Polícia zastavila trestné stíhanie za usmrtenie. Mladý Majo sa utopil, v krvi mal alkohol. Začali však stíhanie za obmedzovanie osobnej slobody. Prípad má viacero nejasností. Jeho matku nechceli nechať nahliadnuť do spisu.
KYSUCKÝ LIESKOVEC. ŽILINA. 20-ročný Majo Paršo z Kysuckého Lieskovca sa v máji stratil za záhadných okolností. V jeden májový večer sa zabával s kamarátmi. Potom po ňom nebolo ani stopy. Desať dní po rozbehnutí pátrania našli v Hričovskej priehrade telo. Patrilo Majovi. Polícia začala trestné stíhanie za usmrtenie. Prednedávnom ho zastavili. Nad odchodom a smrťou mladého muža však stále ostalo množstvo nezodpovedaných otázok.
Príčina smrti: utopenie. V krvi mal alkohol
Polícia trestné stíhanie zastavila, pretože dospela k záveru, že čin, pre ktorý sa stíhanie viedlo, nie je trestným činom. „Príčinou jeho smrti bolo udusenie utopením. Zároveň menovanému bola zistená koncentrácia etanolu (hladina alkoholu) v čase pitvy a to v hodnote 2,60 g/kg (promile), pričom výsledky toxikologicko-chemických vyšetrení so zameraním na liečivá, omamné a psychotropné látky boli negatívne,“ píše sa v odôvodnení uznesenia o zastavení trestného stíhania.
Čas smrti určiť nevedia
Lekár, ktorý bol privolaný, keď našli Majove telo, nevedel určiť čas smrti ani ako dlho bolo telo vo vode. Zvláštne, nezistili to ani z pitvy. Majovej mame povedali (kto, to menovať nemôžeme), že je možné, aby tam bol desať dní. Telo však tomu nemalo nasvedčovať. Do kolónky čas smrti napísali jednoducho „neviem“.
Kvôli tomuto preto nie je možné určiť, či Majo zomrel v deň, keď odišiel, alebo bol ešte istý čas nažive. Táto otázka by v prípade zohrala veľkú úlohu. Podľa jeho matky Majo nebol typ, ktorý sa z ničoho nič zoberie a neukáže sa niekoľko dní. Vychádzal s ňou veľmi dobre, ona mu vraj nikam chodiť nezakazovala.
Začali trestné stíhanie pre obmedzovania osobnej slobody
Ak Majo nezvykol odísť bez toho, aby povedal čo i len slovo a navyše je stále možnosť, že zomrel až niekoľko dní po tom, ako sa stratil, natíska sa otázka, kde bol dovtedy. Ak by sa aj chcel vzdialiť od spoločnosti, možno očakávať, že by o tom dal vedieť minimálne svojej rodine alebo kamarátom. S touto otázkou prichádza aj druhá – bol Majo na tomto mieste dobrovoľne?
Takejto, v tejto chvíli ešte stále špekulácii, nahráva do karát aj odpoveď policajného hovorcu Radka Moravčíka: „Obvodné oddelenie Policajného zboru Kysucké Nové Mesto vykonáva skrátené vyšetrovanie vo veci prečinu obmedzovania osobnej slobody. V predmetnej veci naďalej prebieha vyšetrovanie a sú vykonávané všetky potrebné úkony za účelom objasnenia skutku. Z uvedeného dôvodu nie je možné v súčasnej dobe poskytnúť informácie k skutkovému stavu veci vyplývajúcemu z dôkazných prostriedkov.“
Rozličné výpovede
Majova mama sa mala rozprávať s chlapcami, ktorí s ním boli v onen večer. Ich výpovede sa nemali zhodovať. Jeden mal tvrdiť, že nepili, iný hovoril, že pili a dávali ho spať. „Keď som sa rozprávala so zdravoťákmi, tak mi pani povedala, že by musel mať minimálne raz toľko promile, koľko mu namerala pitva po desiatich dňoch. To by nemohol stáť na nohách. V tom prípade by bolo tvrdenie chlapcov, že nepil, iba klamstvo,“ povedala Majova mama.
Ďalšie nezrovnalosti
Ďalšou zvláštnosťou na prípade je Majov mobil. Našli ho po dvoch dňoch na mieste, ktoré už bolo viackrát prepátrané profesionálmi, rodinou a dobrovoľníkmi. Je teda zrejmé, že ho na to miesto niekto doniesol a nechal ho tam. Ten niekto ho teda mal v rukách a pravdepodobne vedel o prípade viac ako záchranári a polícia. Nikto sa však neprihlásil a nič nové nepovedal.
Za zmienku stojí aj Majova retiazka, ktorú mal na ruke. Už pri pohľade voľným okom je viditeľne poškodená. Mal ju pritom jeden a pol mesiaca a keď odchádzal, poškodená nebola. Ako na nej vznikli ryhy, nevedno. „Je to retiazka z chirurgickej ocele. Bola som za zlatníkom a on sa opýtal, či robí na stavbe a ako dlho ten náramok má. Povedal, že nie je možné, aby toto spravila voda,“ povedala Paršová. Majo teda pred smrťou mohol zažiť niečo tvrdšie, ako len obyčajné popíjanie s kamarátmi.
Matku nechceli nechať nahliadnuť do spisu
Matke dovolili nahliadnuť do spisu, keď sme sa o prípad začali zaujímať.
„Čo ma dorazilo, že keď som chcela nahliadnuť do spisov, policajt mi povedal, že ja nie som poškodená,“ opísala pani Ľubica situáciu, ktorá ju veľmi rozhorčila. Ako postupuje vyšetrovanie, kto a ako vypovedal, aké nové skutočnosti polícia zistila – toto sú otázky, na ktoré mala právo poznať odpoveď. Nebolo jej to však umožnené. Pýtali sme sa teda prečo. Moravčík hovorí, že na nahliadnutie do spisov právo má a umožnia jej to. “Ak o to požiada, bude jej to v zmysle Trestného poriadku umožnené,“ povedal Moravčík.
Pani Ľubica sa teraz nachádza vo Švajčiarsku. Informácia, že môže vidieť spis, ju veľmi potešila, urobí tak hneď, ako sa vráti.
Polícia vo vyšetrovaní prípadu pokračuje. Nie je to klasický prípad, kedy sa človek stratí a neskôr ho nájdu utopeného, niečo na tom „smrdí“ – to hovoria skúsení záchranári ako aj rodina. O všetkom novom vás budeme informovať.