Prvá etapa obnovy vozového parku žilinského dopravného podniku je ukončená. V utorok naštartovali 5 nových trolejbusov. Obnovenú máme tretinu vozidiel, k úplnej obnove by nám mohla pomôcť Európska únia.
ŽILINA. Priemerný vek žilinských trolejbusov je približne 18 rokov. Hlučné a zničené trolejbusy dožívajú, navyše niektoré prestávajú byť bezpečné. Žilina sa preto pustila do obnovy vozidiel, prvú tretinu už má za sebou.
Šetrnejšie a tiché
Päť nových trolejbusov predstavili v utorok. Oproti starým vozidlám sú nižšie, dokážu si „kľaknúť“, aby pomohli nastúpiť invalidom a sú extrémne tiché, čo výrazne zvyšuje komfort jazdy. S týmito trolejbusmi by sme sa nemuseli hanbiť nielen v porovnaní so Slovenskom, ale aj s Európou.
„Navyše sú šetrnejšie v spotrebe elektrickej energie. Spotrebu vieme sledovať na palubnom počítači, ktorý je jeden z najmodernejších informačných systémoch v takýchto vozidlách. Vieme presne kedy a kde autobus zastavil, kedy otvoril dvere a podobne,“ povedal riaditeľ DPMŽ Ján Barienčík.
Na ďalšiu obnovu by mohla prispieť únia
Nové trolejbusy zaplatili z úverov dopravného podniku. Vedenie mesta má veľké plány, chcú vymeniť celý vozový park. Toto by však z úverov už nebolo možné. „Úverové zdroje sú vyčerpané, banky nám viac peňazí asi nedajú. Jediná možnosť je obrátiť sa na Európsku úniu a žiadať o fondy, ktoré sú k dispozícii,“ povedal primátor Žilina Igor Choma.
Pre dopravný podnik bude teda zásadný budúci rok, v ktorom sa ukáže, či nám Európa poskytne zdroje alebo ďalšie vozidlá pôjdu z našich peňazí, ktorých veľa nie je.