ŽILINA. Keď sa pripravovala racionalizácia školskej siete v Žiline, ako posledná v hodnotení skončila ZŠ Hollého. Nad jej zatvorením sa však neuvažovalo, a to najmä preto, že ju navštevuje množstvo žiakov rómskeho pôvodu.
Rodičia nechcú s deťmi chodiť na vyšetrenia
Na škole chceli vytvoriť špecializované triedy. Tým by získali väčšiu dotáciu z Ministerstva školstva. Vyšetrenia žiakov tento plán potopili. „ Na základe vyšetrení jednotlivých žiakov nespĺňali všetci podmienky integrácie – teda ak v jednom ročníku nie sú všetci žiaci vyhodnotení ako integrovaní, nie je možné vytvoriť špecializovanú triedu,“ povedal hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.
Toto by však bolo vierohodnejšie, keby rodičia s deťmi na vyšetrenia skutočne chodili. Čorba priznáva, že v tomto smere je komunikácia s rodičmi problematická.
Chcú šetriť na osobných nákladoch
Na škole je integrovaných 22 žiakov z celkového počtu 97. Na takýchto žiakov dostávajú viac peňazí, približne dvojnásobnú ako pri obyčajnom žiakovi. Síce sa oproti minulému roku počet žiakov pre potreby financovania navýšil, škole to výrazne nepomôže. „Odbor školstva a mládeže pripravuje variant smerujúci k zníženiu dlhu na osobných nákladoch. V tomto prípade je dôležité najmä hľadať spôsob dlhodobého riešenia. Začlenení žiaci sú jedným z riešení, ich počty sa však môžu každoročne meniť,“ dodal Čorba.
Špecializované triedy vznikajú v prípade, že v ročníku sú žiaci s rovnakým odôvodnením integrácie. „Napríklad máme triedu, v ktorej je 9 žiakov, z toho 4 sú začlenení, teda integrovaní. Nemôžeme si dovoliť vytvoriť špecializovanú triedu pre 4 žiakov a ďalšiu samostatnú pre 5 žiakov. Naším súčasným cieľom je do konca roka priniesť trvalo udržateľný variant riešenia chodu ZŠ Hollého, pri zachovaní podmienok vzdelávania pre komunitu, v ktorej sa škola nachádza a ktorej potrebám slúži,“ povedal hovorca Žiliny. Podľa riaditeľa školy môžu integrovať maximálne troch alebo štyroch žiakov do triedy.
Škola si však pomáha inak. Riaditeľ tvrdí, že v príjmoch sú najlepšia škola v meste. Zo školskej jedálne vozia obedy aj pre iné organizácie, dokonca aj mimo Žiliny, prenajímajú telocvičňu a majú rozbehnutých niekoľko projektov. Vďaka jednému z nich majú v škole zadarmo dvoch asistentov učiteľa, dostali aj dve interaktívne tabule.
Školu zateplili
48-ročná budova bola energeticky nehospodárna. Mesto preto do nej investovalo. Prevádzka by tak mala byť lacnejšia. Aj týmto spôsobom chce docieliť svoj plán, aby škola nebola stratová. Vďaka projektu sa na budove podarilo zrekonštruovať a zatepliť strechu a obvodové múry, vymeniť časť okien a dverí za plastové a vyregulovať vykurovaciu sústavu. Celkový rozpočet predstavoval približne 100 000 eur. Bol naň poskytnutý príspevok z Ekofondu približne 53 000 eur.