ŽILINA. Niektorí poslanci žilinského Mestského zastupiteľstva, sú názoru, že by v otázke prideľovania mestských bytov mal rozhodovať poradovník. Schvaľovanie návrhov z Mestského úradu nepovažujú za najférovejší spôsob.
O tom, kto byt dostane, vlastne rozhodovali úradníci
Doteraz spôsob prideľovania fungoval tak, že na základe návrhu Bytového odboru MsÚ poslanci v komisii schvaľovali, či konkrétny ľudia byt dostanú alebo nie. Niektorí z nich, najmä Peter Ničík, žiadali zmenu.
Hovoríme len o starých bytoch, ktoré predchádzajúci majitelia uvoľnili. Novovybudované by sa mali naďalej žrebovať.
Poslanci zväčša dostali rovnaký počet mien ako bolo voľných miest. Podľa Ničíka sa len zopárkrát stalo, že museli rozhodovať medzi dvomi uchádzačmi. Toto nielen poslancom, ale aj verejnosti smrdí, najmä preto, že počet žiadateľov je veľký. Verejnosť nemá kontrolu nad tým, či niekto z úradu neuprednostní človeka, ktorý bol vplyvnými osobami "pretlačený" pred ostatných. Schvaľovaním komisie by takýto človek mohol prejsť legálne, no spôsob, akým by sa tam dostal, už taký férový nie je.
Poradovník by dal každému rovnakú šancu
Ničík predložil návrh, podľa ktorého by sa ku slovu mal dostať aj poradovník. Ľudí, ktorí od mesta žiadajú bývanie, nie je málo a hoci čakajú už roky, nikdy byt nedostali.. Poradovník by zaviedol princíp – kto prv príde, ten prv mele. Nikto by tak nebol zvýhodnený pred iným. Ľudia by si mohli poradie sledovať na internete a vedieť tak, či najbližší voľný byt čaká už len na nich.
Polovicu by rozdelil primátor
Do prideľovania bytov však stále bude mať čo povedať aj primátor. Chcel mu nechať možnosť prideliť 50% bytov. Takto by mohli byt dostať aj mimo poradovníka tí ľudia, ktorí sú napríklad v ťažkej finančnej situácii, ale pre mesto niečo zaujímavé urobia. Túto voľbu chcel v dôvere nechať primátorovi.
Poradovník by sa mal pravidelne raz ročne obnovovať. Chceli ho tak očistiť od ľudí, ktorí o byt žiadali, ale túto otázku už medzičasom vyriešili iným spôsobom. Doteraz sa zoznam aktualizoval raz za tri roky. Žiadateľ v poradovníku bude musieť svoju žiadosť aktualizovať, ak by tak neurobil, z poradia vypadne.
Ďalším návrhom bola aj finančná zábezpeka, ktorú by musel zložiť každý, komu byt pridelia. Bola by v hodnote trojmesačného nájmu. Chcú sa tak ochrániť proti neplatičom alebo tými, ktorí by byt zničili. Peniaze by im vrátili až pri opustení bytu, samozrejme z nich odpočítajú prípadné škody.
Nič neschválili, Ničík musí návrh prepracovať
Bytová komisia zasadala vo štvrtok, poslanci rokovali aj o tejto téme. Nakoniec však vzniklo toľko pozmeňovacích návrhov, že Ničíkov zámer neschválili a nechali ho prepracovať.
Ak by návrh prepracoval a prešiel by aj komisiou, musí ho ešte odobriť Mestské zastupiteľstvo.