Z doplňujúcich volieb na uvoľnené starostovské stoličky v sobotu vzišli mená, ktoré obce povedú namiesto abdikovaných starostov. V Terchovej si zvolil manažéra a bývalého polanca Národnej rady, v Hôrkach zvíťazila zástupkyňa starostu, ktorá po abdikácii vykonávala jeho funkciu.
TerchováHôrky
V Hôrkach potvrdili starostku
Doplňujúce voľby starostu v obci Hôrky neďaleko Žiliny potvrdili vo funkcii zastupujúcu starostku Eriku Mojákovú. Získala 69 percent platných hlasov. Definitívne tak nahradila bývalého starostu Miroslava Kašubu, ktorý odstúpil z funkcie z osobných dôvodov.
HÔRKY. V sobotu sa konali doplňujúce voľby starostu aj v obci Hôrky. Obyvatelia, najmä tí, ktorí majú v obci rodné korene, boli disciplinovaní a prichádzali odovzdať svoje hlasy už dopoludnia.
"Vieme, koho chceme voliť," povedali nám starší manželia. "Radi by sme tu mali konečne poriadok a nie neustále hádky."
Starosta odolal referendu a potom odstúpil
O situácii v obci sme písali viackrát. Starostu Miroslava Kašubu podrobili poslanci obecného zastupiteľstva zdrvujúcej kritike, že sa o miestne záležitosti nestará dostatočne a väčšinou ani v obci nie je, navyše v nej ani nebýva, hoci tu má rodičovský dom.
Nechali v obci kolovať petičnú akciu, ktorou mu chceli vysloviť nedôveru a prinútiť ho tak k odstúpeniu z funkcie. Starosta vtedy svoju malú "vojnu" s poslancami vyhral, keď v následnom referende sa nepodarilo dosiahnuť jeho platnosť.
Čo sa nestalo v roku 2012, prišlo o pár mesiacov neskôr. Miroslav Kašuba odstúpil z funkcie starostu aj sám, odôvodnil to zdravotnými a osobnými dôvodmi, najmä prekonanou operáciou.
Kormidlo v obci tak prevzala zastupujúca starostka Erika Mojáková.
Vo voľbách traja kandidáti
Do následných doplňujúcich volieb sa v Hôrkach prihlásili traja kandidáti. O starostovskú stoličku sa uchádzala Erika Mojáková, nominantka strany Nová väčšina - Dohoda, Miroslav Brym, nominant SNS, ktorý podniká v obci a starostom už bol pred Miroslavom Kašubom.
Ľudia mu dali iba 75 hlasov z 382, čím jeho kandidatúru celkom výrazne nepovažujú za primeranú.
Podobne skončil aj tretí kandidát, živnostník Jozef Ďuratný za KDH, ktorého podporilo iba 44 voličov.
Volebná účasť dosiahla 65 percent, čo je colkom pekný výsledok.
Podpora starostke za jej prácu
"Nazdávam sa, že voľba Eriky Mojákovej je tou najlepšou voľbou, akú sme mohli urobiť," povedal nám jeden z obyvateľov obce, ktorý sa do nej pred pár rokmi prisťahoval. Meno z osobných dôvodov zverejniť nechcel. "Dokazuje to svojou prácou. Verím, že aj v riadnych voľbách v závere roka potvrdí oprávnenosť svojej nominácie a že v Hôrkach konečne budú veci verejné spravované tak, ako majú byť a že veci vytýkané predchádzajúcemu starostovi dá doporiadku."
Ešte dodajme, že novú starostku volilo 261 ľudí, čiže zvíťazila v doplňujúcich voľbách s absolútnou prevahou. Má tak skutočne širokospektrálny mandát voličov.
Vladimír Špinner
Terchová si zvolila Laurenčíka
Z doplňujúcich volieb vzišiel nový starosta Terchovej. Stal sa ním Manažér Milan Laurenčík, ktorého volilo 42 percent ľudí. Volebná účasť bola v Terchovej slušná. Voliť prišlo 44 percent obyvateľov obce.
TERCHOVÁ. Rázovitá slovenská obec Terchová bola jednou z mála, kde prvýkrát k volebným urnám prichádzali už v januári. V sobotu si Terchovčania volili nového starostu, ten predošlý sa vzdal kvôli zdravotným dôvodom.
Prišla takmer polovica
Terchová je príkladnou slovenskou obcou, a to nielen kvôli schopnosti využiť všetko pekné, čo náš vidiek ponúka, ale aj kvôli uvedomelosti občanov. Aj keď ráno ešte volebné miestnosti zväčša zívali prázdnotou, poobede sa situácia zmenila. Ani mráz ich neodradil a spomedzi štyroch kandidátov si vyberali nového „pána Terchovej“.
K urnám prichádzali jednotlivci aj celé rodiny. Volebná účasť bola 44 percent. Spomedzi všetkých hlasov len 4 boli neplatné.
Obec povedie bývalý poslanec NR SR
Doplňovacie voľby vyhral manažér Milan Laurenčík. Nominovala ho SaS. V politike nie je žiadnym nováčikom, v minulosti bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky.
Z 1381 hlasovacích lístkov až na 582 bolo práve jeho meno, čo predstavuje 42 percent platných hlasov.
Druhým v poradí bol Pavol Krištofík z NEKA, ktorého volilo 392 ľudí. Len o približne 30 hlasov menej mal Marián Zajac, ktorého nominovali až 4 politické strany. Krutým skóre bol ohodnotený Gustáv Noga, ktorého zakrúžkovalo len 48 ľudí.
„Toto volebné víťazstvo prijímam s pokorou, záväzkom a odhodlaním napĺňať volebný program. Chcem byť dobrým starostom pre všetkých spoluobčanov, aj tých, ktorí ma nevolili. Verím, že nájdem veľa dobrých a schopných ľudí ochotných pomáhať, aby sme Terchovú posunuli o kus ďalej,“ povedal pre TASR Laurenčík.
Starostu nemali 9 mesiacov
V našom kraji si nových starostov volili v šiestich obciach. Dôvody odstúpenia boli rôzne. Konkrétne v Terchovej to boli zravotné dôvody bývalého starostu Viktora Valla. 5. apríla sa oficiálne vzdal svojho mandátu, ktorý zastával už tretie volebné obdobie.
„Berieme to ako nepríjemný fakt, s ktorým sa však musíme za chodu vyrovnať, aby mohli nerušene pokračovať všetky rozrobené aktivity, projekty, investičné zámery či príprava rôznych podujatí,“ uviedol po abdikácii prednosta obecného úradu František Kadaš.
Terchovú až do nástupu Laurenčíka vedie zástupca starostu Marián Zajac.
Voľby boli podľa ľudí zbytočné
Terchová bola vo voľbách poctivá, no niektorým ľuďom sa zdali zbytočné, nakoľko ešte v tomto roku si budeme voliť nové samosprávy. „Buď to malo byť skôr, alebo sme už mohli počkať. Sú to zbytočné peniaze,“ povedala nám za mnohých pani Anna, ktorá však napriek tomu k hlasovacej urne prišla.
Možnosť doplňujúcich volieb tu bola aj v júni, Terchová však tento termín nestihla, a preto sa nový starosta volil až teraz.
Juraj Milo