ZÁZRIVÁ. Juraj Jánošík má konečne hrob. Nachádza sa v Zázrivej na Jánošíkovom Dvore na mieste, ktoré je len 2 km vzdialené od jeho rodiska. Symbolický hrob je pod Rozsutcom, monumentálnym vrchom – skaliskom. Jánošík tadiaľ určite chodieval. Hrob Juraja Jánošíka je umelecké dielo sochára Jaroslava Gaňu. Kompozícia pozostáva z nakloneného kríža, symbolizuje porobu slovenského ľudu spútaného reťazou. Pretrhnutá obruč Jurajom Jánošíkom je nádej na vyslobodenie a lepšiu budúcnosť. Druhou kompozíciu je Jánošíkov opasok od sochára Jozefa Mundiera. „Vybral som si opasok, ako symbol sily. Kruh je navyše čistý výtvarný symbol. Jeho rozseknutie zasa symbolizuje zničenie tejto sily, ktorá prinášala ľuďom nádej na lepší život,“ povedal autor diela.
Jánošíkov hrob
Pozrite si fotogalériu >>
Do tretice na Jánošíkovom dvore nájdeme symbolickú šibenicu a na nej nešikovne obesenú za hák hrudu zlata. Autorom tejto kompozície je Marek Ryboň. „Tá hruda zlata hovorí o tom, že obesením Jánošíka sme na Slovensku zničili niečo vzácne, ale zároveň symbolizuje večnosť myšlienky, ktorú Jánošíkov odkaz predstavuje. Je to sloboda,“ vysvetlil Marek Ryboň svoju predstavu.
Odkrytia symbolického Jánošíkovho hrobu sa zúčastnili viaceré osobnosti kultúrneho a umeleckého sveta. Nechýbal znalec života Juraja Jánošíka a režisér Jánošíkových dní v Terchovej Peter Cabadaj, spisovateľ Ľubomír Feldek a ďalší.
Okrem Jánošíkovho hrobu sa zároveň otvárala aj Steve Gallery v krásnej rekonštruovanej drevenici U Štefana. Množstvom úžasných fotografií starosvetských zátiší zo 60-tych rokov ju vyzdobil legendárny žilinský fotograf Ivan KELLY Köhler. Galéria bude mať v drevenici trvalé miesto a všetci prítomní sa zhodli na tom, že tieto obrazy by boli ozdobou každého priestoru, v ktorom by sa ocitli.