STRÁNSKE. Po obnovách Lietavského a Hričovského hradu sa začalo so záchranou zrúcaniny gotického kostola v Stránskom. Iniciátorom záchrany je Ján Gašpierik, ktorý sa venuje záchranným prácam aj spomínaných hradov. „Popri mojej práci a mojich aktivitách ma havarijný stav opustenej pamiatky kostola v Stránskom donútil začať projekt jeho záchrany,“ povedal.
Obnova Slovenskej zeme
Už v roku 2011 mal Ján Gašpierik silné nutkanie s týmto objektom začať niečo robiť. „Výpadok dvoch pieskovcových častí na vstupnom portáli to len umocnil, no voľného času som práve nemal nazvyš, a tak sme sa do plánovania záchranných prác pustili cez zimné mesiace.“
Začiatkom roka 2012 založil spolu s manželkou občianske združenie Obnova Slovenskej Zeme, ktorého terajšia primárna aktivita je záchrana zrúcaniny gotického kostola zasväteného svätej Helene.
„V roku 2012 sme sa sústreďovali na zber odpadu a likvidovanie náletovej vegetácie, viac sme ani nemohli robiť, pretože vlastníctvo zrúcaniny sa podarilo vysporiadať až v januári tohto roku,“ vysvetlil Ján Gašpierik a pokračoval, „kedy sme podpísali s obcou dlhodobú zmluvu o nájme, a tak sa mohli začať oficiálne aktivity.“
Tento rok sa v rámci možností financií sústredili na začisťovanie objektu, znižovanie suťového zásypu a zarovnanie terénu. Peniaze na to získali z dvoch menších grantov. Jeden v programe Pomáhame pamiatkam 2013 od Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis a druhý v programe Región v pohybe 2013 od Nadačného fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis.
„Podporila nás aj obec Stránske,“ doplnil Gašpierik.
Ľudia sa zaujímajú
Do prác sa zapojilo niekoľko desiatok dobrovoľníkov, každý kto prišiel pomôcť -ako sa mu dalo- či už na celý deň alebo na chvíľku, tak svojou časťou prispel k záchrane.
„Kým nenapadne sneh a bude sa dať robiť, budeme pokračovať v dobrovoľníckych aktivitách, práce je stále dosť, takže ak by nám chcel niekto prísť pomôcť, je vítaný,“ vyslovil Gašpierik.
Cez zimné mesiace sa na kostole pracovať nebude. „Budeme pracovať na projektoch a dúfať, že ďalší rok sa nám podarí zohnať finančnú podporu a začať zo stavebnou činnosťou. A samozrejme dúfať, že zima si z pamiatky ukrojí čo najmenej.“
Vízia do budúcna
Združeniu ide v prvom rade o odstránenie havarijného stavu a vážnych statických porúch kostola, ktoré neohrozujú len pamiatku, ale môžu byť nebezpečné aj pre návštevníkov. Pokiaľ ide o budúcnosť, Ján Gašpierik vyslovil: „Dlhodobé plány sú ďaleko a kto moc kecá málo urobí.“
Kostol v Stránskom
Jednoloďový kostol s predstavanou vežou s pôvodným patrocíniom sv. Heleny v Stránskom patrí k najstarším sakrálnym stavbám v žilinskom regióne. Predpokladáme, že bol postavený už na konci 13. storočia a prestavaný v druhej tretine 14. storočia.
V duchu neskorej gotiky bol upravený koncom 15. storočia. V 18. storočí bol kostol barokokizovaný. Poškodený v roku 1855 zemetrasením. V roku 1877 bol definitívne uzavretý a stavebné konštrukcie vhodné na opätovné použitie boli rozobrané.
Šesť a pol storočia starej pamiatke sa od jej uzavretia v roku 1877 nevenovala žiadna pozornosť, čo má za následok jej dnešný ruinálny stav s množstvom statických porúch ohrozujúcich nielen hmotu objektu a jeho zachovanie, ale aj ohrozenie zdravia návštevníkov, tak ako turistov aj miestnych navštevujúcich hroby svojich príbuzných.
Stotridsaťšesť rokov opustenia a ponechania pamiatky živlom prírody si vybralo svoju daň a má za následok veľký úbytok pamiatkových hodnôt objektu.
„Našťastie nie je všetko ešte zničené z kostola sa síce stala zrúcanina no v ruinách sa zachovali obvodové múry, kamenná veža, valcové prípory a niektoré gotické architektonické články: úzke štrbinové okná, rímsa triumfálneho oblúka, detaily okien a južného portálu, dokonca na triumfálnom oblúku sú pozostatky renesančných nástenných malieb,“ povedal na margo kostola Ján Gašpierik.„Teda ešte kus historického a kultúrneho dedičstva s pamiatkovými hodnotami sa tu zachoval.“
So záchrannými prácami na kostole sa začalo v pravý čas, pretože bez nich, bez sanácii statických porúch, konzervácií murív, odborných reštaurátorských zásahov by nakoniec z toho všetkého zostala len hŕba kameňa a neskôr ani to.