BRODNO. Miesta posledného odpočinku sa snažíme upravovať dôstojne, aby sme tým vyjadrili našu úctu k blízkym, ktorí tam sú pochovaní. Keď je cintorín upravený na pokojný park, je to pekné. Samozrejme, iba do momentu, keď stromy začnú robiť na hroboch neporiadok, prípadne ich ničiť. Niečo podobné trápi Brodno.
Požiadali mesto o výrub
Brodňania už niekoľkokrát žiadali, aby Mesto Žilina vyrúbalo zopár líp z ich cintorínu. Okrem toho, že v korunách sídliace vtáky a padajúce listy robia neporiadok, majú im korene starých stromov ničiť drahé pomníky.
Výrub stromov bol však odjakživa citlivou témou, a tak chápali, že to s požiadavkou nebude ľahké.
„Argument o hodnote stromov nemôže byť viac ako ochrana pomníkov a dôstojnosť hrobových miest, pretože stromy znehodnocujú a poškodzujú pomníky, ich korene dvíhajú hroby,“ povedali obyvatelia Brodna svojim poslancom.
Neporiadok za dostatočný argument nepovažujú
Nespokojní ľudia sa obracajú na správcu cintorína. Ten má zviazané ruky. Hoci sa podľa zákona musí starať o úpravu zelene na cintoríne, výrub stromov podlieha povoleniu Mestského úradu.
„Je pravda, že stromy poškodzujú pomníky. Ľudia majú pravdu. Keď dá Mestský úrad súhlas, do štrnástich dní budú vyrúbané,“ povedal správca žilinských cintorínov Vincent Francl. O výrube stromov rozhoduje trojčlenná komisia z Odboru životného prostredia. Francl ich s problémom Brodna tento rok už dvakrát oboznámil.
Mesto tvrdí, že s výrubom by problém nemalo, pokiaľ by bol dôvod relevantný, napríklad, keby stromy ohrozovali bezpečnosť, zdravie alebo by spôsobovali väčšiu škodu na majetku. „V takomto prípade, samozrejme, vydávame súhlasné stanovisko,“ povedal hovorca Mesta Žilina Pavol Čorba. To, že strom spôsobuje špinu, za dostatočný argument nerátajú.
Mesto sa lipami na cintoríne zaoberalo
„Ide o tri lipy, ktoré boli v roku 2007 „zmladené“, či skôr zničené. Určite nie sú veľké a rozvetvené, košatá lipa nemôže byť taká, ktorej bol nechaný 5 m kmeň. Len vypučali a majú tenké konáriky, z ktorých budú padať listy. Náš názor je taký, že s tým netreba robiť absolútne nič,“ povedal Čorba.
Škodiacich stromov je viac
Keď sme sa po cintoríne poprechádzali, našli sme ešte niekoľko ďalších stromov, ktoré robia podobné, niekedy aj väčšie škody ako spomínané tri lipy. Mesto o nich pravdepodobne nevie.
„Máme štvorhrob blízko dvoch veľkých líp. Tie korene idú až do vnútra, poškodzuje to aj kameň. Pomník nás nestál málo peňazí,“ posťažovala sa nám jedna pani na cintoríne. Na druhej strane cintorína sme našli ďalšie stromy, ktoré sú pri pomníkoch až príliš blízko. Niektoré z náhrobkov boli popukané, na iných bolo vidieť, že korene zasahujú aj priamo do hrobu.
V iných častiach už problém stromov vyriešili
Brodňanom dáva nádej, že podobný problém mali aj v okolí. Napríklad v Závodí či na Starom cintoríne boli staré stromy zoťaté. Francl hovorí, že už boli havarijné. Tie v Brodne ešte také nie sú. Brodňania sa nevzdávajú. Myslia si, že aj bez tých zopár stromov by bol cintorín dostatočne dôstojný a upravený. Pokiaľ im záleží na tom, aby bolo miesto posledného odpočinku ich blízkych pekné, budú konať, ako to povedala jedna pani, v zmysle hesla: „Kto klope, tomu otvoria.“
Požiadajú o zavolanie komisie nielen k trom lipám, ktoré v minulosti orezali, ale aj k ďalším, ktoré spôsobujú škody. Kto vyhrá súboj lipa – náhrobok, rozhodne Odbor životného prostredia.