Vysokoškoláci sa viac spoja s praxou

Národný projekt s názvom Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti prezentovali minulý týždeň študentom na pôde Žilinskej univerzity.

S ponukami spolupráce prišli medzi študentov aj výrobcovia z neďalekej Bytče.S ponukami spolupráce prišli medzi študentov aj výrobcovia z neďalekej Bytče. (Zdroj: VLADIMÍR ŠPINNER)

ŽILINA. Vysoké školy a vysokoškoláci majú byť viac prepojení s praxou. Hovorí o tom národný projekt s názvom Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti. Spoločne s projektom Aktivita zvyšuje úspech sa na Žilinskej univerzite predstavili aj spoločnosti, ktoré študentom v tomto smere ponúkajú spoluprácu. Študenti sa môžu zapojiť do projektu či už formou krátkodobých exkurzií v rôznych podnikoch a firmách, alebo tiež dlhodobými vzdelávacími pobytmi, z ktorých naozaj niečo získajú pre svoju budúcu prax.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Projekt zapojí až 3000 študentov

Hlavným cieľom národného projektu je podľa odborného garanta pre spoluprácu vysokých škôl a podnikov Andreja Bederku prispôsobenie vysokoškolského vzdelávania reálnym potrebám trhu práce a posilnenie systémového prepojenia vysokých škôl s podnikovou sférou. „V rámci projektu plánujeme vyslať 3000 študentov zo Slovenska do podnikov na exkurziu a zabezpečiť stretávanie študentov s podnikmi priamo na vysokých školách. Toto je zamerané najmä na študentov prvého stupňa vysokoškolského štúdia. Pre študentov druhého a tretieho stupňa vysokoškolského štúdia plánujeme okolo 350 dlhodobých pobytov v podnikoch. Táto časť projektu práve začína, pričom počas jedného mesiaca plánujeme poslať asi 50 študentov a zvyšok začiatkom budúceho roka,“ povedal Bederka.

SkryťVypnúť reklamu

Treba myslieť aj na bezpečnosť

Prorektor ŽU pre vzdelávanie Milan Trunkvalter ocenil snahu o spojenie vysokoškolského štúdia s praxou. Podotkol, že ideálnym stavom by bolo umiestnenie všetkých študentov technických smerov do praxe. „Má to však aj druhú stránku. Ak študenta vyšleme do praxe, v podniku sa o neho musia postarať. Musí byť zabezpečená jeho bezpečnosť pri práci. A toto sú veci, s ktorými nikto tak celkom nepočíta. Pri malých množstvách študentov to veľké firmy vedia zabezpečiť. Chceme našich študentov umiestniť na prax aj do menších firiem, kde tento problém vzniká. Predpokladám, že jedným z výstupov projektu by mohlo byť upravenie legislatívy, aby ministerstvo školstva mohlo komunikovať s ministerstvom hospodárstva. A nájsť ústretovú cestu, aby sa do praxe mohol dostať väčší počet študentov,“ povedal prorektor.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobcovia automobilov majú záujem

O praktických skúsenostiach s odbornými stážami študentov vo výrobnom podniku hovoril Bronislav Hodas, vedúci vzdelávania v KIA Motors Slovakia: „Aktivity tohto projektu vítame, lebo aj my chceme, aby študenti prichádzali do praktického života lepšie pripravení. V našom závode máme už teraz štyroch štipendistov.“

Záujem o študentov, aj stredoškolákov, pripravených pre prax deklaroval člen výkonného výboru Zväzu automobilového priemyslu SR Dušan Haluška. „Automobilový priemysel má veľký záujem, aby po ukončení štúdia prichádzali do praxe študenti odborne aj technicky zdatní. Preto ZAP podporuje takéto projekty, malo by nastať užšie prepojenie s praxou. Máme záujem o rozbehnutie aplikovaného výskumu a vývoja. Aby vysoké školy a univerzity opätovne nabrali smerovanie ako v minulosti a najmä menšie firmy, ktoré nemajú vlastné kapacity a vlastný potenciál, im zadávali vývojové úlohy,“ skonštatoval Haluška.


Odborný garant pre spoluprácu vysokých škôl a podnikov pripomenul, že v rámci národného projektu sa vytvoria školiace centrá praxe na vysokých školách v spolupracujúcich študijných programoch a zabezpečia sa tiež študijné pomôcky pre výučbové základne. „Po vyhodnotení na národnej úrovni vyberieme 20 študentov, ktorých pošleme do zahraničia. Do materských firiem alebo do významných technologických centier firiem, ktoré pôsobia na Slovensku alebo na Slovensko dodávajú. Aby sa študenti dostali priamo do technologických kuchýň,“ povedal Bederka.

Na projekt pôjde 17 miliónov eur

Národný projekt je v tejto fáze určený pre študentov v Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. S realizáciou začal Ústav informácií a prognóz školstva v júni, potrvá do novembra 2015. S podporou eurofondov je naň celkovo vyčlenených 17 miliónov eur, z toho 6 miliónov je určených na samotnú odbornú prax študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 194
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 193
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 000
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 044
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 731
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 123
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 803
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu