ŽILINA. Nie je to tak dávno, čo sa na knižné pulty dostala druhá časť historického thrilleru Na smrť II: Bez milosti. V súčasnosti jej autor Jozef Karika, ktorého na Slovensku preslávili knihy V tieni mafie, prezentuje svoju novinku po celej krajine. Výnimkou nebola ani Žilina. Naposledy sa s ním mohli stretnúť Žilinčania na besede v žilinskom kníhkupectve Martinus.sk minulý štvrtok.
Aby kniha bola autentická, vyžaduje si veľa štúdia
Jozef Karika vo svojom najnovšom diele ponúka čitateľovi silný príbeh, ktorý sa odohráva v prvej polovici 20. storočia. Nie náhodou zasadil dejisko príbehu do vojnového obdobia.
„Históriu som študoval,“ prezradil Jozef Karika, „a obdobie druhej svetovej vojny ma už dlhé roky fascinuje. Bola to doba kataklizmatická, apokalyptická, rúcala celý svetový poriadok.“
Práve spomínané vonkajšie dianie vplývalo aj na ľudí, čo autor využil vo svojich knihách. „Páčil sa mi kontrast tej doby s vnútorným roztrieštením hlavných hrdinov.“
Aby vôbec mohol napísať dvojdielnu ságu, musel autor naštudovať množstvo historickej faktografie. „Keďže dej kníh sa odohráva v Ružomberku, na Ukrajine a v Amerike, študoval som tomu prislúchajúcu literatúru.“
Príbeh v sebe nosil dlho
Príbeh Na smrť nosil v sebe autor už dlho. V hlave ho mal od svojich sedemnástich rokov. Celý je fikciou, avšak na pozadí skutočných udalostí, ktoré sa odohrali.
„Hlavní hrdinovia vznikli náhodne,“ prezradil, „na jednej prechádzke v lesoch v okolí Ružomberka som našiel budovu starého rezervoára a pod štítom strechy boli podpisy z roku 1927. Tieto mená som použil aj v knihe.“
Keď ich videl, začal uvažovať, aký príbeh sa môže za nimi skrývať. „Tak vznikol príbeh jedného židovského chlapca a jedného nemeckého, ktorí sú nerozluční priatelia, ale okolnosti ich rozdelia.“
Oboch hrdinov spája i láska k ich spolužiačke. Trojuholník, v ktorom dvaja kamaráti súperia o lásku jednej ženy nie je v Karikovej tvorbe ničím novým. Rovnako ho použil i v knihách V tieni mafie, hoci v knihách Na smrť to celé nakoniec dopadne inak.
„Je pre mňa záhada, že sa mi tento vzorec stále opakuje,“ povedal Jozef Karika a dodal: „Sám som to na vlastnej koži nezažil, takže to nie je nejaká moja trauma.“
Zaujímavé skutočnosti
Práca na knihách autorovi zabrala štyri roky. Jozef Karika sa do štúdia faktografických kníh ponoril tak hlboko, že udalosti a miesta, ktoré opísal pôsobia autenticky, akoby tam skutočne bol, akoby v tej dobe žil. „Časť deja sa odohráva v New Yorku, vo štvrti, kde teraz síce žijú afroameričania, ale v 30-tych rokoch minulého storočia tam žili Židia. Dokonca tú časť volali Newyorský Jeruzalem. Našiel som zaujímavý pohľad na rôzne podoby židovského elementu.“
„My sme zvyknutí vnímať Židov ako obete, no chcel som priniesť trochu plastickejší pohľad,“ vyslovil a pokračoval: „Chcel som ukázať, že Židia neboli len obete, ale že sú ako všetci ostatní - niektorí z nich sú čestní a správni, ale nájdu sa medzi nimi aj gangstri.“
Kniha založená na faktografii
Čitatelia sú zvyknutí, že autor ich dokáže udržať v napätí a tiež, že bez príkras opisuje aj tie najstrašnejšie scény ako sú mučenie a vraždy. „Myslím si, že vzhľadom k tomu, že ide o ozajstné obete, tak aj z úcty k nim treba písať o tom, ako to bolo a nič neprikrášľovať len preto, aby sa to niekoho nedotklo,“ vysvetlil, prečo sa nevyhýba ani brutálnym opisom.
„Nepíšem knihy na príjemné čítanie,“ pokračoval, „píšem knihy pre ľudí, ktorí „majú gule“ a chcú vidieť, ako to naozaj bolo. Ukazujem realitu čo v najčistejšej forme. A najmä - čitateľská obec to odo mňa očakáva.“