BYTČA. Firma STABIL s.r.o. pracovala v Bytči na rekonštrukcii sociálneho zariadenia pre seniorov v budove s názvom Jesienka. Práce, ktoré riadne ukončila, vyfakturovala mestu a mesto tieto faktúry postúpilo Miniosterstvu výstavby a regionálneho rozvoja SR na uhradenie, nakoľko rekonštrukcia prebiehala z takzvaných eurofondov.
Úhrada faktúr meškala
Nestalo sa tak. Úhrada faktúr na účet spoločnosti neprichádzala. Z akých dôvodov, je dodnes nejasné. Všetky kontroly, a pri zákazkách hradených z európskych a štátnych fondov, bývajú veľmi prísne a náročné, nič nekalého nepreukázali. Napokon faktúry zaplatené boli, ale s veľkým omeškaním.
Nejaký čas sa nič nedialo, no potom spoločnosť STABIL odrazu prikročila k sankcám voči Mestu Bytča v zmysle platnej uzatvorenej zmluvy. Sankcie napočítali vo výške skoro 125 tisíc eur a k tomu ešte muselo mesto uhradiť trovy právneho zastúpenia spoločnosti STABIL takmer 8 tisíc.
Zmluvná pokuta rozhádala ľudí v Bytči
Celá záležitosť spôsobila v Bytči nebývalý rozruch. Aj MY Žilinské noviny sa tejto téme venovali. Hľadal sa totiž "vinník", na ktorého hlavu by bolo možné uvaliť zodpovednosť za to, že mesto neplánovane príde pri tejto stavbe o veľké peniaze, s ktorými mestský rozpočet nijako nepočítal. Vyústilo to do vzájomného obviňovania sa mestských úradníkov na čele s primátorom a poslancov mestského zastupiteľstva. Olej do ohňa prilievali niektoré médiá a webové stránky.
Prebehli rokovania o znížení pokuty
Zdravý rozum napokon zvíťazil. Nedávno na mestskom zastupiteľstve v Bytči informovali poslanci, ktorí sa za mesto zúčastnili rokovania s firmou STABIL, o priebehu a výsledku tohto rokovania.
"Obával som sa, že kvôli dlhému času od úhrady faktúr nebude firma ochotná k veľkým ústupkom a že nás to teda bude stáť 129 tisíc eur," povedal poslanec Július Kozák. "Napokon sa suma zmluvnej pokuty stabilizovala na 60 tisícoch. V tom momente som navrhol druhej strane 50 tisíc a tento návrh po nejakom čase na rozmyslenie firma prijala. Myslím, že je to najlepší výsledok, aký sme vôbec mohli dosiahnuť."
Primátor spokojný príliš nie je
Primátor Bytče Miroslav Minárčik ani s týmto riešením nebol príliš spokojný. "Neurobili sme v priebehu výstavby Jesienky a fakturácie žiadnu chybu. Firma bola oboznámená s tým, že faktúry sme postúpili na ministerstvo, odkiaľ príde úhrada. Bola medzi nami aj ústna gentlemanská dohoda, že si nebudú uplatňovať zmluvnú pokutu. Chcel by som sa ešte vyjadriť k tým ľuďom, ktorí na všetkom hľadajú chybu nášho úradu, že sú v tomto prípade celkom vedľa. Nikto nemohol predpokladať, že úhrada faktúr zo strany štátu bude trvať tak dlho. A čo sa týka zmluvnej pokuty, nemuseli ju dávať do zmluvy, ale to sa stalo ešte za môjho predchodcu."
Vinníkom je štát, tak nech platí!
Tak nejako svojsky uzavrel celú vec poslanec Michal Školek. "Vinníkom je teda štát a mali by sme pýtať tieto peniaze za pokutu od neho," povedal a celkom aj trafil klinec po hlavičke.
Nie je to ani prvý a ani jediný prípad, keď štát takto pri čerpaní finančných prostriedkov a ich preplácaní poškodí nejakú obec alebo mesto. Kto v takomto prípade má znášať následky? Mestá a obce, ktoré majú hlboko do vrecka a na každú takúto nepredvídanú vec si musia brať nečakané zaťažujúce úvery? Alebo by mal aj štát v takýchto prípadoch niesť svoj diel spoluzodpovednosti a spoluviny za vzniknutú situáciu.
Obzvlášť je to závažné vtedy, ak na takom malom priestore, akým je menšie mesto či obec, kvôli takýmto prípadom dochádza k naštrbeniu medziľudských vzťahov na celé roky.
Mesto prišlo o peniaze, ktoré mohlo použiť inde
Poslanci Bytče napokon záležitosť vyriešili. Odsúhlasili preplatenie zmluvnej pokuty spoločnosti STABIL vo výške 50 tisíc eur v dvoch splátkach. Na samotnú úhradu však žiadny úver čerpať nebudú, použijú rezervný fond, v ktorom mali ešte peniaze. Tento fond by sa však mal čerpať v prvom rade na rozvoj a prospech všetkých občanov mesta a nie na to, aby sa z neho hasili pochybenia iných inštitúcií.