ŽILINA. To, že semafory na komplikovanej križovatke zasvietili je, predovšetkým, zásluhou Mesta, hoci s cestou nemá nič spoločné. Vlastní ju Slovenská správa ciest, ktorá nás na ne nechala čakať niekoľko rokov. Počas nich sa na križovatke stalo niekoľko závažných nehôd. Najmä v zimnom období bolo len otázkou času, kedy sa na križovatke v rýchlosti zrazia ďalšie autá.
O signalizáciu sa postaralo mesto
Semafory boli z výstavby vyškrtnuté kvôli vysokým nákladom. SSC by ich možno postavila, no až po dobudovaní diaľničného privádzača, na ktorý si ale budeme musieť ešte zopár rokov počkať. Cesta by sa po dobudovaní privádzača odľahčila, semafory by sa teda vyhli času, kedy ich bola najväčšia potreba.
Ignorantský postup pretrhlo Mesto, ktoré začalo rokovania s firmami a inštitúciami, výsledkom čoho je, že najmä smer zo Soliniek na Rajec už nebude beznádejne upchatý. O realizáciu sa postarala spoločnosť Siemens, ktorá zabezpečila technológie za približne 60 000 eur. Mesto zabezpečilo zemné práce, uloženie káblov a osadenie stožiarov. Slovenská správa ciest, ktorej predmetný úsek patrí, sa postarala o dopravné značenie.
Semafory stáli okolo 130 000 eur, čo je o 36 000 eur lacnejšie, ako bol pôvodný odhad pri výstavbe križovatky.
Najmodernejšia v meste
„Táto križovatka je najmodernejšou v meste, vďaka technológii bezdrôtových senzorov, použitej po prvýkrát na Slovensku, ktorá dynamickým riadením premávky zabezpečí jej plynulosť, najmä v hlavnom smere, v závislosti od intenzity dopravy,“ povedal hovorca emsta Žilina Pavol Čorba.
Semafory teraz čaká skúšobná prevádzka. Podľa prvotných odhadov by mali byť zapnuté počas rannej a popoludňajšej špičky. Výsledné časy určí až sčítanie dopravy.