Po kanadskom Vancouveri bude hostiteľom XXII. zimných olympijských hier (ZOH) ruské Soči. Ostatné zimné olympijské hry boli v doterajšej ére samostatného Slovenska najúspešnejšie. Objektívne treba priznať aj to, že na našom zisku olympijských kovov sa najvýraznejšie podieľala naturalizovaná biatlonistka Anastasia Kuzminová. Na týchto Hrách mali svoje zastúpenie aj Žilinčania, a to v osobe ľadovej hokejistky Jany Kapustovej. Poďme ale na začiatok nášho putovania históriou ZOH, na ktorých štartovali aj športovci z mesta Žilina.
Počiatky zimných olympijských hier
Ešte pred samotným exkurzom si pripomeňme, že po prvý raz sa zimné športy na olympijských hrách objavili v roku 1908 v Londýne. Potom však nasledovala niekoľkoročná prestávka. Najskôr to bolo zásluhou organizátorov V. olympijských hier zo Švédska, ktorí bojovali proti zaradeniu zimných športov do programu Hier. Následne vypukla prvá svetová vojna, ktorá dala plánovaným Hrám v roku 1916 stop. Na prvých povojnových Hrách boli stále populárnejšie zimné športy opäť zaradené do programu, ale len ako súčasť letných olympijských hier. Až v roku 1924 sa ľady prelomili a týždeň zimných športov, ktorý sa uskutočnil vo francúzskom Chamonix, bol so spätnou platnosťou uznaný za historicky prvé ZOH. Ďalší zaujímavý fakt je aj ten, že na tomto podujatí štartoval ako vedúci vojenskej lyžiarskej hliadky telovýchovný dôstojník žilinskej vojenskej posádky poručík Karel Buchta. Naša hliadka skončila na štvrtom mieste.
Žilinskí olympionici
Na svojho prvého zástupcu na najvýznamnejšom zimnom športovom sviatku museli Žilinčania čakať celých štyridsať rokov. V roku 1964 sa na IX. ZOH v Innsbrucku predstavil Peter Bartosiewicz v tancoch na ľade. So svojou partnerkou Agnesou Wlachovskou skončili na solídnom 9. mieste. Svoju účasť si zopakoval aj na X. ZOH v Grenobli. Už s novou partnerku Lilianou Drahovou obsadili 12. miesto. V súčasnosti žije Peter Bartosiewicz v Kanade, kde sa trénersky venuje športu, ktorému zasvätil celú športovú kariéru.
Na ďalšieho svojho zástupcu museli Žilinčania čakať viac ako tri desaťročia. V roku 1994 sa v nórskom Lillehammeri po prvý raz predstavila na XVIII. ZOH samostatná hokejová slovenská reprezentácia a v nej aj útočník Roman Kontšek. Naše družstvo získalo prvý olympijský bod za 6. miesto. Rovnako aj Roman Kontšek si zopakoval svoj olympijský štart v roku 1998 v japonskom Nagane. V tomto prípade sa naše družstvo umiestnilo na 10. mieste. Po ukončení úspešnej profesionálnej kariéry sa Kontšek krátko venoval žilinskému hokeju v manažérskej funkcii. V súčasnosti podniká v oblasti stavebníctva.
Aj po ďalšom olympijskom cykle sme sa mohli tešiť na vystúpenie nášho zástupcu na Hrách. Tentoraz išlo o krasokorčuliarku Zuzanu Babiakovú-Paurovú, ktorá sa v roku 2002 na XIX. ZOH v Salt Lake City pokúšala nadviazať na úspešné vystúpenie nášho prvého olympionika. Žilinská zástupkyňa skončila na 21. mieste.
Nasledujúce ZOH boli pre Žilinu z pohľadu účasti nielen najpočetnejšie, ale aj najúspešnejšie. Na jubilejné XX. ZOH do talianskeho Turína sa prebojovala štvorica našich pretekárov. V boboch nás reprezentoval Viktor Rajek. Ako člen štvorbobu sa umiestnil na 20. mieste a v dvojbobe bol na 25. pozícii. Viktor Rajek sa po ZOH rozhodol študovať v USA. Momentálne sa venuje americkému futbalu, ktorý začal propagovať po svojom návrate domov. Ďalšími zástupcami boli ľadoví hokejisti Karol Križan a Ronald Petrovický. Obaja prispeli k zisku olympijských bodov za 5. miesto. Zatiaľ čo Križan je stále aktívnym hokejistom, Petrovický kariéru profesionálneho hokejistu už ukončil.
Najväčšiu radosť nám prinieslo vystúpenie snoubordistu Radoslava Žideka. V paralelnom obrovskom slalome sa ešte nepresadil, keď skončil na 27. mieste, ale v snoubordkrose získal striebornú medailu. Najúspešnejšiemu športovcovi Žiliny na ZOH sa nepodarilo pre zdravotné problémy zopakovať svoju účasť na nasledujúcich Hrách, čo ovplyvnilo jeho ďalšiu športovú kariéru.
Našou ostatnou reprezentantkou na ZOH, ako sme už uviedli, bola v roku 2010 Jana Kapustová, ktorej družstvo skončilo na 8. mieste. Po skončení profesionálnej kariéry sa Jana Kapustová venuje trénerskej činnosti.
Do olympijskej štatistiky patria aj paralympionici
Paralympijské hry - hry pre hendikepovaných športovcov, sa organizujú od roku 1960. Podobne ako ZOH, aj zimné paralympijské hry (ZPH) sa začali organizovať až s určitým časovým odstupom. Po prvý raz sa ZPH uskutočnili v roku 1976. Na nášho prvého zástupcu na ZPH sme museli čakať až do roku 2002. V Salt Lake City nás reprezentovala v zjazdovom lyžovaní Sláva Janasová. V slalome skončila na 6. mieste a v obrovskom slalome na 7. mieste. Po skončení športovej kariéry začala Janasová študovať na Žilinskej univerzite, ktorú len nedávno úspešne ukončila.
O štyri roky neskôr nás v talianskom Turíne už reprezentovali dvaja zjazdári. Naturalizovaná Petra Smaržová a Jakub Krako. Petra Smaržová sa umiestnila v slalome na 7. mieste, v super G na 11. mieste a v obrovskom slalome na 12. mieste. Jakub Krako bol v super G na 6. mieste. Obaja sa zúčastnili aj na nasledujúcich Hrách v roku 2010 v kanadskom Vancouveri. Tentoraz mal ich štart medailovú príchuť. Petra Smaržová získala bronz v obrovskom slalome, ku ktorému pridala 6. miesto v superobrovskom slalome a superkombinácii a jedno 7. miesto za zjazd. Stále aktívna lyžiarka sa venuje štúdiu, rovnako ako ešte úspešnejší Jakub Krako, ktorý si priviezol celkovo štyri kovy, z toho tri najcennejšie. Zlaté získal v obrovskom slalome a superkombinácii, striebro v super G a 4. miesto obsadil v zjazde.
Na ZOH a ZPH reprezentovalo naše mesto dovedna desať športovcov. Najmä v ostatnom čase je ich počet a výsledky oveľa výraznejšie ako na letných. Dúfajme, že ani nasledujúce v Soči neporušia tradíciu z predošlého obdobia a že aj v úspešnosti sa priblížia tým z roku 2010.