľstvo nerozhoduje. „Odkúpenie sa realizuje v zmysle zákona a rovnako v tom istom zmysle nie je možné tento byt žiadateľovi neodpredať,“ povedal Choma. „Ešte je nutné povedať, že takto požiadali o odkúpenie mestských bytov v Žiline tisícky iných žiadateľov a vo všetkých prípadoch bola cena za odkúpenie stanovená v zmysle zákona a nie ako trhová cena.“ Podľa primátora všetky kúpne zmluvy v takýchto prípadoch realizuje spoločnosť Bytterm.
Ako stabilizovať pracovníkov
Vysvetlenie poslancov uspokojilo. Dokonca padol návrh, aby primátor disponoval istou kvótou bytového fondu pre potreby vlastného úradu, ktorú by mohol použiť v prípadoch nevyhnutnej stabilizácie pracovníkov mesta. Malo by ísť však o novšie byty, ktoré by nájomník neskôr mohol odkúpiť na základe predkupného práva iba za trhovú hodnotu. Zatiaľ sa však tento návrh na schvaľovanie poslancami nedostal.
Kto je záhadný poslanec?
V rámci predvolebného boja „tichá pošta“ prináša takzvané „zaručené“ správy, kto by mal byť tým poslancom, ktorý figuruje v kauze úplatkov za byty. Niektorých sme v tej súvislosti aj oslovili, ale svoju účasť v tomto prípade rozhodne popreli.
Podľa nášho zdroja nebol poslanec údajne presne identifikovaný, len sa hovorí, že v úplatkárskej kauze mal nejaký poslanec napomáhať. Ak sa naozaj ukáže, o koho ide, jeho meno rozhodne zverejníme a poskytneme mu zároveň priestor na vyjadrenie. Poslanec je totiž osobou verejne činnou a ak v súvislosti s jeho funkciou malo dôjsť k porušeniu zákona, vzťahuje sa na neho oveľa nižší stupeň ochrany osobnosti ako u iného človeka. Nech vysvetlí svojim voličom, ako využil zverený mandát.
O náhradných bytoch
V súvislosti s bytmi na Ústeckej ulici sa objavil ešte jeden závažný moment, na ktorý sa poukazovalo, a to, že mesto v tom istom roku, ako odpredalo byt manželom Čorbovcom, kúpilo v tejto lokalite iný byt za 52 tisíc eur. Aj táto, na prvý pohľad dramatická, skutočnosť má svoje normálne vysvetlenie. Malo ísť totiž o náhradný byt, ktorý kupuje ministerstvo pre ich pracovníka a takýto byt prechádza do majetku mesta. Rovnaký prípad schvaľovali poslanci mestského zastupiteľstva aj na poslednom rokovaní a vôbec nikto sa nad tým nepozastavoval. Ide o bežný prípad odkúpenia náhradných bytov od súkromných vlastníkov za trhové ceny. Peniaze na ne nejdú z mestskej kasy.