Bezdomovcov zamrznúť nenechajú

Pre bezdomovcov na sviatky pripravili program a dostanú aj darčeky. Mesto a charita však dodávajú, že pracovať sa nedá s každým z nich.

ŽILINA. So začiatkom mrazov začína pre žilinskú Diecéznu charitu náročné obdobie. Pre ľudí bez domova môže byť noc na ulici životu nebezpečná. Prichádzajú preto pred charitu, ktorá im poskytne nocľah.


Na služby Diecéznej charity sa spolieha aj mesto, ktoré vlastné zariadenie podobného typu nemá. Preto tento rok prispelo na chod charity sumou 110 000 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudí uložia, kde sa dá

Minulý rok bolo v Žiline približne 350 ľudí bez domova. Tohtoročná štatistika ešte nie je spracovaná, no podľa ľudí, ktorí sa bezdomovcom venujú, ich počet vzrástol.

SkryťVypnúť reklamu


Kapacita nocľahárne stačí pre približne 10% z nich. „Kapacita je 25 miest, postupujúcimi mrazmi býva prekročená. V týchto dňoch tu mávame okolo 30 ľudí, ktorí chodia už skoro pravidelne každý večer. Minulý rok sme mali rekord 40 ľudí,“ povedal vedúci Domu charity sv. Vincenta Rastislav Kolman, podľa ktorého fakt, že sa ich snažia uložiť nielen na postele, ale aj na karimatky či matrace, prispieva k väčšiemu pokoju medzi bezdomovcami.

Policajti prispeli aj z vlastného

Bezdomovcom sa v zime venuje aj mestská polícia. „Dostáva sa im viac pozornosti zo strany Mestskej polície, pretože hliadky v podstate zachraňujú týmto osobám život, keď zobúdzajú podchladených opitých asociálnych občanov spiacich na dlažbe, v parkoch, v sadoch a na iných miestach. Poskytujeme im predlekársku pomoc do príchodu rýchlej zdravotnej pomoci, sociálne poradenstvo - kde a ako sa ubytovať, aké podmienky musia spĺňať a podobne. Neraz sa stáva, že príslušníci sami poskytnú týmto osobám vlastnú finančnú alebo materiálnu pomoc,“ povedal hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.

SkryťVypnúť reklamu

Asociálom nepomôžu

Zo strany mesta aj charity cítiť ochotu pomôcť, no len tým, takpovediac normálnym. Agresívni alebo zdrogovaní bezdomovci sa o seba musia postarať sami. Podľa Čorbu je takýchto bezdomovcov väčšina a sú to pritom ľudia, ktorí by mohli pracovať „Treba však pripomenúť, že väčšina z týchto ľudí sú osoby v produktívnom veku, ktorí uprednostňujú asociálny spôsob života bez trvalého pobytu s nadmernou konzumáciou alkoholu, drog, páchajú trestnú činnosť a veľmi ťažko sa zaraďujú do spoločnosti aj napriek snahám rôznych organizácií a charít, hlavne pre neschopnosť dodržiavať aspoň základné pravidlá správania a spolunažívania s ostatnými ľuďmi. Vyhovuje im takýto štýl života, sami si ho vybrali a nehodlajú sa prispôsobiť inému režimu v sociálnych zariadeniach. Mesto Žilina sa v rámci svojich možností snaží pomôcť každému, ale tu musí existovať záujem aj z druhej strany,“ povedal Čorba.

SkryťVypnúť reklamu


Ak by človek na charite začal robiť problémy, pracovníci mu najskôr ústretovo dohovoria, ak to nepomôže, na jeden alebo viac dní ho vylúčia. Toto zväčša zaberie.

Prečo nie opití?

Pokiaľ sa človek bez domova bude chcieť prispôsobiť, ľudia okolo Kolmana mu radi pomôžu. Vedúci charity priznáva, že sa často stretávajú s otázkou, prečo majú problém s opitými ľuďmi. „Venujeme sa aj takým, ale pracovať s človekom pod vplyvom alkoholu nie je vždy jednoduché. Snažíme sa, aby človek do centra neprichádzal opitý. Pri príjme fúka a ak je pod vplyvom alkoholu, umožníme mu sedieť v miestnosti, kde nie je v zime, nie však medzi ostatnými. Medzi opitými bezdomovcami dochádza ku konfliktom. Ak by to bolo život ohrozujúce, tak takému človeku zamedzíme vstup,“ povedal.

charita.jpg

Dobrovoľníci odovzdávali Mikuláša. Ďalšie darčeky bezdomovcov čakajú na Vianoce. FOTO: DIEC. CHARITA

Ochota charity im zachraňuje životy

Bezdomovci využívajú nocľaháreň v noci a ráno ju opúšťajú. Počas dňa môžu využiť služby Nízkoprahového denného centra, ktoré má kapacitu približne 60 ľudí. K dispozícii majú stravu, pečivo, môžu vykonať osobnú hygienu, oholiť alebo ostrihať sa. „Využívajú aj služby špecializovaného sociálneho poradenstva, kde s klientom môžeme riešiť jeho problémy tak, aby sa mohol posúvať ďalej, aj keď to niekedy nie je jednoduché,“ dodal Kolman.

Pomoc môže mať aj negatívny dôsledok

Vedúci charity hovorí, že najťažšie sa pracuje s klientmi, ktorí sú jej pravidelnými hosťami. Ľudia bez domova, ktorí na ulici prežili už nejednu zimu, zväčša nemajú záujem niečo na svojom životnom štýle meniť. Aj pomoc sa tak môže stať kontraproduktívnou. „Tým, že človek príde s prvotným problémom, napríklad je hladný a nemá kde späť a behom pár dní je tento problém vyriešený, zrazu zabudne, že sú aj omnoho hlbšie problémy, ktoré si v tej chvíli ani neuvedomil, a potom sa stretávame s tým, že už nepotrebuje nič riešiť, lebo už dostal, čo potreboval.“


Alarmujúci je fakt, že sa medzi nimi objavuje čoraz viac mladých ľudí do 30 rokov.

Dostanú darčeky a pozrú si film

Aj bezdomovcov v Žiline čakajú Vianoce. Charita ešte stále dolaďuje program. Chcú, aby aj oni mohli prežiť sviatky vo väčšom pokoji. Nebude preto chýbať kapustnica, zemiakový šalát a dokonca dostanú aj darčeky, ktoré pochádzajú z rôznych projektov. Pripravujú pre nich kultúrny a duchovný program, na záver budú pozerať film. „Naši kolegovia tiež majú svoje rodiny, tak sme Štedrý večer presunuli na 23. decembra,“ dodal Kolman.

Pri väčšom nápore je pre charitu veľkým pomocníkom záujem dobrovoľníkov. Treba však priznať, že nie každý takúto prácu zvládne. Tí, ktorí by chceli priložiť ruku k dielu, sa preto najskôr len prizerajú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 972
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 911
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 114
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 008
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 232
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 778
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 619
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 158
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


17
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu