Prezentácia národného projektu Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti a študentského projektu Aktivita zvyšuje úspech na pôde Žilinskej univerzity v Žiline uzatvorila informovanie študentov slovenských univerzít o možnostiach ich priameho zapojenia do projektu formou krátkodobých exkurzií alebo dlhodobých vzdelávacích pobytov v podnikoch a firmách.
ŽILINA. u. "V rámci projektu plánujeme vyslať 3000 študentov zo Slovenska do podnikov na exkurziu a zabezpečiť stretávanie študentov s podnikmi priamo na vysokých školách. Toto je zamerané najmä na študentov prvého stupňa vysokoškolského štúdia. Pre študentov druhého a tretieho stupňa vysokoškolského štúdia plánujeme okolo 350 dlhodobých pobytov v podnikoch. Táto časť projektu začína, pričom počas jedného mesiaca plánujeme poslať asi 50 študentov a zvyšok začiatkom budúceho roka," uviedol Bederka.
Prorektor ŽU pre vzdelávanie Milan Trunkvalter podotkol, že ideálnym stavom by bolo umiestnenie všetkých študentov na technických školách do praxe. "Ale treba si uvedomiť aj druhú stranu. Ak študenta vyšleme do praxe, v podniku sa o neho musia starať. Musí byť zabezpečená jeho bezpečnosť pri práci. A toto sú veci, s ktorými nikto nepočíta. Pri malých množstvách študentov si to veľké firmy vedia urobiť. Ale my by sme radi našich študentov dávali na prax aj do menších firiem, kde tento problém vzniká. Predpokladám, že jedným z výstupov projektu by mohlo byť upravenie legislatívy, aby ministerstvo školstva mohlo komunikovať s ministerstvom hospodárstva. A nájsť ústretovú cestu, aby sa do praxe mohol dostať väčší počet študentov," povedal prorektor ŽU pre vzdelávanie.
Záujem o študentov pripravených pre prax deklaroval aj člen výkonného výboru Zväzu automobilového priemyslu SR Dušan Haluška. "Automobilový priemysel má veľký záujem o to, aby po ukončení štúdia prichádzali do praxe študenti odborne aj technicky zdatní. A aj preto ZAP podporuje takéto projekty, lebo tu by malo nastať prepojenie s praxou. Máme záujem tiež o rozbehnutie výskumu a vývoja. Aby vysoké školy a univerzity opätovne nabrali smerovanie ako v minulosti a najmä menšie firmy, ktoré nemajú vlastné kapacity a vlastný potenciál, im zadávali vývojové úlohy. Alebo vývoj výrobkov, ktoré by potom v praxi firma zaviedla do výrobného programu. Tam by bolo aj prepojenie študenta z vysokej školy s praktickými firmami," skonštatoval Haluška.
Odborný garant pre spoluprácu vysokých škôl a podnikov pripomenul, že v rámci národného projektu sa vytvoria výučbové školiace centrá praxe na vysokých školách v spolupracujúcich študijných programoch a zabezpečia sa študijné pomôcky pre výučbové základne. "Po vyhodnotení na národnej úrovni vyberieme 20 študentov, ktorých pošleme do zahraničia. Do materských firiem alebo do významných technologických centier firiem, ktoré pôsobia na Slovensku alebo na Slovensko dodávajú. Aby sa študenti dostali priamo do technologických kuchýň," uzatvoril Bederka.
Národný projekt je určený pre študentov v Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. S realizáciou začal Ústav informácií a prognóz školstva v júni, potrvá až do novembra 2015. S podporou eurofondov je naň vyčlenených 17 miliónov eur.