V Lietavskom hrade našli pôvodnú väznicu

V roku 2013 sa na hrade Lietava uskutočnilo niekoľko zaujímavých príbehov záchrany tohto jedinečného hradu. Tento rok na ne nadviažu.

Minulý rok združenie využilo každý deň.Minulý rok združenie využilo každý deň. (Zdroj: Archív združenia)

LIETAVA. Hradná zrúcanina je miesto, kde sa človek na istý čas dokáže preniesť do historického obdobia. Objekt však nemôže súperiť so zubom času, ktorý nám berie historické dielo rovno spred očí. Združenie za záchranu Lietavského hradu bojuje o jej záchranu už štrnásť rokov. A darí sa im.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rok 2013

Lietavský hrad je jedným z mála zrúcanín, ktorej návštevnosť je vysoká nielen počas leta, ale počas celého roka, zimu nevynímajúc. Prvou väčšou akciou na hrade bolo obľúbené podujatie Valentín nielen pre zamilovaných. „Ide o zimné stretnutie fanúšikov hradu, prírody a snehu, kde sa okrem zábavy podáva varený punč, víno, čaj s rumom i bez neho a pečú sa klobásy za symbolický príspevok na záchranu hradu. Súčasťou akcie je osvedčená a obľúbená tombola,“ prezradil viac Ľubomír Chobot, výkonný riaditeľ združenia.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorenie sezóny

Sezónu v minulom roku zahájili 20. apríla. V tento deň sa v areáli hradu uskutočnila prvá pracovná brigáda. „Pracovne sme sa zamerali na odstránenie kameňa z rohu hlavného nádvoria pri veži starej brány, do ktorého sme naplánovali, v rámci projektu revitalizácie nádvoria, esteticky premiestniť nenápadné pódium. Projekt ktorý sa aj úspešne zrealizoval mal hlavný cieľ a to aby nádvorie hradu nebolo stavenisko, ale príjemným oddychovým miestom pre návštevníkov,“ vysvetlil Chobot.

Na hrade pomáhali robotníci i dobrovoľníci. Foto: Archív združenia

Metakaolín sa osvedčil

V posledný aprílový deň spustili stavebnú činnosť. Po tom, ako ešte v roku 2012 použili pri murovaní po prvýkrát metakaolín, prišli po roku k uspokojivému výsledku. „ Rozhodnutie, ktoré padlo znie, že na Lietave sa už nebude používať cement, ale prechádzame - na síce drahší, ale o to kvalitnejší – metakaolín,“ povedal Ľubomír Chobot.

SkryťVypnúť reklamu

V máji sa moravská partia výškových pracovníkov pod vedením Aleša Hoferka pustila do prác na objekte Podkovitá veža, kde zámerom v roku 2013 bola čiastočná rekonštrukcia celého podstrešného poschodia tejto v súčasnosti najvyššej veže na hrade. Do budúcnosti združenie plánuje práve z tohto objektu vybudovať oficiálnu vyhliadkovú vežu, pretože pohľady z vrcholu objektu sú jedinečné.

Druhá partia stavebných odborníkov pod vedením Branislava Pirohu spustila zaujímavú čiastočnú rekonštrukciu severozápadného bosovaného renesančného nárožia prvej brány. V roku 2013 sa podarilo osadiť 13 pieskovcových kvádrov. Nie je to konečný počet, pretože v roku 2014 sa nárožie plánuje dokončiť osadením ešte ďalších 7 pieskovcových blokov, ktoré len tak pre zaujímavosť vážia cez 300 kíl.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko zaujímavých objavov

V blízkosti Podkovitej veže sa nachádza objekt takzvanej Pozdĺžnej bašty a tam bývala kaverna, ktorú bolo treba zo statických dôvodov zamurovať. Avšak po jej vyčistení sa odborníci zhodli, že sa pravdepodobne jedná nie o kavernu, ale o vzácnu konštrukciu prvého vchodu do hradu zo 14. storočia.

Archeologický výskum prebieha na hrade Lietava už 5 rokov a tak sa v roku 2013 opätovne skúmali niektoré objekty, v ktorých sa našlo mnoho zaujímavých situácii ako aj mnoho vzácnych artefaktov pozostávajúcich z historickej keramiky, mincí či dokonca zbraní.

Na týchto objavoch sa podieľali nielen študenti SPŠ Samuela Mikovínyho z Banskej Štiavnice, ktorí na hrade pravidelne vykonávajú svoju školskú prax, ale od začiatku mesiaca jún malo združenie na hrade aj prvých vlastných zamestnancov, ktorých bolo možné zamestnať v rámci projektu Európskeho sociálneho fondu a MKSR.

Ich práca, podľa slov Ľubomíra Chobota, významne pomohla nielen pri archeológii, ale aj na stabilizácii poškodených častí niektorých objektov. Murovalo sa na veľkom výlome severozápadnej steny paláca, vykonali sa prvé dve etapy na Veľkom delostreleckom rondli – dominante hradu od Lietavskej Svinnej a taktiež práce prebiehali na Orlovej bráne a Pravouhlom bastióne.

Bezpečný vstup do hradu

Objekt pravouhlého bastiónu bol najnáročnejším zásahom združenia v tejto sezóne. Ide o vysunutý delostrelecký objekt, ktorého západná stena v dĺžke28 metrovkopíruje príjazdovú cestu do hradu.

„Stav objektu je alarmujúci a nebezpečenstvo nečakanej deštrukcie hrozilo návštevníkom ešte pred vstupom do hradu. Tak sme sa rozhodli za pomoci viacerých menších projektov podporených Nadáciou Pontis a vlastných zamestnancov pripraviť túto časť na budúcu celkovú rekonštrukciu,“ vysvetlil Chobot.

Bolo potrebné odťažiť viac než 120m3 sute, z ktorej bol vytriedený stavebný kameň. Nepotrebná suť sa vyvážala do príjazdovej cesty, čím sa rozširovala a spevňovala. Následne bolo zbytkové lícne murivo steny prešpárované a voľné jadrové murivo sa dočasne spevnilo formou našpricovania vápennou maltou nadstavenou metakaolínom.

Túto prvú dôležitú etapu, ktorú bolo potrebné vykonať pred samotnou rekonštrukciou objektu, úspešne ukončili až na jeseň minulého roku.

Úpravy okolia vstupu do hradu . Foto: Archív združenia

Hrad mal väznicu

Pamätným dňom sa stal 11. júl. „V daný deň sme nečakane, pri archeologickom začisťovaní hospodárskej budovy našli vstupný otvor na pravdepodobné točité schodisko do väznice hradu, ktorá by sa mala nachádzať v podzemí hospodárskej budovy,“ prezradil výkonný riaditeľ združenia a pokračoval: „Už z legiend a rozprávania starších návštevníkov hradu sme počuli že v rondelovke sa má nachádzať točité schodište, ktoré má viesť práve do spomínanej väznice, v ktorej mal byť uväznený aj známy generál Františka Rákociho II. - Láslo Očkay známy pod prezývkou „Rákociho blesk“. O tento objav sa zaslúžili aj firemní dobrovoľníci z neďalekej automobilky, ktorí nám chodili pravidelne raz do mesiaca pomáhať v rámci projektu "Spolu to dokážeme".

Nie je všetko iba práca

Život na hrade nie je len o práci. Raz do roka je aj o tom, že sa na ňom stretnú pútnici so širokého -ďalekého okolia. Každý rok vždy v prvú augustovú nedeľu sa tu koná v areáli hradu svätá omša. Tak tomu bolo aj minulý rok.

Zaujímavými akciami boli v auguste aj Noc hradných zrúcanín a tradičný Deň otvorených dverí. Nočné osvetlenie hradu, ohňostroj, hudobné vystúpenia a mnoho ďalších atrakcií tvorili program podujatí, ktoré pripravilo pre návštevníkov nielen samotné Združenie na záchranu Lietavského hradu, ale aj záujmové združenie Zachráňme hrady spolu so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch.

Plány do roku 2014

Pracovná sezóna v roku 2014 bude, v prípade schváleného podaného projektu na MKSR, úzko nadväzovať na úspešnú sezónu 2013 a to, ako v stavebnej, tak aj archeologickej činnosti. Združenie chce na základe skúseností z minulého roka zamestnať 11 zamestnancov v počte 6 odborných a 5 pomocných robotníkov.

Na pláne sú viaceré veci ako je murovanie líca západnej steny Pravouhlého bastiónu, celkové dokončenie konzervácie Podkovitej, ktorá bude záverečne špárovaná pomocou horolezeckej techniky, obnoví sa východná stena takzvanej Kostkovej prístavby ktorá bude na záver zastrešená ekologickou a estetickou zelenou – zatrávnenou strechou. „Čaká nás mnoho zaujímavého, ktoré v konečnom dôsledku prinesie ďalšie zvýšenie atraktívnosti hradu samotného. Lietavský hrad je obrovský objekt plný ešte neobjavených tajomstiev, ktorých časť sa nám – verím - podarí odhaliť opäť v tomto roku,“ povedal na záver výkonný riaditeľ združenia Ľubomír Chobot.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 807
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 476
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 367
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 182
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 3 992
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 3 092
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 937
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 2 104
  1. Erik Kriššák: Michael McDowell – Blackwater, kniha první
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 6
  3. Lukáš Jankovič: 5 grafov o Slovensku v roku 2025
  4. Jozef Huljak: V tieni rastúceho napätia: Prečo je Han Kuang dôležitejší než kedykoľvek predtým
  5. Tomáš Kiebel: Platba cez kľúčenku? Vitaj vo svete Bitcoinu a bleskových platieb!
  6. Štefan Šturdzík: S každej strany zlé správy do čerta !! Alebo zle počujem ??
  7. Viliam Visokai: Národné divadlo ?
  8. Andrea Podešvová: Život, ktorý sme si vysnívali, si predsa zaslúži druhú šancu
  1. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 14 643
  2. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 13 398
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 9 964
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 9 326
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 8 004
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 252
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 003
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 896
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Marek Ryban (vpravo) zo spoločnosti Obnova budov

Čo treba vedieť, ak sa rozhodujete, či ísť do obnovy domu?


V čase voľna mu pomohol operačný dôstojník.

Pri behu ho zbadal operačný dôstojník.


Oboch zadržala Mestská polícia Žilina.


Osloviť chce tých, ktorí chcú jesť zdravšie a podporiť domácu produkciu.


  1. Erik Kriššák: Michael McDowell – Blackwater, kniha první
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 6
  3. Lukáš Jankovič: 5 grafov o Slovensku v roku 2025
  4. Jozef Huljak: V tieni rastúceho napätia: Prečo je Han Kuang dôležitejší než kedykoľvek predtým
  5. Tomáš Kiebel: Platba cez kľúčenku? Vitaj vo svete Bitcoinu a bleskových platieb!
  6. Štefan Šturdzík: S každej strany zlé správy do čerta !! Alebo zle počujem ??
  7. Viliam Visokai: Národné divadlo ?
  8. Andrea Podešvová: Život, ktorý sme si vysnívali, si predsa zaslúži druhú šancu
  1. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 14 643
  2. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 13 398
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 9 964
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 9 326
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 8 004
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 252
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 003
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 896
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu