V Žiline vraj odhalili skupinku ľudí, ktorí za úplatok vedeli zaistiť pridelenie nájomného bytu. Mesto podalo trestné oznámenie.
ŽILINA. Prednedávnom sme v článku v MY Žilinských novinách upozornili na možné „diery“ v transparentnosti prideľovania bytov a snahu niekoľkých poslancov zmeniť to. Teraz sa objavili nové informácie, ktoré naznačujú manipuláciu pri prideľovaní bytov zo strany úradníčku magistrátu a poslanca mestského zastupiteľstva. Pre podozrenie z korupcie mesto podalo trestné oznámenie.
Viac nevedia ani poslanci
Poslanec Peter Ničík nám prednedávnom potvrdil, že na schvaľovanie komisie prichádzal od úradníkov zväčša rovnaký počet navrhnutých mien, aký bol počet voľných bytov, aj keď počet žiadateľov bol mnohonásobne vyšší. Priestor pre korupciu bol tak otvorený. Udanie, ktorým sa zaoberá Mestský úrad a najnovšie aj polícia, má rovnaký scenár. Skupinka ľudí mala cez úradníčku a poslanca zaistiť pridelenie bytu. Mesto podalo trestné oznámenie a tým sa jeho vyjadrovanie k incidentu končí: „Mesto Žilina podalo trestné oznámenie, nič viac vám k tomu nemôžem povedať,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.
Poslanec zastupiteľstva Patrik Groma sa išiel informovať na mestský úrad, k trestnému oznámeniu sa však nedostal ani on. „Pán Ulaher mi nechcel ukázať trestné oznámenie, pretože, vraj, nechce zasahovať do vyšetrovania,“ povedal.
„Podozrení na korupciu tu už bolo viac, nikde sa však o tom nehovorilo oficiálne a na verejnosti,“ povedal predseda bytovej komisie Juraj Popluhár.
Mohlo by to urýchliť vyčistenie prideľovania
Ako polícia s oznámením naloží, by sme sa mohli dozvedieť v priebehu niekoľkých dní. Rozhodovať bude váha a dôveryhodnosť dôkazov. Môže sa stať, že incident sa vykryštalizuje ako predvolebné „hádzanie špiny“. Na druhej strane to môže urýchliť kroky k vyčisteniu postupu prideľovania mestských bytov. Najväčší záujem na tom, pravdepodobne, budú mať úradníci a poslanci, na ktorých vždy padá najväčšie podozrenie.
Komisia nechce schvaľovať návrhy, žiadajú zmenu
„Na posledných komisiách sme sa zriekli vydania stanoviska k prideľovaniu bytov konkrétnym ľuďom, prípadne sme to nezobrali na vedomie. To sa mestu, samozrejme, nepáčilo, ale máme záujem na tom, aby sa systém zmenil,“ povedal za bytovú komisiu Popluhár. „Nikto na komisii nevedel povedať, ktorá žiadosť je opodstatnená,“ doplnil Groma.
Pokus o zmenu, podľa ktorej by sa byty rozdávali podľa verejného poradovníku, s možnosťou kontroly ostatnými Žilinčanmi, nastal na januárovom zasadnutí komisie. Padlo v ňom množstvo pozmeňovacích návrhov, ktoré materiál pretvorili na chaos. Nedostal sa preto ani na Mestskú radu a zmena sa nebude prerokovávať ani na zastupiteľstve.
Keď členovia komisie vytvoria materiál, ktorý má šancu prejsť schvaľovaním poslancov, bude len na našich volených zástupcoch, či do prideľovania bytov vnesú poriadok.