Starostovia sa radili v Bytči
Dôležitou úlohou okrem výberu firmy, ktorá sa postará o likvidáciu biologicky rozložiteľného odpadu, bude aj osveta medzi občanmi. Nedá sa nič iného robiť, len biologicky rozložiteľný odpad zbierať. Vyplýva to zo zákona. Iná možnosť jeho likvidácie neprichádza do úvahy. „Úprimne si povedzme,“ hovorí primátor, „že z každej záhrady i domácnosti býva oveľa viac biologického odpadu, než sú občania schopní sami skompostovať, čo je najideálnejší spôsob jeho likvidácie. Tie prebytky nie je možné nikde páliť alebo pokútne vyhadzovať. Povinnosťou každej obce je postarať sa o likvidáciu takého odpadu. Či chceme alebo nie, je to na každom z nás, aby sme sa do separácie a likvidácie biologicky rozložiteľného odpadu pustili. Vyčlenili sme na to spoločné peniaze, aj tie, ktoré na projekt prišli z Európskej únie. Pravidelný zber bude niečo stáť a o tieto náklady sa musia podeliť aj obyvatelia. Spoločne so starostami musíme nájsť najefektívnejší spôsob, aby občanom stúpli poplatky minimálne, resp. je možné uvažovať o tom, že v prvej fáze zberu si náklady zoberú na plece obce, v rámci našich rozpočtov.“
„Brata“ projektu neschválili
Súčasnosť je však taká, aká je. Projekt separovaného zberu zameraného na biologicky rozložiteľný odpad sa realizuje, len likvidácia tohto odpadu bude drahšia, než sa pôvodne počítalo.
V meste Bytča bude rozmiestnených zakrátko cca 2200 nových kontajnerových nádob, v Kotešovej 600, Petroviciach 520, Kolároviciach 350, Súľov – Hradná ich bude mať 470 a Veľké Rovné asi 700. Obce Hvozdnica a Štiavnik budú riešené iným spôsobom veľkokapacitnými kontajnermi.
Cez zimu doriešia ostatné
Aj keď nádoby na zber biologicky rozložiteľného odpadu by mali byť rozmiestnené v nasledujúcich dňoch a týždňoch, predsa len blížiacu sa zimu všetci zainteresovaní očakávajú s istou radosťou. Bude totiž menej takéhoto odpadu, čiže viac času zvyknúť si na nové opatrenia a taktiež sa dorieši otázka jeho likvidácie.
„Obce by mali prijať patričné všeobecne záväzné nariadenia, v ktorých bude zber a likvidácia BRO zahrnutá,“ doplnil informácie primátor Minárčik. „Obyvatelia, ktorých sa to týka, by si mali taktiež uvedomiť svoju zodpovednosť, ale aj určitú výhodu. O čo viac materiálu vložia do špeciálnych nádob, o toľko menej ich dajú do iných kontajnerov na odpad a o toľko menej často ich bude potrebné odvážať. Navyše, zmiešaný odpad sa len veľmi ťažko a zložito likviduje a celej obci sa tak zvyšujú náklady. To rovnako musia zaplatiť všetci občania. Použité finančné prostriedky z rozpočtov by v opačnom prípade mohli dať na iné potrebné veci pre ich obec. Verím, že túto jednoduchú matematiku pochopia nielen naši ľudia v Bytči, ale tiež vo všetkých zainteresovaných obciach.“