Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Rajecký maratón ovládol Erkolo Ashenafi

Mesto Rajec zažilo po roku opäť veľkú slávnosť. Tradičný Rajecký maratón napísal už svoju 30. kapitolu. Pretekári predviedli heroické výkony a na radosť domácich sa darilo aj bežcom z Maratón klubu Rajec. Víťazom sa stal Erkolo Ashenafi z Etiópie, medzi ž

Na štart Rajeckého maratónu sa postavil rekordný počet účastníkov.(Zdroj: JANKO VANÁK)

enami triumfovala Maďarka Ágnes Kissová.

Žilina. Jubilejný ročník Rajeckého maratónu pozná svojich víťazov. Rekordný počet účastníkov opäť potvrdil obľúbenosť jedného z najväčších športových podujatí v regióne. Celkovo sa prihlásilo viac ako 1 100 pretekárov.

Skvelú zápletku priniesol súboj o celkové prvenstvo v mužskej kategórii. Etiópčan Erkolo Ashenafi z Benedek-TEAM-u porazil svojho tímového kolegu Tamása Nagya len o 21 sekúnd. Stupeň víťazov doplnil Mike Cheruiyot z Kene. Ten zaostal za víťazom o takmer dve minúty. Výsledný čas Ashenafiho bol 2:26:35. Traťový rekord tak odolal aj tento rok.

Úspech domáceho klubu

Na veľkú radosť domácich priaznivcov sa darilo Ondrejovi Veselovskému. Bežcovi Maratón klubu Rajec namerali v cieli hodnotu 2:45:34, čo činilo stratu takmer 19 minút na Ashenafiho. Medzi Slovákmi mu patrilo druhé miesto, rýchlejší bol už iba Tomáš Kopčík na siedmom mieste. Medzi ženami sa najviac darilo Maďarke Ágnes Kissovej. Tá dosiahla čas 2:58:24. O vyše deväť minút nechala za sebou Sylviu Sebestian zo Žiliny. Tretie miesto obsadila legenda tohto športu Anna Balošáková zo Starej Bystrice s časom 3:18:20. Rovnako ako u mužov, tak aj u žien ostal rekord neprekonaný. Ten drží zhodou okolností Anna Balošáková. V roku 2001 zabehla čas 2:48:51 a odvtedy sa nenašiel nikto, kto by túto métu prekonal. Pretekárka z Kysúc vyhrala Rajecký maratón až 12-krát.

Polmaratón korisťou Biwota

Nemenej zaujímavý bol aj súboj o prvenstvo na polovičnej trati. O vavrínový veniec si to rozdali zrejme najväčší favoriti v tejto kategórii, no zároveň kolegovia z jedného tímu Benedek. Ako prvý preťal cieľovú pásku Wycliffe Kipkorir Biwot z Kene s časom 1:10:45. Za ním dobehol jeho krajan Julius Kiprono Lagat, ktorý zaostal o niečo viac ako minútu. Trojicu najlepších doplnil Boris Csiba z Bratislava Marathon s časom 1:12:13. Aj keď v polmaratóne nešlo o taký vyrovnaný súboj ako v maratóne, i tak sa bolo na čo pozerať. Aj v tejto kategórii dosiahli domáci pekný výsledok zásluhou Patrika Holeša. Bežec z Maratón klubu Rajec obsadil v absolútnom poradí 4. miesto. Domáci klub tak môže hodnotiť tento ročník veľmi pozitívne. Medzi ženami vyhrala na polovičnej trati Elena Cirlanová, pred Maďarkou Szabóovou a Adrianou Vitkou z Kysuckého Nového mesta.

Výborná atmosféra

Rajecký maratón však nebol len o súťažení. Na svoje si prišli i návštevníci, pre ktorých bol počas celého dňa pripravený bohatý sprievodný program. Bežcom prialo aj počasie. Po predchádzajúcich horúcich dňoch sa slnko v sobotu schovalo a uľahčilo pretekárom zvládnuť náročnú trasu. Výkony všetkých športovcov boli kvalitné a organizátori sa už tešia na budúci ročník. Rajecký maratón vstúpi do štvrtej desiatky svojej existencie.

Šport

1. Lovecká sezóna sa skončila. Neveľká populácia vlkov v Malej Fatre vyviazla bez ujmy 1 502
  2. MŠK Žilina ohlásila novú posilu, prichádza zo Slovana 148
  3. Nevstupujte na stavenisko vyhliadkovej veže na Dubni, vyzýva mesto zvedavcov Foto 136
  4. Dávajte si pozor. Z áut zmizli notebooky 136
  5. Tunel Višňové mešká. Diaľničiari hrozia pokutou 124
  6. VIDEO: Porazil horúčavy aj súperov. Peter Sagan triumfoval v 4. etape pretekov Tour Down Under 110
  7. Pozor, na ceste sú klince! Značkou upozornil žilinský poslanec na dlhodobý problém Foto 93