Stavebné práce na Novej synagóge v Žiline prebiehajú dva roky. Za rekonštrukciou stoja aktivisti z Truc sphérique. So stavebnými prácami od minulého roka priebežne pomáhajú aj zamestnanci spoločnosti Kia.
ŽILINA. Prebiehajúcu rekonštrukciu realizuje občianske združenie Truc sphérique, ktoré je prevádzkovateľom Stanice Žilina-Zariečie. Do stavebných prác na budove sa zapájajú dobrovoľníci spoločnosti Kia Motors Slovakia. Z rôznych pracovných pozícii, od asistentov až po top manažérov. Spolupráca združenia so žilinskou automobilkou vznikla v roku 2009 v rámci projektu Naše mesto – Naša Žilina. Dobrovoľníci zo začiatku pomáhali v kultúrnom centre Stanica. Potom raz do roka priložili ruku k dielu v synagóge. Od minulého roka sa ich návštevy zmenili z ročných na mesačné.
Papiere menia za lopatu
Zamestnanci spoločnosti majú možnosť zapojiť sa do aktivít vo viac ako 18 partnerských organizáciách. „Veľká časť dobrovoľníkov z Kia k nám chodieva pravidelne,“ povedal manažér projektu Róbert Blaško. „Vo všeobecnosti možno u dobrovoľníkov badať trend, že ak sa im dobrovoľníctvo na niektorom z ponúknutých miest zapáči, vracajú sa tam.“
Nábor v spoločnosti robia raz za mesiac a v dohodnutý deň potom príde na stavbu každý záujemca, niekedy je to viac ako 10 ľudí. Pri práci, ktorá patrí medzi fyzicky náročnejšie, pomáhajú aj ženy.
Dobrovoľníci z automobilky Kia pomáhajú. Foto: Natália Zajačiková
Ako spoluprácu vnímajú dobrovoľníci
„Rada pomôžem dobrej veci, ktorá by bez ochotných ľudí nemala šancu na úspech,“ povedala účtovníčka Mária Záborská: „Na dobrovoľníctve ma baví to, že stretnem ľudí, ktorí majú vášeň pre niečo a záujem meniť okolitý svet k lepšiemu.“ Celému projektu verí a dúfa, že z pamiatky sa stane výnimočné miesto a Žilinčania budú na budovu hrdí.
Janu Frátrikovú z účtovného oddelenia sa zapojila, pretože chcela pomôcť dobrej veci pri zachráne kultúrnej pamiatky. „Tento projekt som si vybrala lebo synagóga bude slúžiť všetkým na rôzne podujatia a akcie,“ upresnila. Pridal sa aj nákupca Juraj Putirka: „Rád pomáham ako dobrovoľník, keď je príležitosť. Projekt ma zaujal a chcel som vidieť budovu, ktorú poznám ako staré kino.“
Ako vyzeral ich deň v synagóge?
Dobrovoľníci pomáhali s malými stavebnými prácami. Upratovali stavebný odpad, vyvážali sutinu a prenášali veci. „Ráno sme videli kopy sutiny. Myslela som si, že to nezvládneme povyvážať za jeden deň, ale čuduj sa svete, zvládli sme to,“ hovorí Jana a Mária ju dopĺňa: „Po príchode sme sa dozvedeli niečo o histórii synagógy a rekonštrukcii. Cez obednú prestávku sme si pozreli katakomby pod synagógou. Nezabudnem na super pocit, keď sme o štvrtej vyvážali posledný fúrik s odpadom. Ráno sa to zdalo nemožné, pretože stavebného odpadu bolo veľa. Bola som hrdá na nás všetkých, že sme to zvládli.“
Budú pomáhať aj ďalej
Podľa Juraja je dôležité, aby sme dobrovoľníctvo vnímali ako pomoc spoločnosti. „Človek spozná nové osobnosti, priestory, históriu a pomáha iným tam, kde si nevystačia sami. Budem v tom pokračovať, ak bude možnosť a voľný čas v práci.“ Janka vystihla hlavnú myšlienku jednoducho: „Mali by sme si navzájom pomáhať, aby bol svet krajší.“ Mária považuje dobrovoľníctvo za možnosť vybočiť z denného stereotypu. „Je inšpirujúce stretnúť ľudí, ktorí sú aktívni a plnia sny nielen sebe, ale hlavne tým, ktorí to potrebujú,“ povedala. Obe chcú byť dobrovoľníčkami aj v budúcnosti.
Kolektív dobrovoľníkov z Kia. Foto: Natália Zajačiková
Vzájomná spolupráca
„Za štyri roky spolupráce vznikli neformálne a priateľské kontakty. Dôležité je, že dobrovoľníci priamo na vlastné oči vidia, čo robíme. Nie je bežné, aby zamestnanci z firiem mali čas zaujímať sa o verejnoprospešné projekty. Preto si veľmi vážime, keď takáto veľká spoločnosť umožní svojim pracovníkom pomáhať aj počas ich pracovného času,“ hovorí Róbert a ďalej popisuje spoluprácu: „Chuť zamestnancov zapojiť sa tkvie predovšetkým v ich vlastnej motivácii. Majú možnosť vidieť svet z iného uhla pohľadu a vedieť, že za sebou nechali veľký kus práce, ktorá pomohla druhým. Zamestnanci sú tí, ktorí prinášajú zmenu a svojím odhodlaním sa snažia pomôcť skutočne tam, kde je pomoc potrebná a vítaná. Dobrovoľnícke aktivity zamestnancov spoločnosti Kia Motors Slovakia predstavujú jeden z najväčších projektov v rámci firemnej filantropie na Slovensku vôbec.“
V čom Kia najviac pomohla
Podpora automobilky zabezpečila najmä novú podlahu v celom centrálnom priestore synagógy. Plánuje sa podieľať na vytvorení bezbariérového prístupu, ktorý zahŕňa výstavbu výťahov na balkóny. Tento krok umožní prístup na vyvýšené miesta i vozíčkarom. „Mobilita predstavuje jednu z hlavných oblastí, ktorú spoločnosť Kia Motors Slovakia podporuje v rámci spoločenskej zodpovednosti. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli finančne podporiť práve debarierizáciu celého priestoru kunsthalle, ktorý tak bude po otvorení plne prístupný aj ľuďom zo zníženou mobilitou,“ dopĺňa k motivácii podpory od spoločnosti Kia Motors Slovakia Kyo-Man Song, viceprezident a vedúci útvaru Administratíva.
Ako na dobrovoľníctvo
Ide o jedinečný projekt, pretože iná spoločnosť svojich pracovníkov na dobrovoľníctvo neposiela. Podobným spôsobom pomohla aj stavebná spoločnosť BCI, ktorá bezplatne poskytla stavbárov. Veľkou pomocou je aj stavbyvedúci, ktorý pracuje tiež zadarmo. „Dobrovoľníkom sa môže stať ktokoľvek,“ vyjadril sa k téme dobrovoľníctva Marek Adamov, riaditeľ Stanice. „Stačí sa ozvať a my ho zaradíme do zoznamu. Nie všetky práce sú vhodné pre laikov, preto si vedieme zoznam dobrovoľníkov a voláme ich potom nárazovo, keď sa nahromadí práca, ktorú treba spraviť. Často to býva pred blížiacimi sa akciami, kedy potrebujeme vypratať celý priestor.“
Čo sa už podarilo
Rekonštrukcia kultúrnej pamiatky začala v januári 2012. Aktivisti zatiaľ zrealizovali približne tretinu rekonštrukčných prác. Na stavbe doteraz hlavne veľa búrali, aby odstránili neskoršie zásahy na budove a odhalili jej pôvodné základy. Na mestskú skládku odchádzali desiatky ton sutiny a iného materiálu. Rekonštrukčné práce sa začali v prístavbe synagógy. Vybudovali sa tam nové prípojky vody, plynu, elektriky a začali sa chystať hygienické a technické zázemie pre budúcu prevádzku. Pri vstupných schodoch do synagógy začali na jeseň pracovať na návštevníckom a informačnom centre, ktoré by chceli otvoriť na jar tohto roku. Bude prvým nastálo otvoreným priestorom. V centrálnom priestore po dvoch mesiacoch kopania a vytvárania zemnej izolácie, mohli vyliať pancierovú betónovú podlahu. Zabudovali do nej aj prvé podlahové vykurovanie.
Nové podlahové kúrenie v synagóge. Foto: Peter Snadík
Obnovili mreže a rámy okien. Všetky okná sú zasklené dvojsklami. Pripravené sú aj nové vstupné dvere, ktoré ešte kvôli prebiehajúcim prácam všetky neosadili. V prvej polovici júla začali reštaurátorské práce na kupole. Vďaka doterajšiemu priaznivému počasiu na nej spravili viac ako plánovali.
Plány do ďalšieho roka
„Teraz nás čaká už v podstate tá lepšia časť rekonštrukcie. Všetko, čo sa bude robiť odteraz, bude už viditeľné a bude rýchlo rásť. Vďaka doterajšej podpore sa nám podarilo dostať zo zeme na povrch. Aj preto si ju vážime najviac - jej výsledky sú častokrát zaliate v betóne, tvoria ale základ pre všetky práce, ktoré prídu“, hovorí k realizovaným prácam Marek Adamov, riaditeľ Stanice.
V roku 2014 chcú postaviť kópiu balkóna, ktorý bol v 50-tych rokoch zbúraný, dokončiť všetky podlahy a kúrenie. Plánujú dobudovať a otvoriť infocentrum pre verejnosť s malou galériou, aby ešte počas rekonštrukcie mohli komunikovať priamo s návštevníkmi. Čaká ich ešte namáhavá cesta k otvoreniu budovy. Verejnosť môže tešiť na niekoľko výstav a ďalších akcií v synagóge už tento rok.
Rekonštrukcia sa rozbehla vďaka množstvu malých darcov a menších grantov. V súčasnosti sú stavebné práce financované z verejných zdrojov z európskych programov cezhraničnej spolupráce, z príspevkov Ministerstvo kultúry SR, z verejnej zbierky, do ktorej sa zapojilo už viac ako tisíc ľudí a z príspevkov od viacerých súkromných sponzorov. Podrobnú správu si môžete prečítať na webovej stránke synagógy.
Čím synagóga bude a aká bola
Nová synagóga by mala fungovať v medzinárodnej sieti galérií typu kunsthalle – dom umenia. Bude tam kaviareň, kníhkupectvo a malá sála na premietanie filmov alebo workshopy. Dominantou budovy má byť galéria súčasného umenia.
Žilinská synagóga patrí medzi najvýznamnejšie architektonické pamiatky 20. storočia na Slovensku. Projektantom bol svetoznámy nemecký architekt Peter Behrens. Postavili ju v čase veľkej hospodárskej krízy v roku 1931 a stála približne dva milióny československých korún. Odvtedy prešla rôznymi prestavbami. Prvých desať rokov slúžila na náboženské obrady. Po vojne bola divadelnou a koncertnou sálou i aulou vysokej školy. Do roku 2010 poznali Žilinčania budovu ako kino. Prvá myšlienka vrátiť stavbe pôvodnú podobu prišla v roku 2011, keď ju občianske združenie Truc sphérique získalo od Židovskej náboženskej obce za symbolický nájom na 30 rokov.
Pozrite si viac fotografii z rekonštrukcie
Autor: Kristína Pomsárová