Lewis otvoril viac ako dvere šatníka

Počas leta sa v žilinskej Nadácii POLIS uskutočnilo záverečné podujatie projektu Filozofická kaviareň v tomto školskom roku. Prítomní sa pristavili nad dielom svetoznámeho írskeho spisovateľa C. S. Lewisa spolu s jeho znalcom - Jerrym Rootom z USA.

(Zdroj: NADÁCIA POLIS / ĽUBO BECHNÝ)

ŽILINA. Diskusiu o odkaze C. S. Lewisa moderoval Tibor Máhrik a tlmočila Lucia Faltinová. Profesor Jerry Root je prednášateľom na prestížnej Wheaton College v Illinois. Na Slovensku však nie je po prvý raz, naopak má u nás aj v Česku živé kontakty. Prednáška s diskusiou je súčasťou projektu VEGA 1/0144/13: Znaky a významy hodnôt. Podujatie už tradične mali možnosť sledovať diváci aj online, prostredníctvom sociálnej siete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vynikajúci írsky spisovateľ C. S. Lewis pôsobil ako profesor stredovekej a renesančnej literatúry na univerzitách Cambridge a Oxford. Bol uznávanou autoritou pre svoj spisovateľský, ale aj filozofický pohľad na človeka a ľudský život. Je autorom mnohých kníh. Jeho Problém bolesti, Štyri lásky, Rady skúseného diabla či Svedectvo o zármutku čítajú ľudia po celom svete. Kroniky Narnie sa stali svetovým bestsellerom. Príbehmi detí, ktoré sa cez šatník dostali do ríše kráľa Aslana, otvoril viac ako len dvere šatníka. Chápu sa ako alegória kresťanskej viery a jej hlavných motívov.

SkryťVypnúť reklamu

Téme bolesti a zla sa C. S. Lewis venoval celý život. „Aj keď ľudia majú vieru – neznamená to, že nezápasia... Po smrti matky sa C. S. Lewis stal veľmi pesimistický. Dospel k záveru, že Boha niet a ak je, tak mu na nás nezáleží. Problém zla v ľudskom živote však bolo niečo, čo mu pomohlo prekonať obrovskú bariéru, aby sa mohol vrátiť k viere...“ hovorí profesor Root.

Možnosť voľby

„Raz som pracoval v garáži. Otvoril som skrinku a spadol mi z nej hasák, tak som sa poň zohol. Zabudol som však na otvorené dvierka a udrel som si o ne hlavu. Krvácal som a dal som Bohu vedieť, čo si myslím o jeho vesmíre. Ale potom som sa pristihol, čo som vlastne od neho chcel, aby urobil? Aby vytvoril vesmír, v ktorom by tie dvierka nezostali tam, kde som ich nechal? Naozaj chcem žiť v takom svete?“ pýta sa profesor Root.

SkryťVypnúť reklamu

C. S. Lewis bol presvedčený, že ak kresťania veria, že Boh stvoril svet a existuje v ňom zlo – majú poskytnúť svetu riadnu odpoveď na tento problém.

„Boh je láska – je to podstata jeho bytia. Nemôže ma preto nemilovať, keď konám zlo a nemôže ma milovať viac, ak konám dobro, lebo čokoľvek robí, je v súlade s jeho podstatou. Ak vytvoril vesmír, ktorý sa riadi zákonmi, nemôže vykonať opak. Pokiaľ existujú prírodné zákony, nemôžem očakávať, že ich Boh vytvorí aj „odvytvorí“ pre moje pohodlie – to by bol nezmysel,“ myslí si profesor Root a dodáva: „Boh nám nemôže naraz dať aj nedať slobodnú vôľu. Ak nás vytvoril ako bytosti s možnosťou voľby – dostali sme príležitosť konať dobro, ale počítal aj s tým, že slobodnú vôľu zneužijeme či využijeme nesprávne...“

SkryťVypnúť reklamu

Dobro – zlo

„Čo je protikladom dobra?“ pýta sa profesor Root. „Mnohí by odpovedali: zlo. Ale je to tak?“ C. S. Lewis zlo vníma ako pokazené dobro. Prirovnáva ho k chlebu a k plesni na chlebe. „Človek stvorený na obraz Boha s tvorivými schopnosťami, môže pleseň pozitívne využiť – vziať ju a vytvoriť z nej penicilín...“ Za najhorší skutok v dejinách pokladá C. S. Lewis ukrižovanie Krista. Keď sa stvorenia obrátili proti svojmu stvoriteľovi a zabili jeho syna, ktorý sa stal človekom. A čo urobil Boh? Prijal toto zlo a vytvoril z neho penicilín...

„Ak v takejto situácii vykonal takýto skutok – nie je možné, že by aj z iných zlých udalostí v dejinách nevedel vytvoriť niečo dobré? C. S. Lewis veril, že je to možné...“ vysvetľuje profesor Root a dodáva, že mnohí, ktorým sa stali zlé veci, s odstupom času pochopili, že vďaka nim sa stali múdrejšími, empatickejšími, zrelšími... Tým, ktorí povedia, že na svojej situácii nevidia nič dobrého, treba byť oporou, lebo veľmi trpia...

Autor: Beáta Jarošová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 938
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 517
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 312
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 117
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 794
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu