Fotografujem, teda som

Leto plné autorských výstav si v týchto dňoch užíva fotograf – amatér Milan Veliký. Jeho diela už obdivujú v Komárne, ku ktorým sa nedávno pridali Trenčianske Teplice.

ŽILINA. Tvorbu amatérskeho fotografa Milana Velikého, ktorý je členom fotoklubu Obzor, pôsobiacom pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline, poznajú už i na juhu Slovenska. V Komárne od 22. júna prezentuje tridsiatku fotografií na autorskej výstave Maľované svetlom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komorná výstava

veliky.jpgFotograf tam nevystavuje náhodou. Pozvali ho členovia Fotoklubu Helios, ktoré v Komárne pôsobí.

„Je to komornejšia výstava,“ hovorí Milan Veliký. Dodáva, že na nej nájdeme fotografie zachytávajúce vzťah ľudí a stromov, abstraktné fotografie i fotografie, ktoré prezentoval na medzinárodných salónoch Fotofórum v Ružomberku.

SkryťVypnúť reklamu


Ak budete mať zastávku v Komárne, určite si zájdite pozrieť aj paletu fotografií Milana Velikého do Zichyho paláca podunajského múzea na Námestí gen. Klapku 9. Výstava tu potrvá do 12. septembra.

Kúpeľné mesto

Celkom iné fotografie vystavoval, od nedele 4. augusta, kedy sa uskutočnila vernisáž, v Trenčianskych Tepliciach. Návštevníkom výstavnej siene Kúpeľnej dvorany autor ponúkol ucelené cykly, ktoré zachytávajú rôzne štruktúry, detaily stromov, pôsobivé tvary plameňa či rozčerený peľ na hladine vody.


„Časť vystavených veľkoformátových fotiek zachytáva príbehy, ktoré vznikli práve na území Trenčianskych Teplíc, počas mojich každoročných pobytov v kúpeľoch,“ prezrádza Veliký.


Autor priznáva, že svoj voľný čas v kúpeľoch trávi prechádzkami v prírode, kde nachádza stále nové a novšie motívy pre svoje snímky.

SkryťVypnúť reklamu


„Snažím sa zachytávať veci, ktoré majú pridanú hodnotu – artefakty ako sú vyryté značky do stromu, značky alebo tiene, ktoré znázorňujú nejakú tvár.“

Plnou parou vpred

Autor snímok má ku každej jednej citový vzťah. Ťažko sa mu preto rozhoduje, ktorá z nich je mu srdcu najbližšia. Po chvíli premýšľania hovorí: „Na výstave Imaginácie je niekoľko súborov fotografií, a je tam i fotka, ktorá je väčšia a vymyká sa spomedzi ostatných. Volá sa Plnou parou vpred, je technického rázu a znázornená je na nej rozbiehajúca sa parná lokomotíva. Je na nej zachytená dynamika a má v sebe dramatickosť, ktorú zdôrazňuje čierny dym vynímajúci sa na oblohe.“

portret_r6648.jpg

Materiál za osem rokov

Všetky vystavené fotografie vznikali v priebehu ôsmich rokov. „Každoročne nafotím desiatky záberov, z ktorých vyberám tie najlepšie. Snažím sa nafotiť sériu záberov, nie iba sólo zábery. Tie môže spraviť ktokoľvek náhodným spôsobom, ale súbor vytvára ucelený príbeh.“

SkryťVypnúť reklamu


Výstava v Trenčianskych Tepliciach bola do 17. augusta a tí, čo tam náhodou „zablúdili“, možno natrafili aj na samotného autora, ktorý ochotne a rád vždy zodpovie všetky zvedavé otázky.


FOTO: ARCHÍV MILANA VELIKÉHO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 953
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 494
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 257
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 117
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 807
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 327
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu