ŽILINA. Miloš Karásek v Považskej galérii umenia v Žiline prezentuje výstavu pod názvom Karásek vs. Africa. V nej konfrontuje vlastné bronzové plastiky s africkým kmeňovým umením.
Fotografie z výstavy si pozriete tu.
Pozrite si fotogalériu >>
Prepojenie autora a Afriky
„Výstava predstavuje publiku sochársku tvorbu Miloša Karáska v prepojení s originálnymi africkými artefaktami,“ povedal Milan Mazúr, riaditeľ Považskej galérie umenia.
Výstava má dve časti. V tej prvej autor predstavuje vlastné bronzové figurálne kompozície ovplyvnené africkým umením. V druhej časti ide o výber z autorovej súkromnej zbierky, ktorej sa už dlhodobo venuje s priateľkou Beátou Krškovou. Zbierku tvorí 86 diel.
Autor veľmi zaujímavo predstavuje svoj cyklus „Adaptúry“, ktoré prelínajú obidve časti expozície.
Afrika si ho našla
Karásek experimentoval s rôznymi materiálmi a ostal pri bronze. A hoci spočiatku o Afrike nevedel nič, po siedmich rokoch zbierania začal nachádzať prvky, ktoré sa môžu zdať ako určité echo afrických kmeňových plastík. „Ale o tom som ja vôbec nevedel. Vždy som však tvrdil, že každý človek je ako nádoba, v ktorej sa ukladajú sedimenty minulých generácií. Až raz sa sediment uvoľní. Tie sedimenty sa uvoľňovali a ja som sa ich snažil implantovať do svojich diel a takto som sa dostal k Afrike,“ hovorí autor, „a začal som ju nielen tvoriť ale aj zbierať.“
Až potom vyšli najavo slová jeho priateľa: „Miloš nie ty si objavil Afriku, ale Afrika si našla teba.“
Autor verí, že na výstave si každý nájde to svoje. „Keď sa zamyslíme nad tým prečo Afrika na strednom Slovensku, tak sa musíme vrátiť na začiatok vzniku ľudstva, a aj menej erudovaní ľudia tvrdia, že s najväčšou pravdepodobnosťou prvé tváre nášho druhu vznikli v Afrike. Takže všetci sme Afričania.“
Spomínaná výstava mala premiéru v ZOYA Múzeu v Modre a po prezentácii v Žiline bude reinštalovaná v Košiciach a následne v ruskej metropole.
Výstavu si môžete v Žiline pozrieť do 1.decembra.