BYTČA. V Bytči bijú na poplach. Poslanci mestského zastupiteľstva aj primátor so znepokojením vzali na vedomie informáciu, že projekt separovaného zberu biologicky rozložiteľného odpadu (BRO), na ktorý Bytča získala dotácie z eurofondov vo výške cca 800 tisíc eur, je ohrozený.
Starostovia napísali list
Primátor Miroslav Minárčik na zastupiteľstve v stredu informoval o liste starostov okolitých obcí, že sa projektu nezúčastnia, nakoľko nie sú ochotní znášať vyššie náklady na zber a odvoz takéhoto odpadu a zaťažiť vyššími poplatkami obyvateľov svojich obcí. Navyše, kritizovali stav, že zakúpené nádoby na separovaný zber, ktoré sa mali v nasledujúcich dňoch a týždňoch rozmiestňovať v Bytči a bytčianskom regióne, nie je možné čistiť, čím, podľa nich, dôjde k porušeniu zákonných noriem na separovaný zber BRO.
Starostovia ďalej uvádzajú, že do projektu vstupovali s vedomím, že sa bude stavať aj kompostáreň. Z toho však zišlo, súbežný projekt so zberom BRO bol aj projekt jeho využitia v novej kompostárni. Tento projekt, keďže nebol súčasťou prvého, schválený nebol a peniaze z EU nedostal. Vraj boli "uvedení do omylu"...
V súčasnosti prebieha výberové konanie na likvidáciu pozbieraného BRO. Aj keď toto výberové konanie nie je ukončené, a teda nie je známa ešte ani cena, za ktorú sa bude zvoz odpadu a jeho likvidácia realizovať, starostovia už tvrdia, že to bude "drahé" a pre nich neúnosné.
Zlá správa pre Bytču
Pre Bytču nastáva veľmi zlá situácia. Poniektorí, ako je v tomto meste zvykom, hľadajú hneď vinníka. Veď reálne hrozí, že mesto bude musieť vrátiť dotácie na projekt vo výške približne 800 tisíc eur. To by bola pre mesto veľmi zlá správa. Je to stav, pri ktorom by všetky žabomyšie vojny mali ísť bokom.
Uvedomili si to zrejme aj poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí problém rozobrali v diskusii veľmi podrobne. Až na malé exkurzy bola diskusia vecná s cieľom naozaj hľadať a nájsť východisko z nezávideniahodnej situácie.
Primátor Miroslav Minárčik argumentoval: "Určite má zmysel v tomto projekte pokračovať. Problematika odpadu a jeho likvidácie sa nám v priebehu rokov vráti ako bumerang a bude mať na všetkých neodhadnuteľné dopady. Stačí si uvedomiť limitovanú životnosť našich skládok a ich umiestnenia. So starostami obcí máme podpísanú dohodu v čase, keď už bolo zrejmé, že kompostáreň postavená nebude. Nie je to teda žiadna novinka. Musíme tento právny stav analyzovať, aké z toho vyplývajú pre účastníkov dohody dôsledky," povedal primátor.
Podľa poslanca Júliusa Kozáka na stretnutí starostov, kde dohadovali spoločný postup, bol vraj prítomný zástupca jednej z firiem, ktorá sa zapojila do verejnej súťaže. Či mal nejako ovplyvňovať ich rozhodnutie, nekonkretizoval. Pozoruhodné však je, že primátora Bytče, ako najväčšieho partnera v projekte, na toto stretnutie nepozvali.
"Musíme sa vážne zamyslieť, ako túto vec riešiť," povedal Kozák. Za 5 rokov musíme splniť záväzok a dodržiavať kvôty plánovaného zberu BRO a jeho likvidácie. Je to okolo 800 ton. Myslím, že by sme do toho mali viac zapojiť Technické služby Mesta Bytča," dal návrh Kozák.
"Dobieha nás, že sme vec nerozobrali zo všetkých hľadísk a dopadov oveľa skôr, už v marci 2013," tvrdil poslanec Miloš Greguš. "Teraz musíme urobiť analýzu všetkých zmluv so starostami, aby sme na stretnutie s nimi boli pripravení," dodal. Ešte doplnil informáciu, že z mestských častí bude veľmi ťažké dostať spomínaných 800 ton odpadu, nakoľko veľká časť už ani v súčasnosti nekončí na zmiešaných skládkach, ale spracúva sa biologickým spôsobom separovane.
Vozidlá nádoby (ne)čistia
Poslanci rozoberali aj informáciu, aké vozidlá boli zakúpené na zber nádob pre BRO. Jedna z pripomienok starostov totiž bola, že nádoby nie je možné čístiť. Žiaľ, vozidlá získané v rámci výberového obstarávania projektu technickú možnosť čistenia nádob nemajú. Iné, drahšie vozidlá ju mali, ale o výbere rozhodovala cena.
Poslanec Milan Ovseník požaduje od mesta podrobnejšiu správu o odpadoch v meste a osobitne o BRO. "Hovorím už dva roky, že to musíme riešiť komplexne. K starostom len toľko, že nie je dobrým signálom, ak v regióne nastáva problém komunikácie medzi starostami a primátorom. Ak nemáme informácie, nevieme ani hľadať správne riešenia," dodal.
Zostavili poslaneckú a odbornú skupinu
K akému riešeniu poslanci Bytče dospeli? Po dlhšej diskusii sa vyprofiloval návrh zriadiť poslaneckú a odbornú komisiu - skupinu ľudí, ktorí budú rokovať so starostami obcí o ďalšom postupe. V komisi bude okrem primátora a poslancov aj právnik, riaditeľ Technických služieb, tvorca a navrhovateľ pôvodného projektu - pracovník mestského úradu.
Cieľom takto koncipovanej komisie je skutočne odborne diskutovať so starostami obcí o všetkých dopadoch, aké ich rozhodnutie môže mať na región. Nájsť prijateľné riešenie je v záujme všetkých strán.
Hra na Čierneho Petra?
Je zrejmé, že európska legislatíva, ku ktorej Slovensko dobrovoľne pristúpilo a naďalej ju akceptuje, nebude z hľadiska zhromažďovania a likvidácie odpadov nikdy benevolentnejšia. Práve naopak. Podmienky sa budú pre všetkých iba sprísňovať. Je krátkozraké dnes posunúť Čierneho Petra len na Bytču. V budúcnosti to môžu byť práve obce, ktoré budú potrebovať pomoc so zberom a likvidáciou odpadu. Na koho sa potom obrátia?
Problém s čistením nádob je určite riešiteľný, aj za cenu, že sa takéto vozidlo zakúpi navyše mimo finančných prostriedkov z projektu. Dôležité je chcieť veci riešiť.