V Žiline vraj odhalili skupinku ľudí, ktorí za úplatok vedeli zaistiť pridelenie nájomného bytu. Mesto podalo trestné oznámenie. Informácie okolo prípadu tak dostali nálepku tajné.
ŽILINA. Prednedávnom sme v článku v MY Žilinských novinách upozornili na možné „diery“ v transparentnosti prideľovania bytov a snahu niekoľkých poslancov zmeniť to. Teraz sa objavili nové informácie, ktoré naznačujú manipuláciu pri prideľovaní bytov zo strany úradníčku magistrátu a poslanca mestského zastupiteľstva. Pre podozrenie z korupcie mesto podalo trestné oznámenie.
Viac nevedia ani poslanci
Poslanec Peter Ničík nám prednedávnom potvrdil, že na schvaľovanie komisie prichádzal od úradníkov zväčša rovnaký počet navrhnutých mien, aký bol počet voľných bytov, aj keď počet žiadateľov bol mnohonásobne vyšší. Priestor pre korupciu bol tak otvorený, keďže väčšina žiadateľov sa tak ocitla mimo hry.
Udanie, ktorým sa zaoberá Mestský úrad v Žiline a najnovšie aj polícia, má scenár, ktorý presnejšie popisuje, ako sa niektoré byty mohli prideľovať. Skupinka ľudí mala cez úradníčku a poslanca zaistiť pridelenie bytu „určenému“ žiadateľovi. Mesto podalo trestné oznámenie a tým sa jeho vyjadrovanie k incidentu končí: „Mesto Žilina podalo trestné oznámenie, nič viac vám k tomu nemôžem povedať,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.
Poslanec zastupiteľstva Patrik Groma sa išiel informovať na mestský úrad, k trestnému oznámeniu sa však nedostal ani on. „Pán Ulaher mi nechcel ukázať trestné oznámenie, pretože, vraj, nechce zasahovať do vyšetrovania,“ povedal.
Meno poslanca poznajú

Primátor povedal aj ďalšiu závažnú vec: „Mali sme už predtým nejaké podozrenia, ktoré sa zakladali na informáciách od občanov. Až teraz sa však objavil človek, ktorý je ochotný v tomto prípade aj svedčiť o úplatku, aj keď ho to môže samého v istom zmysle postihnúť.“
Slová primátora potvrdil aj iný poslanec. „Podozrení na korupciu tu už bolo viac, nikde sa však o tom nehovorilo oficiálne a na verejnosti,“ povedal predseda bytovej komisie Juraj Popluhár.
Mohlo by to očistiť prideľovania bytov
Ako polícia s oznámením naloží, by sme sa mohli dozvedieť v priebehu nasledujúcich dní. Rozhodovať bude váha a dôveryhodnosť dôkazov. Do práce sa pustili rôzne zložky policajnej a vyšetrovacej mašinérie, dokonca aj špeciálne zamerané na boj proti korupcii. Na výsledky vyšetrovaní si však budeme musieť počkať. Dovtedy sa už mesto k veci vyjadrovať nechce a v podstate ani nemôže. To najdôležitejšie už bolo povedané a oznámené príslušným orgánom. Verme, že to v pozitívnom slova zmysle ovplyvní aj celú procedúru prideľovania bytov v Žiline. Najväčší záujem na tom, pravdepodobne, budú mať úradníci a poslanci, na ktorých vždy padá najväčšie podozrenie.
Komisia nechce schvaľovať návrhy, žiadajú zmenu
„Na posledných komisiách sme sa zriekli vydania stanoviska k prideľovaniu bytov konkrétnym ľuďom, prípadne sme to nezobrali na vedomie. To sa mestu, samozrejme, nepáčilo, ale máme záujem na tom, aby sa systém zmenil,“ povedal za bytovú komisiu Popluhár. „Nikto na komisii nevedel povedať, ktorá žiadosť je opodstatnená,“ doplnil Groma.
Pokus o zmenu, podľa ktorej by sa byty rozdávali podľa verejného poradovníka, s možnosťou kontroly ostatnými Žilinčanmi, nastal na januárovom zasadnutí komisie. Padlo v ňom množstvo pozmeňovacích návrhov, ktoré materiál pretvorili na chaos. Nedostal sa preto ani na Mestskú radu a zmena sa nebude prerokovávať ani na zastupiteľstve.
„Bol som vždy za to, aby bytová komisia dávala zásadné stanovisko, či byt pridelíme alebo nie,“ povedal primátor Choma. „Mali by si zobrať desať aj viac žiadostí a skutočne seriózne posúdiť, kto z nich v danom čase najviac potrebuje prideliť uvoľnený byt.
Primátor ďalej povedal, že mesto prideľuje dva druhy bytov. Tie, o ktorých by mala rozhodovať bytová komisia a následne pridelenie podpisuje primátor, sú spravidla byty po neplatičoch, už existujúce, ktoré sa nejakým spôsobom uvoľnili. Celkom iný prípad sú novopostavené nájomné byty postavené z prostriedkov mesta, ktorých výstavba sa plánuje aj na rok 2014 v niekoľkých lokalitách. Tieto byty sa podľa primátora budú naďalej prideľovať žrebovaním medzi záujemcami.
Keď členovia bytovej komisie v Žiline vytvoria materiál, ktorý má šancu prejsť schvaľovaním poslancov, bude len na našich volených zástupcoch, či a kedy do prideľovania bytov vnesú poriadok, ktorí budú akceptovať všetci.