Chodci sa autám do cesty nemôžu prudko vrhnúť ani v prípade, že sa nachádzajú na platnom priechode.
ŽILINA. Stret chodca s autom sa len málokedy skončí drobnými zraneniami. Napriek tomu sa na cestách často stretávame s arogantnými vodičmi, ktorí by si ako keby neuvedomovali, že zanedbanie povinnosti na ceste môže mať fatálne následky. No aj najtolerantnejší vodič nezmôže nič proti chodcovi, ktorý sa správa ako nezraniteľný.
Najhoršie však je, keď isté pravidlo pre jedného platí a pre druhého nie - aspoň si to tak účastníci premávky myslia. Pri strete chodca s autom ale nemusí byť na vine len vodič. V tomto prípade musí byť pozorný chodec.
Priechod naznačený je, v skutočnosti neplatí
Hovoríme o starých priechodoch pre chodcov, ktorých pozostatky možno na ceste vidieť aj dlho po tom, ako prestali byť používané. Ten na fotografii je jasným príkladom takéhoto priechodu. „Priechod“ pri autobusovej zastávke na Smrekovej ulici chodci používajú dodnes. Svojim spôsobom môže za to rutina. Priechod tu predsa bol roky. Do karát situáciám, kedy sa chodci príliš nepozerajú, hrajú aj pozostatky priechodu pri krajoch cesty. Pásy sú síce trochu ošúchané, no takýchto značení je v Žiline veľa. Ľudia tak často bez rozmyslu vojdú do cesty, mysliac si, že sú na priechode.
Horšie to už vidí vodič. Ošúchané pásy na krajoch vozovky sú pre neho takmer neviditeľné. V strede cesty pásy tiež nevidí – nie je totiž čo vidieť. Pásy sú tam úplne zošúchané. Len málokto tak na tomto úseku brzdí, a to aj v prípadoch, keď na kraji vidí chodcov.
Aj keď sa môže zdať, že ide o priechod, nie je to tak. Chodec nemôže priestor na vozovke, kde sa nachádzajú pozostatky vodorovného dopravného značenia priechodu pre chodcov, považovať za priechod, nakoľko nie je náležite vyznačený – to je názor polície. „Pokiaľ sú náznaky vodorovného značenia na vozovke po zrušenom priechode, tento nemožno vnímať ako priechod pre chodcov. Za údržbu dopravného značenia, teda aj za jeho dôsledné odstránenie v prípade jeho zrušenia je zodpovedný príslušný správca pozemnej komunikácie,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.
Skočiť autu do cesty sa nesmie
Realita na tomto úseku je iná. Chodci, ktorí si myslia, že vchádzajú na priechod, sa často doslova vrhnú autám do cesty. Však som na priechode, musí zastaviť - ak si niečo takéto hovoria chodci, veľmi sa mýlia. Nielen preto, že nie sú na priechode, ale aj preto, že „hodiť sa“ vodičovi do cesty tiež nie je v súlade so zákonom. „Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. Chodec nemôže vstupovať na vozovku ani za použitia priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prechádzajúci cez vozovku nemôže bezpečne prejsť,“ dodala Balogová.
Pozostatky starého priechodu môžu odstrániť odfrézovaním alebo náterom. Na spomínanom mieste sa tak už dlho nestalo, preto bude bezpečnejšie nespoliehať sa na to, že staré priechody niekto odstráni, ale radšej si overiť, či skutočne idem správne. Ako sme spomínali na začiatku - stret chodca s autom sa len málokedy skončí drobnými zraneniami.