Ako začínal
Chovná stanica psov
Na zachovanie čistoty každého chovu slúžia testy DNA. Na to dohliada práve klub. „Deviaty vrh v priebehu dvadsiatich rokov,“ bilancuje Jaroslav Fabian. Podľa neho zlé meno serióznym chovateľom robia „množitelia.“ Tí, ktorí predávajú šťeňatá zo šiesteho či siedmeho vrhu. Za rok. Tým sa vytráca kvalita. Čistokrvné sťeňa Husky s preukazom pôvodu nie je lacná záležitosť. „Najmenej 500 euro.“
Husky musí s tréningom začať skoro

Špičková forma je základ
Divácky najatraktívnejšie sú „longové“ závody. Psy bežia niekoľko dní, osemdesiat aj viac kilometrov. Povinnou výbavou je varič, spacák, psie žrádlo... Súčasťou „longu“ je nocovanie pod holým nebom. V našich podmienkach sa pre svoju dĺžku konajú málo.
Kŕmenie má významnú úlohu v príprave psov na závod. „Hodinu pred štartom im dávam vývar, hroznový cukor či jedlý olej, prípadne kurací tuk.“ Počas preteku je dôležité napájanie. V prípade „midových“ a „longových“ tratí je nutné hodinu po preteku tuky opätovne doplniť.
Mašerská sezóna sa delí na jesennú a zimnú. Všetko záleží od počasia. Keď nenasneží, psy sa zapriahajú do kolobežiek (1 až 2 psy), trojkoliek (2 až 4 psy) alebo štvorkoliek, ktoré ťahá šesť a viac psov.
Drahý koníček
Používajú ľahké materiály s ohľadom na požiadavky zákazníka.
„Brat vyrába aj šnúry z umelých vlákien,“ dopĺňa. Dvadsať eurové postroje pre psa tak zostávajú najlacnejšou položkou z mašerskej výbavy. „Špičkové dostanete napr. v Českej republike.“
Dnes už Jaroslav Fabian preteká len príležitostne. Rád si však zaspomína na všetko dobré i zlé, čo so psami zažil. „Pred desiatimi rokmi vo Veľkej Rači ma záprah ťahal po svahu. Mal som z toho odretú kožu na ruke. Alebo sme urobili trať okolo detského domova v Necpaloch a jazdili sme s deťmi dookola.“
Väčšinu času a energie venuje chovu. V súčasnosti má šesť psov. K svojim štvornohým priateľom sa snaží chovať s úctou. „Nikdy ich neutrácam po skončení športovej činnosti, nechám ich u mňa dožiť, kým to ich zdravotný stav dovolí.“
Preteky v Zuberci preložili
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci privíta netradičných návštevníkov. V jeho areále sa pobežia preteky psích záprahov.

Trojdňový program je rozdelený na dennú a nočnú etapu. „V piatok sa pobeží v noci, v sobotu a nedeľu cez deň,“ povedal Ľuboš Ocet, riaditeľ podujatia. Trate sú rozdelené do štyroch skupín podľa dĺžky. „6, 8, 12 a 18 kilometrové,“ vysvetlil Ľuboš Ocet. Jazdci absolvujú tri etapy v jednom víkende, keďže 6 kilometrová trasa sa beží v piatok v noci.
Prihlásilo sa 90 pretekárov z Poľska, Českej Republiky, Maďarska, Rakúska a Slovenska. Súťažiť sa bude v šprinte, pretekoch na krátku vzdialenosť.
Pre víťazov sú určené tradičné poháre z keramiky vyrobené na zákazku. Podľa organizátorov sa každým rokom záujem divákov zvyšuje. Podujatie priemerne navštívi 6 až 8 tisíc ľudí. Ľuboš Ocet si myslí, že k vysokej návštevnosti prispieva aj výborná organizácia. „Po stránke usporiadateľskej nemá na Slovensku tento pretek konkurenciu.“