HORNÝ HRIČOV. Dôkazy existencie najväčšieho európskeho hlodavca sú roztrúsené po celom brehu starého koryta Váhu, len niekoľko pár metrov za obcou. „Pozrite, ako je ten strom špecificky ohryzený,“ ukázal dôchodca Miroslav Kocmánek, ktorý v obci prežil celý život, ale s bobrom sa nikdy nestretol.
Pri rieke našli ohryzené stromy
Ďalšie kusy ohryzených stromov ležiacich na hladine pribudli len nedávno. „Už sme si mysleli, či to Povodie Váhu nenajalo ľudí na výrub stromov. Ale kto by ich nechal ležať vo vode,“ zavtipkoval si Ladislav Zelník, dlhoročný rybár z obce.
Z bobra sa stala miestna atrakcia. „Ľudia ho chodia obzerať aj keď ho ešte nikto naživo nevidel,“ prezradil Ladislav Zelník. Starosta obce Jozef Trizuljak sa zasmial. „Možno túto tému preberieme na najbližšej schôdzi miestneho zastupiteľstva.“
Výskyt bobra potvrdili ochranári
„Áno, vieme o výskyte bobra pri Hornom Hričove. Prišiel z Považia, predpokladáme, že je tam od novembra 2012, kedy nám to ohlásil náš strážca Pavol Židek“ potvrdil Martin Hatala. Zoológ zo Štátnej ochrany prírody Slovenskej Republiky, Národný Park Malá Fatra. (ŠOP NP). Dodal, že sa ide o jediného živočícha, ktorý svojou činnosťou dokáže pretvárať krajinu.
Skúsia ho "chytiť" do fotopasce
„Máme fotodokumentáciu hrádzi, ktoré postavil.“ Bohužiaľ, ani ochranári z ŠOP NP nezaznamenali priamy kontakt s chráneným tvorom. „Určite budeme rozmýšľať nad inštaláciou fotopascí, aby sme mohli pohyb bobra monitorovať,“ prisľúbil Martin Hatala.
Záujmavosti o bobrovi
Bobor európsky alebo bobor vodný alebo bobor eurázijský (lat. Castor fiber) je jeden z dvoch druhov bobrov.
- Patrí medzi bobrovité hlodavce a zároveň najväčšie európske hlodavce. Na Slovensku je to zákonom chránený druh živočícha. Dĺžka 75 - 100 cm, chvost 30 - 40 cm, hmotnosť 15 - 30 kg.
- Bobrovi vyhovuje kombinácia stojatých a tečúcich vôd v nížinách a podhorských oblastiach. Žije v kolónii, bobrie páry zostávajú spolu po celý život.
- Vlastnými staviteľmi sú samičky, samčeky materiál prinášajú a podávajú. Pod vodou vydrží až 20 minút.
- Stavia si brlohy vyhrabané do brehov s vchodom pod vodou alebo si z hliny a vetiev postaví tzv. „bobrí hrad“.
- Ohrýza kmene do kužeľa, dokáže zoťať aj veľké stromy do hrúbky 20 cm. Obydlia si budujú aj v brehoch vodných tokov alebo nádrží v lesnatej krajine.