Má rád hudbu a baví ho aj lyžovanie. Zaujíma sa o dejepis a má rád aj matematiku a astronómiu. Na svete asi nie je veľa činností, ktoré by mladého Martina nebavili, no to, v čom mu v Žiline nie je páru, je hra na klavíri.
ŽILINA. Iba 12-ročného Martina Chudadu, zjavne, čaká veľká hudobná budúcnosť. Vo svojom nízkom veku sa borí so skladbami, s ktorými majú problém aj stredoškoláci. Už teraz navštevuje konzervatórium. Keď Martin položí ruky na klaviatúru, začína sa predstavenie, pri ktorom ľuďom padá sánka.
Martin asi pozbieral talent z celého sídliska. Nenápadný chlapec z Hájika, možno by ste si ho ani nevšimli, v sebe skrýva najmä odhodlanie zlepšovať sa. Talent a hodiny tréningu postupne formujú chlapca zo sídliska na, dúfajme, budúceho virtuóza.
Štvorročný fanúšik Queenu
Ako sa vlastne Martin dostal k hudbe? Z toho, čo rozpráva jeho mama - iba slepý by si to nevšimol. „Keď sa hrával s autíčkami, tak si púšťal CD-čka Queen alebo Abbu,“ povedala. Trochu nezvyčasjný výber pre 4-ročného chlapca. Martin však už vtedy pozeral trochu viac do hĺbky hudby. Bol doslova zamilovaný do Malej nočnej hudby. Práve v tom čase otvorila ZUŠ Ferka Španiho na Hájiku hudobnú tiedu. „Však nech to vyskúša,“ povedala si jeho mama a prihlasila ho na hru na zobcovú flautu.. To, čo nasledovalo, určilo Martinove smerovanie na mnoho rokov. Po prvotnom zoznámení sa s nástrojom pokračoval míľovými krokmi. Flauta však nebola jeho osudom.
Prvý ročník na klavíri. Z tohto vám spadne sánka
Namiesto jednej skladby sa naučil celú knihu
Mladému flautistovi sa zapáčil aj iný hudobný nástroj, ten ktorý ho sprevádzal... „Klavír je najkrajší hudobný nástroj, mami,“ povedal Martin keď mal šesť rokov. Jeho prvý učiteľ klavíra , Marek Bohunický , mu o hudbe dlho rozprával a on hltal každé jeho slovo. CD-čko s klavírnou klasikou skoro nevypínal. Tento nástroj si vybral sám.
„Mysleli sme si, že je to len taký rozmar, ale potom sme mu kúpili klavír. Martin nás o tom presvedčil sám. Jeho učiteľ mu dal naučiť sa jedno cvičenie a on prišiel s tým, že vie zahrať celú knihu. Stál nás vtedy 35 000 korún, no oplatilo sa to,“ skonštatovala.
Mimoriadny žiak konzervatória
Hudba sa stala Martinovou vášňou. Jeho talent si zakrátko všimli aj skúsení hudobníci. Učiteľ ho poslal za profesorkou konzervatória, pani Švárnou, ktorá sľúbila, že mu občas vypomôže. Na Dni otvorených dverí žilinského konzervatória ukázal svoju šikovnosť, chopil sa príležitosti, zahral pred porotou, ktorá ho potom prijala ako mimoriadneho žiaka konzervatória. Dvere klavírnych možností sa Martinovi otvorili dokorán. Má okolo seba dostatok fundovaných odborníkov, príležitostí hrať na dobrých nástrojoch a podporu svojich rodičov.
So svojou učiteľkou klavíra. Martinova mama si pani Švárnu nevie vynachváliť.
Keď zabudol, tak improvizoval
Martinov talent však aj čosi stojí. Pianíno, ktoré má doma, mu už nestačí. Potrebujú krídlo. Peniaze išli aj na odhlučnenie miestnosti, keďže Martin cvičí v paneláku. Rodičia preto využívajú možností nadácií, ktoré podporujú mladých umelcov. S Martinom sa postavili pred niekoľko porôt. „Prvý rok bol predsedom poroty pán Čekovský. Ten bol z neho nadšený a zavolal si ho do Bratislavy ako hosťa do divadla,“ povedala Martinova mama.
Na túto situáciu Martin spomína s úsmevom. „Bola to sranda. Hral som na pódiu a akosi som si nevedel spomenúť na záver. Tak som zaimprovizoval a v duchu sa smial,“ povedal s úsmevom Martin.
Nie je hudobník ako hudobník
Chudadovci potrebujú peniaze na klavírne krídlo, no obstarávacia suma takéhoto krídla je veľká investícia. Preto Martin požiadal o grant na nový nástroj. No vtedy porota usúdila, že dôležitejšie ako kvalitný nástroj je pre Martina v jeho veku účasť na a súťažiach a preto mu poskytli grant na tento účel. Tieto prostriedky mu veľmi pomohli. Martin vysvetĺuje prečo naozaj potrebuje nové krídlo.
„Porota usúdila, že v mojom veku nie je až také dôležité hrať na kvalitný nástroj a že dobrý hudobník musí vedieť zahrať na všetkom. Dobrý hudobník áno, ale ja som ešte len na začiatku, ešte len prenikám do tajomstva zvukov. Počúvam slová, že som zázračné dieťa, nerád to počúvam, pretože jediné skutočne zázračné dieťa bol iba Mozart. Možno mám len viac talentu na klavír. Už nejde o to naučiť sa noty a urobiť dynamiku. Snažím sa o čo najlepší zvuk. Chcel by som dostať možnosť skúšať, objavovať a pracovať so zvukom už pri nácviku skladby, aby som mal možnosť porovnávať a vybrať to, čo je krásne,“ povedal
Je smutné, že každá kreativita a talent musia byť podmienené plnou peňaženkou, no s tým asi už nič neurobíme. No bolo by doslova až tragické, keby musel Martin ostať v svojom raste na jednom bode iba preto, že nebude mať možnosť hrať na lepšom nástroji. A prečo je to vlastne tak dôležité? To vám vysvetlí sám: „Keď niekde hrám na súťaži, alebo na nejakom vystúpení, je tam krídlo, a keď na ňom hrám, vždy objavím niečo nové. Každý klavír má iný zvuk, iný pocit pri hraní. Na krídle existuje toľko možností, toľko rôznych krásnych zvukov... Potom prídem domov, chcem to nacvičiť a nejde to.“
11-ročný Martin na koncerte ZUŠ
Z Bacha jazz
Tak ako každý hudobník, aj Martin urobí z času na čas nejakú chybu. No aj v tomto prípade platí, že všetko zlé je na niečo dobré. „Raz som nacvičil jednu Bachovu skladbu a trochu inak som ju pochopil. . Zahral som ju pani profesorke a tá spľasla rukami – „veď ty si z toho spravil jazz . To je Bach- nebach! Ale je to počúvateľné,“ Táto chyba vlastne ukázala, že Martin má v sebe niečo viac ako len schopnosť zapamätať si, kedy stlačiť ktorý kláves, má v sebe veľkú hudobnú predstavu, ktorú mu pani profesorka pomaáha rozvíjať a usmerňovať.
Veľa rodičov však nemá rado predstavu, že ich dieťa bude hudobníkom. Mnohí si myslia, že toto je skôr záľuba ako spôsob uživenia sa. Martinovi rodičia sú v tomto skvelí. „Je šikovný, zaujíma sa o veľa vecí, dobre sa učí, necháme na ňom čo si vyberie a ak to bude cesta hudobníka, budeme ho podporovať., ,“ povedala Martinova mama.
Martinov talent sa dostal do sveta.
Klavírny zázrak chodí po súťažiach a koncertoch už tri roky a počas nich pozbieral toľko ocenení, že by sa za ne nemusel hanbiť ani profesionál. Hral v mestách ako je Neapol (IT), Brno (CZ), Praha (CZ), Agropoli (IT), bol pozvaný na hudobný festival Pohoda a tento utorok zamieril koncertovať do Viedne.
Martinova mama ďakuje najmä pani profesorke Švárnej: „Ona je asi najlepšia pedagogička Nielen že vie skladbu dokonale posúdiť, ale aj diagnostikovať problémové miesta v skladbe. Vie prísť na koreň problému a následne vie nájsť účinný spôsob ako tento problém odstrániť. S Martinom si dokonale rozumejú, nielen po hudobnej stránke, ale aj po ľudskej. Je to skrátka jeho pani profesorka.“
Nielen klavír, ale aj matematika a angličtina
Martinov talent má aj inú dobrú stránku. Keďže chodí do zahraničia, začal ho baviť aj cudzí jazyk. V tomto mu pomohla sestra, ktorá mu z Veľkej Británie doniesla anglické knihy. „Baví ma to, keď som v zahraničí a viem sa dohovoriť. Aj teraz, keď som za celoslovenské kolo Pytagoriády dostal poukážky na nákup kníh, tak sme si kúpili knihy po anglicky,“ povedal Martin.
Dúfajme, že všetko pôjde tak, ako doteraz. Ak vášeň v Martinovi ostane minimálne na takej úrovni, na akej je dnes, budeme sa ním v Žiline ešte dlho chváliť.