ŽILINA. Poslanec Patrik Groma doslova obvinil farára zo Soliniek, že chce získať Mestské divadlo v Žiline do vlastníctva cirkvi. Podľa neho na tomto zámere intenzívne pracuje. „Zazneli informácie, že farár zbiera materiály, aby bolo divadlo vydané naspäť cirkvi. Snažia sa nájsť dokumenty, aby to vedeli dokázať,“ povedal Groma
Poslanec vychádza z prednášky na Biskupskom úrade, na ktorej sa zúčastnil. Rečnil na nej historik Ľubomír Viliam Prikryl.
Kontaktovali sme sa s Jánom Hudecom, farárom zo sídliska Solinky. Povedal, že sa nad tým len zasmial. Podobne reagoval aj hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík. Do telefónu nám povedal, že v prednáške sa táto téma skutočne objavila, no bola to len akási nostalgická spomienka dôchodcov s nádejou, že by to takto mohlo byť lepšie. „Tá prednáška bola o niečom inom, o kňazoch, ktorí pôsobili v meste Žilina. Cirkev nikdy nežiadala a ani nežiada o vrátenie Mestského divadla a nezhromažďuje žiadne informácie,“ povedal.
Táto téma nerezonuje ani v samotnom divadle. „Nikto ma nekontaktoval, o ničom takom netuším,“ povedal riaditeľ divadla Anton Šulík. Groma cirkvi aj tak neverí a radšej chce byť obozretný. „Zatiaľ nič neurobili, ale určite by niečo také chceli. Potom budem rázne proti tomu. Keby divadlo mestu zobrali, tak skrachuje,“ dodal Groma.
Čo má cirkev s divadlom?
Odpoveď na otázku z titulku sa ukrýva v histórii. Pozemok po divadlom je cirkevný. Na mieste dnešného divadla bolo v minulosti niekoľko cirkevných škôl. Aj samotná budova divadla z roku 1942 pôvodne slúžila ako cirkevná škola.
Cirkev však na výstavbu nemala mať peniaze, a tak sa o stavbu postaralo Mesto Žilina. Rímsko-katolícku ľudovú školu mesto rozšírilo o priestory na kultúru. Ostatok priestorov slúžil škole. Ešte v šesťdesiatych rokoch sídlila v divadle časť dnešnej cirkevnej školy na Zaymusovej ulici. Až od roku 1992 je v budove len žilinské divadlo.
Historické súvislosti, dôvod výstavby a vlastníctvo pozemku tak stále dávajú cirkvi potenciálny nárok na využívanie budovy.