BUDATÍN, ZÁVODIE. Aj keď to možno bude znieť trochu kruto, slová vodiča, ktorého sme zastihli, ako varil „hubovú polievku“ chodkyni v tmavom oblečení, hovoria zo srdca takmer všetkým ľuďom za volantom: „Ak sa chceš zabiť, tak, láskavo, nie na mojom aute!“
To, že si mnoho chodcov doslova koleduje o zranenie pochopili aj zákonodarci. Na neosvetlených alebo úplne tmavých miestach musí mať chodec na oblečení reflexné prvky. Táto povinnosť pred prvým januárom platila len na miestach mimo obce. Skutočnosť je však taká, že chodec v tmavom je rovnako neviditeľný a stále rovnako zraniteľný bez ohľadu na to, či je v dedine alebo dvadsať metrov za ňou.
Vodiči zmenu vítajú. Z toho, čo sme počuli aj mnoho chodcov. Keď sa však prejdete po uliciach okolitých obcí zistíte, že opäť to ostalo len pri slovách. Vybrali sme sa teda s policajtmi na kontrolu.
Keby príslušníci polície ihneď rozdávali pokuty, väčšina by neváhala používať slová ako šikana či buzerácia.
Rozhodli sa preto pre iný spôsob. Všetko prebiehalo ako pri zistení priestupku. Nechýbali majáky, z auta vyskočili policajti, ktorí sa rýchlym krokom blížili k vám. Vyzývali vás, aby ste sa zastavili. Viacerí boli vystrašení, no namiesto pokuty dostali reflexnú pásku.
Netrvalo dlho a našli sme prvý pár, matku s dcérou, ktoré išli po ceste a v tme boli neviditeľné. Ako vodič som ich spozoroval približne 7 metrov pred autom.
O zákone nepočuli. Reflexné prvky však nie sú o pokute, ale o záchrane života.
Keď zastavilo policajné auto, zablikali majáky a z druhého auta vyskočil pán z foťákom v ruke, nebolo im všetko jedno. Zdá sa, že trochu stresu im prospelo. Tak ako mnohí iní v ten deň aj ony buď o zákone nepočuli alebo ak počuli, tak ho úplne ignorovali.
Po asi dvoch minútach sme stretli ďalšiu paniu. Celá zahalená v čiernom kabáte bola spozorovateľná asi z piatich metrov. Na ceste v Budatíne, kde je síce päťdesiatka, ale málokto ju držiava, to bolo skutočne nebezpečné. Nebojím sa to nazvať správaním niekde na hranici risku a pokusu o samovraždu. Keby pani nemala blond vlasy, možno by sme ju nezahliadli ani z tých piatich metrov. Kto čaká, že auto, hoci aj z päťdesiatky, dokáže za päť metrov zabrzdiť, je naivný kaskadér.
Pani v čiernom kabáte. Vodič ju uvidel len pár metrov pred sebou.
Mienku väčšiny ostatných kaskadérov vystihla jedna staršia pani v Budatíne. Majáky a záujem polície ju zjavne rozhodili. „A na čo mi to bude?“ odvrkla. „No aby vás nezrazili,“ odpovedal policajt. Tento fakt asi nie je mnohým známy. No ako sme už neraz písali – pri zrážke chodca s autom je už vopred jasné, kto z tejto dvojice bude víťaz a kto ten dolámaný.
Na ceste neplatí, že keď vidíte auto, musíte byť zaručene aj videný. Polícia, no aj každý normálny vodič preto prosia chodcov, neriskujte svoj život a nerobte nám, prosím, zbytočné problémy. Pokrčený plech vyrovnáte, ale z invalidného vozíčka vás už asi nikto nepostaví. Polícia zase odkazuje, že po páskach pristúpia k rozdávaniu pokút.