Niektoré zo škôl dokázali zmeniť systém a stali sa ekonomicky sebestačné. Iné to nedokázali, alebo im to situácia nedovoľuje. Mesto v niektorých prípadoch uvažuje nad ďalším zlučovaním. ZŠ Hollého síce chcú zlúčiť, no kvôli etnickému pôvodu žiakov sa z budovy nepohnú.
ŽILINA. Prvá etapa racionalizácie školskej siete v Žiline priniesla veľa emócií. Zlučovanie či priamo rušenie škôl bude vždy témou, do ktorej sa je ťažko púšťať, no v Žiline s ubúdajúcim počtom žiakov nastala situácia, že mesto malo problém financovať vlastné školy.
Prvú časť racionalizácie máme za sebou. Mesto vytvorilo analýzu výsledkov a ďalších riešení, ktoré budú základom pre druhú etapu.
Medzi ekonomicky sebestačné školy sa dostali ZŠ Karpatská, ZŠ s MŠ Školská a ZŠ Námestie mladosti. Sú to školy s optimálnym počtom žiakov a zamestnancov, vedené kvalitným manažmentom a s dobrou vnútornou organizáciou. Tak ich označilo mesto. Pozrime sa aj na iné školy, ktoré prešli racionalizáciou.
ZŠ Gaštanová
Škola v prvom polroku 2013 čiastočne prekračovala balíček peňazí, ktorý mala k dispozícii, vedenie školy však internými opatreniami dosiahlo ekonomickú sebestačnosť. „Pri kontrole dodržiavania opatrení z prvej etapy racionalizácie vedenie preukázalo schopnosť viesť školu ako nestratovú.“
ZŠ Limbová, ZŠ Martinská, ZŠ sv. Gorazda
Aj tieto školy v prvom polroku míňali viac ako mali. Opatrenia na nich mali podobný efekt ako na Gaštanovej. „Vnútorná reorganizácia bola efektívna, nebola na úkor úrovne výchovno-vzdelávacieho procesu, v tomto školskom roku mierne klesol počet žiakov v prvom ročníku.“
ZŠ Budatín
Aj túto školu si po polroku mesto chváli Škola by mala byť sebestačná, k čomu prispel aj väčší počet žiakov zo ZŠ Zádubnie.
ZŠ Brodno
Škola v Brodne tiež uspela, v druhom polroku sa jej finančný systém stabilizoval. Vedenie školy však musí zaistiť menšie čerpanie miezd. Finančný problém je najmä kvôli nízkemu počtu žiakov, vďaka čomu asi nikdy nebude možné viesť ju ako úplne nestratovú.
ZŠ Lichardova, ZŠ Jarná
Vedenie školy dokáže zaistiť jej ekonomickú sebestačnosť. Nie je to však dosť. Upozornili ich na rozšírenie racionalizačných opatrení. Ich efekt sa bude skúmať v najbližších dňoch. Počet žiakov sa v tomto roku mierne zvýšil.
ZŠ V. Javorku
Nie u všetkých škôl to je také ružové. Na V. Javorku svojimi opatreniami nedosiahli
ekonomickú sebestačnosť. Mesto však verí, že to dokážu, pretože museli financovať aj to, na čo dotáciu nedostali. „Prečerpávanie miezd školy je spôsobené externým faktorom, škola prijala žiakov i zamestnancov zrušenej ZŠ Rybie námestie, no bez normatívnych dotácií.“ Škola tak v prvom polroku 2013 minula peniaze určené na celý školský rok. Tento mesiac sa normatív upravil a škola by sa tak mala stať ekonomicky stabilnejšou.
ZŠ Trnové
So školou v Trnovom mesto nie je spokojné. „Pri kontrole dodržiavania opatrení z prvej etapy racionalizácie vedenie dostatočne nepreukázalo schopnosť viesť školu ako nestratovú. Vnútorná reorganizácia bola len čiastočne efektívna. Vedenie školy bolo upozornené na možnosť prijať ďalšie racionalizačné opatrenia.“
ZŠ Bytčica
V Bytčici je s peniazmi problém. Racionalizačnými opatreniami nedosiahli ekonomickú sebestačnosť, no jedným dychom dodávajú, že pri tejto škole sa to ani nedá. Je totiž neplnoorganizovaná, čiže od prvého do štvrtého ročníku, čo vo financovaní hrá dôležitú úlohu.
Mesto prišlo aj s návrhom riešenia. „Nakoľko nie je možné dosiahnuť internými opatreniami ekonomickú sebestačnosť školy a zriaďovateľ má záujem na jej zachovaní, škola môže byť zaradená ako elokované pracovisko ZŠ Gaštanová, kde žiaci ZŠ Bytčica dlhoročne plynule pokračujú vo vzdelávaní na 2. stupni. Podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu ako aj služby pre rodičov sa nezmenia, nový výpočet normatívu a nové nastavenie úväzkov zabezpečia ekonomickú sebestačnosť školy.“
ZŠ Bánová
Napriek opatreniam nedosiali finančnú sebestačnosť. Škola má nízky počet žiakov. Mesto ju však chce zachovať a tak uvažuje nad spojením so ZŠ Hollého. Pre rodičov by sa tým nič nezmenilo, škola by však bola schopná finančne prežiť.
ZŠ Hollého
Ani tu sa opatreniami sebestačnosť nedosiahla. Vedenie školy časť opatrení nerealizovalo. Nízky počet žiakov sa v septembri ešte viac znížil. Škola dlhodobo v najvyššej miere prekračuje osobné náklady. Spojenie so ZŠ Bánová bude len „papierové“, žiaci ostanú tam kde sú. „Nakoľko nie je možné dosiahnuť internými opatreniami ekonomickú sebestačnosť školy a zriaďovateľ má záujem na jej zachovaní, škola môže byť zaradená ako elokované pracovisko ZŠ Bánová. Vzhľadom na fakt, že veľké percento žiakov školy je v hmotnej núdzi a patrí k marginalizovanej skupine obyvateľov, väčšina z nich si na základe hodnotenia CPPP vyžaduje pomoc špeciálneho pedagóga, či asistenta učiteľa a žiaci nie sú schopní plne sa adaptovať na život mimo svojej komunity, je nevyhnutnou podmienkou spojenia, aby žiaci zostali naďalej žiakmi v priestoroch ZŠ Hollého.“
Čas majú do konca januára
Mesto bude mať všetky základné školy pod drobnohľadom. Je teraz na ich vedení, aby preukázali, že sa dokážu uživiť. Čas na to majú už len do konca tohto týždňa. Pokiaľ nepreukážu perspektívnu ekonomickú nezávislosť, Odbor školstva a mládeže MsÚ Žilina pripraví možnosti riešenia. Zaväzujú sa však nájsť také optimálne riešenia, aby sa zmeny nedotýkali žiakov, rodičov a čo v najnižšej miere ohrozili zamestnancov školstva v aktívnom veku.