ŽILINA. Muzikant Pavol Cabadaj sa spojil s klávesákom Ľubošom Tomaščíkom a spevákom Janom „Freedom“ Svobodom s úmyslom vytvoriť projekt zvaný Cabo. Tento projekt spája hudbu s poéziou.
„Ide o staršiu slovenskú poéziu exilových básnikov a básnikov moderny. Zameriavame sa, viac-menej, na neprávom zabudnutých slovenských básnikov,“ priblížil nám Pavol Cabadaj.
Básnici, ktorí zostali zabudnutí
Vybrané básne zhudobnili a v unplagged verzii ich v súčasnosti hrávajú na rôznych vernisážach, výstavách či besedách.
Hoci sa o niektorých básnikoch učí aj na školách, mnoho z nich ostáva zabudnutých. Cabo sa týmto projektom snaží dať ich do pozornosti ako mladým, tak i starším.
„Za bývalého režimu bolo Slovensko o nich ochudobnené a preto ich málokto pozná. To sa snažíme napraviť.“
V repertoári majú zhudobnené verše poetov akými boli Ján Smrek, Ján Frátrik, Paľo Ušák Oliva, Gorazd Zvonický, Eugen Vesnin či Koloman Geraldini.
Koncertujú v trojici
Sólový projekt Cabo funguje pol roka, napriek tomu o nich už ľudia počuli. Niekoľkokrát hrali napríklad v Makovického dome v Žiline na literárnych besedách a začiatkom júla boli v Košiciach, kde hrali v rámci programu stretnutia zahraničných Slovákov.
Ich hudba by sa dala označiť za tzv. lyric rock. Piesne,
v ktorých sú obsiahnuté bohaté myšlienky sa nielen príjemne počúvajú, ale majú aj pedagogický význam. Prostredníctvom hudby sa totiž poézia dostane žiakom a študentom skôr pod kožu, akoby sa jednotlivými veršami prelúskavali v tichosti svojej izby.
V každom prípade ide o zaujímavý a odvážny počin. Nie je veľa takých hudobníkov, ktorí by dokázali ľahkým, nevtieravým štýlom priblížiť našich dávnych velikánov.
CABO: Dievčatko z predmestia (Ján Frátrik)