Opakujú sa s pravidelnosťou lastovičiek. Opäť niekto vyberá do kasičiek na detskú onkológiu.
ŽILINA. Vyberači na detskú onkológiu sú opäť v Žiline. Ako vidieť na obrázku, zamestnali aj mestskú políciu. Hliadka mala s kopou papierov, ktoré im dáma strčila do rúk, nemalé problémy. Platia či nie?
Ako sa v tom vlastne zorientovať? Majú, či nemajú oprávnenie vyberať na takýto "posvätný" účel peniaze?
Improvizovaná kasička nebola prázdna, boli v nej mince i bankovky. Ľudia sa nechajú presvedčiť, že detská onkológia naozaj potrebuje peniaze. Ďalšie dve "kolegyne" rozmiestnené strategicky neďaleko prvej boli na tom s peniazmi podobne.
Je veľmi otázne, či vyzbierané peniaze naozaj putujú na detskú onkológiu. Podľa vyjadrení Ligy proti rakovine sa tak nedeje a týmto spôsobom sa na podporu liečby onkologických ochorení dobročinnosť nevykonáva. Zbierky bývajú verejne vyhlásené a kto chce prispieť, robí tak poukázaním peňazí na konkrétny bankový účet.
Ako je teda možné, že so železnou pravidelnosťou počúvame na uliciach okrídlenú vetu: "Prispejte na detskú onkológiu!"
Lebo kto chce, zákony obíde, respektíve, nájde v nich skulinky. Preto tie papiere, ktoré budia dojem legálnosti. Verejnú zbierku však povoľuje miestne príslušný obvodný úrad alebo ministerstvo vnútra po dohovore s iným ministerstvom.
Na priamu otázku nám pani "zbierková" odpovedala, že vyberajú na detskú onkológiu v Banskej Bystrici. Tu, v Žiline!
Naše odporúčanie je v tomto smere jednoznačné: Podobným dámam do kasičky nedávajte nič. Ak sa rozhodnete prispieť na liečbu rakoviny, je to možné iným spôsobom, najmä legálnou zbierkou počas Dňa narcisov, kde sú zverejnené aj údaje, koľko sa vyzbieralo a kam peniaze pôjdu. V prípade pouličných zbierok takúto istotu nemáte.